Museum Fotoateliér Seidel nabízí nezapomenutelný zážitek

Lidé vždy měli potřebu zobrazovat – události, místa, sebe atd. Začalo to primitivními kresbami a pokračovalo až po vysoce umělecky zpracované obrazy. Nový směr nastal s vynálezem fotografie. Dnes může fotografovat prakticky každý, kdo má chytrý mobil. To ovšem neznamená, že to všichni umí. Pokud chcete nahlédnout do světa mistrů fotografického řemesla, navštivte Museum Fotoateliér Seidel. Čeká na vás nezapomenutelný zážitek a zjistíte, že fotograf musel umět víc než „jen“ mačkat spoušť.

Obsluhovat takový foťák bylo něco jiného, než je tomu dnes.
Obsluhovat takový foťák bylo něco jiného, než je tomu dnes.

Jedeme na jih Čech

Všechny cesty tentokrát povedou do nádherného Českého Krumlova. Obdivování památek této části Jihočeského kraje si nechte na později a zavítejte do již zmíněného Musea Fotoateliér Seidel. Nachází se v době, kde svého času žili a pracovali fotografové Josef a František Seidlovi. Dnešní expozice vám ukáže skutečnost té doby a skoro budete mít pocit, že majitel fotoateliéru si jen na chvíli někam odskočil. Prostě se přenesete duchem v čase.

Tady sídlí fotografické muzeum.
Tady sídlí fotografické muzeum.

Opravdový fotoateliér

Museum Fotoateliér Seidel je naprosto autentické. Tady skutečně provozovali svou živnost páni Seidlové. Konkrétně tedy otec Josef (1859 – 1935) a pak jeho syn František (1908 – 1997). Uvidíte dobové unikátní fotografie, pohlednice, skleněné negativy. Vývojky, leštičky, kopírky, zařízení fotokomory nebo stále funkční fotoaparáty. Nechybí ani osobní poznámky, deníky, knihy zákazníků. Josef i František byli pečliví. Do současnosti se zachovala fotobanka čítající okolo 140 tisíc negativů a pozitivů z let 1884 až 1997.

Nádherný fotoateliér. Co říkáte?
Nádherný fotoateliér. Co říkáte?

Jak žili fotografové

V tomto muzeu se seznámíte i s tím jak fotografové žili v soukromí. Nahlédnete do jejich bytu – uvidíte ložnici, obývací pokoj, přijímací obchodní kancelář a taktéž zrekonstruovaný mobiliář. Museum Fotoateliér Seidel je v nádherném secesním domě, což ještě více umocňuje celkový zážitek. Muzejní expozice zde byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2008. Nic naplat, v Českém Krumlově si svých někdejších občanů Josefa a Františka Seidlových váží.

Plně zařízená fotokomora.
Plně zařízená fotokomora.

Prohlídka i fotografování

Celou expozici si můžete prohlédnout buď s průvodcem a jeho výkladem (nutnost rezervace předem), trvá zhruba 50 minut nebo bez průvodce, a to se zapůjčeným audioprůvodcem. Zároveň vám zde nabízí možnost nechat se vyfotografovat. Ovšem ne jen tak. Zapůjčí vám dobový oděv i rekvizity a vy si odnesete nádhernou fotografii. Je na vás, zda toho využijete či ne. Kdo ví, třeba se o fotografování začnete více zajímat.


Mohlo by se ti líbit