Fascinují vás pouště, připadají vám zajímavá taková místa jako Sahara či Gobi? Ano, začínáme tak trochu nadneseně, ale to vůbec nevadí. V každém případě chceme říct, že ani u nás nemusíte být ochuzeni o písečné přírodní lokality. Například o Moravské Sahaře jsme v magazínu Toulavé Šlápoty již psali. Tím to však nekončí. Písečný přesyp Písty je dalším na seznamu a klidně mu můžete říkat třeba Sahara, česká Sahara, česká poušť. Prostě jak je vám libo, na tom až tak nesejde a navíc, to budou opravdu trefné příměry.

Opravdu jako na Sahaře.
Opravdu jako na Sahaře.

Turistická oblast Pojizeří a Polabí

Písečný přesyp Písty leží ve Středočeském kraji, a to v okrese Nymburk. Jedná se o turistickou oblast Pojizeří a Polabí. Tento písečný přesyp je jeden z posledních dochovaných písečných přesypů středních Čech a ani není divu, že má statut přírodní památky. Na výpravu sem můžete vzít bez obav celou rodinu, tedy i děti a třeba také svého psího kamaráda. Uděláte si zajímavý výlet, který bude svým způsobem trošičku nevšední. Máte se na co těšit.

Nechybí informační tabule.
Nechybí informační tabule.

Unikátní pohyblivá duna

Přírodní památka Písečný přesyp Písty je doslova a do písmene unikátní pohyblivou dunou. Tedy s ohledem na přírodní podmínky České republiky. Statut přírodní památky je především kvůli zachovalé pohyblivé duně vátého písku. Zároveň jde o domov ohrožených druhů rostlin a živočichů. Největší raritou je výskyt mrakolva, což je hmyz, který chytá své oběti do pasti. Z flory zde roste dravý svižník lesní, paličkovec šedavý či kostřava písečná. Písečný přesyp Písty je na seznamu evropsky významné lokality Natura 2000.

Pěkná přístupová cesta.
Pěkná přístupová cesta.

Cestou nezabloudíte

Písečný přesyp Písty se rozkládá na ploše 3,7 hektaru, a to zhruba uprostřed cesty mezi Nymburkem a Sadskou. Leží v nadmořské výšce 180 až 190 metrů. Při cestě sem nemůžete zabloudit. K přírodní památce vede červeně značená turistická značka z obce Písty (0,5 km) a další červená trasa je od jezera v Sadské. Přírodní památka Písečný přesyp Písty sousedí na východní straně s Přírodním parkem Kersko-Bory a je na levém břehu řeky Labe. Samotnou vesničku Písty najdete přibližně 4 kilometry na jihozápad od Nymburku, na řece Výrovce. Tak si to neobyčejné putování pouští užijte jak se patří.

Dokonale pasuje do okolního lesního porostu.
Dokonale pasuje do okolního lesního porostu.

Podobné články