Co se vám vybaví, když se řekne Plzeň? Někdo si vzpomenete na krásné město v západních Čechách a jiný třeba na pivo. Není divu, plzeňské pivo je totiž léta letoucí vyhlášeným zlatavým mokem a tak nějak se mu prostě říká „Plzeň“, i když správně je Prazdroj. A ani to vlastně tak úplně ne. Plzeňský Prazdroj totiž produkuje jak onu nejlepší značku Pilsner Urquell, tak i Gambrinus a dokonce se v areálu nachází i Pivovar Proud. Pokud se chcete blíže seznámit s historií a výrobou piva, tak navštivte Plzeňský Prazdroj. Běžně se zde konají exkurze pro veřejnost.

V areálu Plzeňského Prazdroje v Plzni.
V areálu Plzeňského Prazdroje v Plzni.

Nejstarší a nejlepší

Pivovar Plzeňský Prazdroj byl založen v roce 1842 a je tak jednou z nejstarších firem České republiky a určitě nejstarším českým pivovarem. Pokud nepočítáme fakt, že už ve středověku se na území českého království vařilo pivo. Pivo z Plzně si záhy získalo tak velkou oblibu, že ho chtějí nejen u nás. Pilsner Urquell je celkově nejlepším pivem u nás i ve světě (nebo minimálně jedním z nejlepších na světě). Pojďme se tedy společně podívat do pivovaru Plzeňský Prazdroj, nebudete litovat svého času. My jsme si tedy návštěvu skvěle užili.

Varna. Důležitá součást každého pivovaru.
Varna. Důležitá součást každého pivovaru.

V návštěvnickém centru

Plzeňský Prazdroj leží kousek od centra a i od hlavního vlakového nádraží. Historická brána se nedá přehlédnout. Vše začíná v budově návštěvnického centra. Právě zde se vás ujme průvodce a bude vám k dispozici po celou dobu pobytu. Po úvodním seznámení s historií vzniku pivovaru se odeberete do Expozice surovin. Nejprve ovšem pojedete největším osobním výtahem v České republice. Vejde se sem celá skupina návštěvníků. Následně shlédnete v panoramatickém kině film o výrově piva. V další oddíle zjistíte jaké suroviny jsou potřeba – měkká plzeňská voda, slad ze speciální odrůdy, chmel Žatecký poloraný červeňák, ječmen, speciální pivovarské kvasnice.

Přesně takový pivní pohár dostal darem papež Jan Pavel II.

Historická i moderní varna

Brzy na vás čeká prostor, kde je stále historická varna z počátku 20. století a následně to můžete srovnat s moderní varnou z roku 2004. Všude je čisto a všechno se jenom leskne. Dokonce uvidíte varnou pánev, ve které byla vařena první várka plzeňského ležáku, a to 5. října 1842. Ve srovnání s dneškem je to vskutku hodně velká historie, nicméně dost zajímavá. Hned vedle oné první varny je ukázka zdobených pivních pohárů, které jsou dávány darem významným osobnostem, tak například papeži. Víte, že Prazdroj se dodává pravidelně i do Vatikánu? Pochopitelně vás průvodce seznámí rovněž se sládky a dalšími pivovarskými profesemi.

Pivovarské ležácké sudy slouží dodnes.
Pivovarské ležácké sudy slouží dodnes.

Pivovarské sklepy a ochutnávka

Co by to byl za pivovar, kdyby neměl své sklepy. V rámci prohlídky zavítáte do historických pivovarských sklepů. Uvidíte spilečné kádě a část produkce se zde dodnes vyrábí. Jde o metodu jako za prvního sládka Josefa Grolla, tedy kvašení v dřevěných kádích a zráním v dubových sudech. Můžeme potvrdit, že ty sudy fakt nejsou prázdné. Závěr exkurze patří pivu, taky jak jinak. Do stylové skleničky vám zkušený výčepní načepuje pivo přímo z dubového ležáckého sudu. Jde o nefiltrované nepasterizované pivo, které není v běžně distribuci. Nikde jinde si ho tedy nedáte. Vychutnat ho můžete i stylových stolečků, jejichž základ tvoří sudy. Tím vše končí. Nemusíte však hned odcházet z areálu. Jestli máte ještě chuť, stavte se v hospodě Na Spilce, která je kousek od historické brány. Třeba na jedno.

A nechybí ochutnávka piva na závěr. Z jedné pil Mirinda a z druhé Goodbody.
A nechybí ochutnávka piva na závěr. Z jedné pil Mirinda a z druhé Goodbody.

Podobné články