Měli jste ve škole rádi dějepis? Někdo ano, pro jiného to byla noční můra. V každém případě my máme historii obecně moc rádi a stejně tak se rádi seznamujeme s různými historickými zajímavostmi. Ostatně, to k naší práci patří. Ať už se na dějiny díváte jakkoliv, určitě se zájmem navštěvujete různá muzea a podobná zařízení. Dnes se podíváme na jeden objekt, který by neměl ujít vaší pozornosti. Konkrétně půjde o Památník Velké Moravy ve Starém Městě.

Budovu památníku nepřehlédnete.
Budovu památníku nepřehlédnete.

Všechny cesty vedou na Slovácko

Všechny cesty v tomto případě povedou do Zlínského kraje na malebné Slovácko. Památník Velké Moravy najdete hned v centru Starého Města u Uherského Hradiště. Hned vedle stojí neobyčejný kostel a rovněž venkovní expozice vztahující se ke zmíněnému památníku. Objekt Památníku Velké Moravy je národní kulturní památkou a zároveň slouží rovněž jako Cyrilometodějské centrum. Bez obav sem můžete zavítat s celou svou rodinou.

Vchod do celého komplexu.
Vchod do celého komplexu.

Archeologie i život Slovanů

V Památníku Velké Moravy – Cyrilometodějském centru se seznámíte jak s archeologickými nálezy, tak se životem Slovanů. Expozice Velká Morava je zaměřená na velkomoravskou aglomeraci s centry v Uherském Hradišti a na církevní stavby v Modré u Velehradu a na hradisku svatého Klimenta u Osvětiman. Uvidíte repliky dobových oděvů, obuvi, šperků, pracovních nástrojů i kreslené a trojrozměrné rekonstrukce – vysvětlují použití předmětů v praxi. Vše si v klidu projděte a zbytečně nespěchejte. Vyplatí se to.

Naleziště jako součást expozice.
Naleziště jako součást expozice.

Cyril a Metoděj

Cyrilometodějské centrum je novější a s původní budovou Památníku Velké Moravy je propojeno. Zde najdete expozici Příběh Cyrila a Metoděje, a to v interaktivní a audiovizuální podobě. Dále vás čeká expozice Pravěk Uherskohradišťska – originály nejvýznamnějších archeologických nálezů či unikátní haptická stezka. Celý objekt Památníku Velké Moravy byl vybudován nad základy první objevené církevní stavby z doby Velké Moravy.

Venkovní část je kousek od Památníku Velké Moravy.
Venkovní část je kousek od Památníku Velké Moravy.

Venkovní prostor nevynechejte

O venkovním prostoru vztahujícím se k Památníku Velké Moravy již byla krátce zmínka. Určitě na něj nezapomeňte a projděte si ho. Je to otázka chvilky. Má kruhovou podobu, je v parkové úpravě a na informačních panelech se seznámíte s různými pozoruhodnostmi. Místo je i fotogenické. A až budete mít vše zhlédnuto, můžete vše zakončit v příjemné cukrárně hned přes ulici.


Podobné články