Dnes se podíváme do zoologické zahrady, která má řadu výjimečností a úspěšně se zapojuje také do boje proti překupníkům se zvířaty. Podíváme se do podhůří Jizerských hor – do Liberce. Jeden z nejznámějších domovů bílých tygrů u nás, to je Zoo Liberec. Bílé šelmy jsou pro toto místo ikonické a obyvatelstvo Liberce i blízkého okolí jsou na to patřičně hrdí. Vždyť si jej do znaku dávají i takové organizace jako například extraligový hokejový klub Bílý Tygři Liberec. Rarita této zahrady konec konců láká návštěvníky z Česka, Německa i Polska. Dlouho nečekejte a naplánujte si výlet do Zoo Liberec, která rozhodně stojí za návštěvu.

V Zoo Liberec najdete také lachtany.
V Zoo Liberec najdete také lachtany.

První zoologická zahrada

Možná pro vás bude překvapením, že Zoo Liberec byla založena v roce 1904 a stala se tudíž první zoologickou zahradou v Československé republice. V Zoo Liberec žije přibližně 830 zvířat. Můžeme zmínit druhy: mravenečníci, sobi, urialové, takini, koně převalského, tapíři, nosáli, velbloudi, sloni, žirafy, levharti, pandy červené, paviání, plameňáci, sovy, lachtani, tučňáci, surikaty a v neposlední řadě samozřejmě bílé tygry. Nenechte se ale zmýlit, v tomto výčtu jsme zmínili takini, jako by to bylo něco zcela běžného. Opak je pravdou – liberecká zoo je jediná, která takini čínské chová mimo asijský kontinent. Nikde jinde kromě Asie je tak nejspíš neuvidíte. Mimo to v této zahradě uvidíte i nejucelenější sbírku dravců v Evropě.

Sloni se často baví vířeních písku.
Sloni se často baví vířeních písku.

Ikona liberecké zoo – bílý tygři

Bílá forma tygra indického je vyložená hříčka přírody. Málokdo asi ví, že chov bílých tygrů pochází z jediného mláděte z 50. let, jenž bylo bílé a matka jej odvrhla jako nemocné. Jenže mládě našel indický mahárádža, který pak tohoto jedince nechal spářit se samicí s nejsvětlejší barvou. A pak i se svou vnučkou, a tak to probíhalo pořád dokola. Všichni bílý tygři na světě pocházejí z této jedné rodiny. Což ke smůle tygrů znamená mnoho genetických vad. Téměř každé narozené mládě přinejmenším šilhá. Velmi časté jsou i deformace páteře nebo vrozené vady pohybového ústrojí. Nádherné šelmy tak vlastně už přes 70 let trpí. Bílé tygry chová už jen 7 zoo na světě a všichni chtějí chov bílých tygrů ukončit. Tak rychle zoo navštivte, dokud tu tyto šelmy ještě jsou.

Zoo Liberec nechává dožít poslední jedince bílých tygrů.
Zoo Liberec nechává dožít poslední jedince bílých tygrů.

Přírodě neporučíš

Samozřejmě se může stát, že některé zvířátka nebudou k vidění. Máme na mysli hlavně situaci, kdy se přírodě poručit nedá. Například u lachtanů v říji nepřichází komentované krmení v úvahu. Mají logicky lepší věci na práci. V tomto období se samci shromažďují do kolonie, kde mezi sebou bojují o své místo v harému. Sem pak lákají samice. Během tohoto období lachtani vůbec nepřijímají potravu a využívají podkožního tuku. Samice je březí 333 – 340 dní a navíc dokáží svou březost pozastavit, pokud cítí, že by se jejich potomek mohl narodit v nevhodnou dobu. V klidu si počkají, a až budou cítit, že je správný čas, v březosti pokračují.

Nádherné žirafy žijí se zebrami v harmonii.
Nádherné žirafy žijí se zebrami v harmonii.

Spolupráce zahrad a chytání překupníků

Zoo spolupracuje hned s několika dalšími zahradami. Nedávno se podařil návrat dvou Takini do indonéské zoo Batu Secret Zoo na ostrově Jáva. Některým zaměstnancům se také daří úspěšně angažovat v mezinárodních organizacích pro odhalování a chytání překupníků s ohroženými druhy zvířat. Několikrát do roka se podaří dopadnout překupníky s chráněnými a ohroženými zvířaty jak z Asie tak z Afriky. Navíc překupníci obchodují nejen s živými zvířaty, ale často i s částmi mrtvých zvířat, jako jsou kůže, zuby, kosti včetně předmětů z těchto materiálů vyrobených. Třešničkou v tomto úspěšném boji, je i spolupráce v rámci tuzemským i zahraničních zoologických zahrad.

Zoo Liberec chová rodinku surikat.
Zoo Liberec chová rodinku surikat.

Příjeďte se do zoo podívat a podpořte jejich aktivity

Navštivte zahradu, která je otevřena 365 dní v roce. Mimo návštěvy nabízí zahrada i možnosti další podpory. Můžete se stát mecenášem konkrétního druhu zvířete nebo si můžete vybrat podporu konkrétního projektu zahrady. Statusem mecenáše získáte také zajímavé bonusy. Podpořit zvířata v zoo můžete i v eshopu, kde si můžete koupit tapetu na PC i telefon. Pro nadšence je připraven i zážitkový program se na půl dne stát ošetřovatelem a mít tak ke zvířatům v zoo opravdu velmi blízko. Zahradu lze podpořit i koupí věcných suvenýrů v podobě magnetek, placek či odznáčků.

Nákupem PC tapety můžete podpořit Zoo Liberec.
Nákupem PC tapety můžete podpořit Zoo Liberec.

Podobné články