Česká republika mnoho územních celků nějakým způsobem chrání a je to jen a jen dobře. Obvykle to je nádherná příroda a stojí za to si ji zachovat v co nejlepším stavu. Zároveň jde o místa turisticky velmi zajímavá. Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník je jedním z takových příkladů. Tady se vám bude stoprocentně líbit. Čarokrásná příroda si vás doslova podmaní a když budete pozorní, tak vás nechá nahlédnout do svého nitra a vy už napořád propadnete jejímu kouzlu. Vydejte se tedy do jesenických hor poznávat i cestovat. Nám se zde líbí věru moc.

Čeká na vás i taková příjemná horská cestička.
Čeká na vás i taková příjemná horská cestička.

Jeseníky vás vítají

Národní přírodní rezervaci Šerák – Keprník najdete v Olomouckém kraji. Leží v Hrubém Jeseníku a je součástí CHKO Jeseníky. Konkrétně se tedy vydáte jihozápadním směrem od města Jeseníku, a to mezi Obří skály a Trojmezí. Toulat se zde můžete po mnoha značených turistických trasách a ať si zvolíte jakoukoliv, nebudete litovat. Jeseníky vás obohatí o vše krásné a vy si odvezete mnoho skvělých zážitků. Pokud budete mít děti, zvažte kam se chcete vypravit, aby i ony túru zvládly bez problémů.

Keprník. Jsou odtud krásné výhledy.
Keprník. Jsou odtud krásné výhledy.

Nejstarší na Moravě

Celková rozloha Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník je 794,30 hektaru. Jde tak o nejstarší rezervaci na Moravě. První rezervace v těchto místech byla zřízena již v roce 1904, a to rodem Lichtenštejnů. Rezervace Šerák – Keprník je v nadmořské výšce od 860 do 1423 metrů. Nejvyššími vrcholy jsou Keprník (1423 m n. m.), Vozka (1377 m n. m.) a Šerák (1351 m n. m.). Součástí této národní přírodní rezervace je rovněž tzv. Lichtenštejnský prales.

Šerák. Výborná hospůdka a opět výhledy.
Šerák. Výborná hospůdka a opět výhledy.

Bohatá fauna i flora

Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník je dosti bohatá na svou faunu a floru. Skladba je opravdu pestrá a můžete ji vidět i vy (v některých případech, když budete mít štěstí, zvláště u živočichů). Roste tady například sítina trojklaná, zvonek okrouhlolistý sudetský, sasanka narcisokvětá. Ze zvířecí říše místní hvozdy obývá například tetřev hlušec, tetřívek obecný, kos horský, rejsek horský, ještěrka živorodá.

Potkáte i rašeliniště.
Potkáte i rašeliniště.

Vrcholy, stezky, hřebeny, údolí

Celá Národní přírodní rezervace Šerák – Keprník je jeden velký skvost. Opravdu se vyplatí vystoupat na, již zmíněné, vrcholy Keprník, Vozku a Šerák. Stezky jsou velmi různorodé a uvidíte jak lesní zákoutí pralesního charakteru, tak řadu dochovaných skalních a půdních tvarů. Ze hřebene jsou okouzlující výhledy na Jeseníky. Kdo chce, může se vydat po naučné stezce Ramzová – Šerák – Keprník – Vřesová studánka – Červenohorské sedlo a projde si tak vlastně ten nejhezčí úsek. Za pozornost stojí také Kamenné okno, od kterého je hezky vidět nejvyšší vrchol Jeseníků Praděd (1492 m n. m.). Nezapomeňte na cestách fotografovat, byla by škoda si zážitky neuchovat.

Kamenné okno musíte vidět.
Kamenné okno musíte vidět.

Podobné články