Patrně se nenajde nikdo, kdo by neznal Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník. My jsme již zde v Toulavých Šlápotách také o nich psali. Nic naplat, pořád to jsou jedny z nejstarších a nejproslulejších lázní. Znáte však dobře i blízké okolí? Možná až tak moc ne. Psali jsme sice i o rozhledně Zlatý chlum a pramenech, ovšem poznání je zde větší a stále je co obdivovat. Stezka živé vody vás o tom dozajista přesvědčí a určitě i osvěží. Tak vzhůru na cestu.

Každý z pramenů můžete ochutnat.
Každý z pramenů můžete ochutnat.

Okolo Studničního vrchu

Stezka živé vody se rozkládá nedaleko lázeňského areálu v Jeseníku. Vlastně už jde o rozhraní Jeseníků a Rychlebských hor v Olomouckém kraji. Prakticky každý, kdo se vydá na stezku, tak se bude pohybovat v okolí Studničního vrchu (992 m n. m.). Pokud budete chtít, můžete vystoupat až na vrchol této hory, ale samotná Stezka živé vody vás tam nezavede. A pro upřesnění, tato stezka navazuje na Stezku Vincenze Priessnitze (zakladatele lázní) u rozcestníku Jitřní pramen.

Mnohé prameny jsou zde již drahně let.
Mnohé prameny jsou zde již drahně let.

Od jednoho pramenu k druhému

Nejlepším výchozím bodem pro Stezku živé vody je již zmíněný Jitřní pramen. Postupně budete přicházet od jednoho pramenu k druhému. Na deseti informačních tabulích se můžete dovědět různé zajímavosti o léčivých účincích těchto vod. Zároveň si nepochybně prohlédnete dvanáct dřevěných plastik znázorňujících pohádkové bytosti. Jsou opravdu krásné a autorům nechyběla fantazie. Na procházku zde můžete vzít jak děti, tak svého psího společníka.

Na stezce uvidíte i zajímavé dřevěné sochy.
Na stezce uvidíte i zajímavé dřevěné sochy.

Každý pramen je unikát

Každý pramen vám nabídne vynikající osvěžující vodu a u některých jsou i hrníčky. Dojdete k pramenům, které mají své názvy: Jitřní pramen, Večerní pramen, Priessnitzův pramen, Pramen Kamenice, Diamantový pramen, Čeňkův pramen, Sourozenecký pramen, Pramen Šárka, Zlatý pramen, Pramen Tůňka, Meklenburský pramen, Finský pramen. Stezka živé vody je dobře značená červenými šipkami s dvěma pruhy. Zabloudit nemůžete.

Každá mohyla u pramene je jiná.
Každá mohyla u pramene je jiná.

Stavby jsou parádní

U každého pramene je větší či menší mohyla, takové kamenné pomníčky. Každá taková stavba je jiná, žádná není stejná. Stavbaři se fakt činili. Pomníčky nechávali stavět vděční pacienti lázní jako své poděkování za své uzdravení. Většina staveb u pramenů pochází z 19. století. Jen pro zajímavost, celkově je v oblasti Studničního vrchu na šedesát pramenů a u Zlatého chlumu dalších třicet. Tak bohatou lokalitu na léčivé prameny jen tak někde neuvidíte.

Pramen odkazující na léčitele Vincenze Priessnitze.
Pramen odkazující na léčitele Vincenze Priessnitze.

Studniční vrch je už v Rychlebských horách

Samotný Studniční vrch je už v Rychlebských horách. Právě v těchto místech se střetává pohoří Hrubý Jeseník a Rychlebské hory. Leží pouhé 4 kilometry od města Jeseník, a to konkrétně na jihovýchodním svahu Priessnitzových léčebných lázní Jeseník. Studniční vrch je součástí podcelku Sokolský hřbet. Stezku živé vody pak částečně protíná Naučná stezka Rychlebských hor. Užijte si své putování, nebudete litovat.


Podobné články