Horské prostředí je fascinující a lákavé samo o sobě. Skýtá opravdu řadu možností a mnohdy ani nemusíte vyloženě zdolávat vrcholky a hřebeny. Čas od času se vyplatí zavítat i do podhorské krajiny a obec Lipová-lázně je toho příkladem. Klidné místo uprostřed hor vás nechá poznat různé pozoruhodnosti a zároveň budete mít dost příležitostí k odpočinku. Přijet sem můžete vlastně v kteroukoliv roční dobu a vždy to bude nezapomenutelný pobyt. Neváhejte tedy a už si hledejte termín ve svém kalendáři na cestu do Lipové-lázně.

Stylové lázeňské budovy.
Stylové lázeňské budovy.

Mezi Jeseníky a Rychlebskými horami

Lipová-lázně leží v Olomouckém kraji, a to v okrese Jeseník. Obec je v nadmořské výšce 498 metrů a rozkládá se na rozhraní Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor. Zdejším údolím protéká potok Staříč. Jde o jedno z nejkrásnějších lázeňských míst Slezska. Lipová-lázně je snadno dostupná jak autem, tak autobusem či vlakem. Od města Jeseníku je vzdálena tak, že by se to dalo charakterizovat, že leží přímo za humny. Kdo bude chtít, může z okresního města dojít do Lipové-lázně i pěšky. Na pobyt zde klidně berte celou rodinu, užijete si všichni.

Kolem je samá horská příroda.
Kolem je samá horská příroda.

Hojnost turistických cílů

Bez nadsázky se dá konstatovat, že Lipová-lázně nabízí hojnost turistických cílů. Stačí si vybrat podle svého gusta. Ocitnete se v CHKO Jeseníky. V blízkém okolí je krásná jeskyně Na Pomezí, evropsky významná lokalita Rychlebské hory – Sokolský hřbet či zdejší velmi oblíbená rarita Lesní bar. Lesní bar je samoobslužný (co spotřebujete, to taky zaplatíte tím, že daný obnos vložíte do kasičky) a již léta je cestovatelům k mání na úbočí vrcholu Smrk. Pěších a cyklistických tras je dost a dost. V zimě pak využijte místní lyžařské areály Miroslav a Lázeňský vrch.

Navštivte zdejší muzeum.
Navštivte zdejší muzeum.

Jednou tam, podruhé sem

Výhodou je, že můžete své aktivity střídat a tím si pobyt dobře zpestřit. Naučná stezka Johanna Schrotha navazuje na naučnou stezku Schroth-Priessnitz a dostane se až k Priessnotzovým léčebným lázním v Jeseníku. Na nádraží Horní Lipová lze vidět malé železniční muzeum. Vede tudy železniční trať Šumperk – Krnov (Ramzová (760 m n. m.) je nejvýše položená rychlíková stanice v ČR), z Hanušovic do Jeseníku zvaná Slezský Semmering. A jen tak mimochodem, mezi stanicemi Branná – Lipová-lázně jsou nádherné výhledy na obří skály, úbočí Šeráku, hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

V blízkém sousedství je několik pramenů.
V blízkém sousedství je několik pramenů.

Lázně jsou zkrátka lázně

Jak už logicky vyplývá z názvu Lipová-lázně, hrají zde lázně významnou roli. V části Dolní Lipová jsou konkrétně Schrothovy léčebné lázně, které založil Johann Schroth (1798 – 1856). Ochutnat můžete Luisin pramen nebo Pramen císaře Josefa II. Prohlédnout lze muzeum s expozicí o lázeňství a historii obce. Pochopitelně i vy si zde můžete pořídit nějaký ten lázeňský ozdravný pobyt. Z dalších zajímavosti můžeme jmenovat kostel sv. Václava či budovu někdejší rychty. Pro delší, nicméně nádherná, horská putování tady jsou vrcholy Šerák (1351 m n. m.), Mračná hora (1272 m n. m.) či Smrk (1125 m n. m.) – nejvyšší cíl Rychlebských hor.


Podobné články