Přátelé, dostáváme se do druhé poloviny našeho seriálu o Madeiře. Sedmý díl bude o malých i velkých krásách severního pobřeží tohoto evropského klenotu. Sever Madeiry má toho tolik co nabídnout. Charakterově se přitom odlišuje od ostatních částí ostrova. Malá městečka a vesničky plné barev. Kromě Santany je zde i poměrně málo návštěvníků a více tak potkáte místní. Oceán ve velkých vlnách bičuje ochranné betonové valy místních přístavů, plných malých rybářských lodí. Z moře se tyčí četné skalní útvary a členitost severního pobřeží odkrývá i mnoho dechberoucích výhledů na útesy. Navštívíme spolu i muzeum vína a nebo zahradu růží. A kdo by chtěl, může se osvěžit v lávových jezírcích či na překrásné černé pláži v Seixal. Nejlépe procestujete sever autem, tak nasedat a jedeme!

Madeira - krásy severního pobřeží nabízejí i tyto úžasné výhledy.
Madeira – krásy severního pobřeží nabízejí i tyto úžasné výhledy.
  1. Madeira: Perla Atlantiku
  2. Madeira: Funchal – hlavní město
  3. Madeira: Ponta de São Lourenço
  4. Madeira: Porto da Cruz a výroba rumu
  5. Madeira: Pico Ruivo a Pico do Arieiro
  6. Madeira: Levada do Caldeirão Verde
  7. Madeira: Krásy severního pobřeží
  8. Madeira: Fanal – vavřínový prales
  9. Madeira: Levada das 25 Fontes
  10. Madeira: Střípky západního pobřeží
  11. Madeira: Levada do Moinho a Levada Nova

Brána do moře – Ruínas de São Jorge

V Calhau de São Jorge se nachází žijící historie. Starobylá „Brána do moře“ (Ruínas de São Jorge) je pozůstatkem starých mlýnů na cukrovou třtinu postavených v počátcích osídlení ostrova. Z původních mlýnů se zachovaly jen kusy zdí a ve velmi dobrém stavu zůstal vstupní oblázkový portikus. I když se zachovala jen brána a kousek zdi má tato památka důležitý historický a kulturní význam. Dnes jsou ruiny velmi oblíbeným místem pro návštěvníky ostrova. Fotogenická památka je vyhledávána nejen zamilovanými páry, neboť takovou fotografii jen tak někde nepořídíte. Určitě využijte této návštěvy a nechte se překvapit také scenérií, kterou Calhau de São Jorge nabízí. Tato odlehlá pláž na malé sladkovodní laguně v korytě Ribeira de São Jorge je obklopena pulzující krajinou mezi zelenými kopci a oceánem.

Brána do moře je oblíbeným turistickým místem.
Brána do moře je oblíbeným turistickým místem.

Muzeum vína v Arco de São Jorge

Hned ve vedlejší vesnici Arco de São Jorge se nachází maličké Muzeum vína a vinařství (Museu do Vinho e da Vinha). Roztomilé muzeum se nachází přímo ve vinohradu v budově vinařství. V ceně vstupenky je degustace Madeirského vína a také velmi milá průvodkyně, která vás bude doprovázet a ochotně zodpoví všechny zvídavé dotazy. Na konci prohlídky si můžete i zakoupit nějaké víno s sebou. V muzeu vína jsou exempláře historického kládového lisu, ale i novějších lisů. Součástí expozice jsou i dobové vinařské nástroje a nože, košíky, soudky i chemické nádobí. Uvidíte i měch z kozí kůže, ve kterém se přepravovalo víno do těžko dostupných oblastí, kam by se sud dopravoval jen velmi těžko. Nakonec uvidíte i původní silo, kde kvasilo víno. Narozdíl od dnešních nerezových tanků, je zde silo tvořeno třemi zděnými místnůstkami.

Muzeum vína v Arco de São Jorge má i ochutnávku Madeirského vína.
Muzeum vína v Arco de São Jorge má i ochutnávku Madeirského vína.

Madeirské víno – další unikát Madeiry

Konec konců Madeirské víno je unikát ostrova a něco, co byste určitě měli vyzkoušet. Víno na Madeiře je pěstováno v malých vinohradech a díky místnímu klimatu získává svou charakteristickou chuť. Madeirské víno obvykle zraje 3, 5, 10 či více let. Během fermentace je do vína přidán alkohol (nejčastěji Brandy) čímž se zastaví kvašení a zároveň se zvýší obsah alkoholu. Proto je toto víno silnější a i sladší, podobně jako Portské. Toto víno má bohatou historii a je známé svým unikátním postupem zrání, který zahrnuje vystavení vína teplu a oxidaci, čímž se dosahuje jeho charakteristické chuti a vůně. Madeirské víno jako produkt byl pak obchodován s USA a Kanadou za obilí a mouku, a s Indií za koření. A mimochodem, autenticita textu je zajištěna – tento odstavec byl napsán za konzumace výborného pětiletého Madeirského vína.

Madeira - krásy severního pobřeží mají i dost malých vinohradů.
Madeira – krásy severního pobřeží mají i dost malých vinohradů.

Zahrada růží Roseiral hraje barvami

Skloubit návštěvu muzea vína a zahrady růží můžete do jednoho dne. Nacházejí se totiž hned vedle sebe. Roseiral je součástí maličké botanické zahrady, kterážto je celá pod správou hotelu Pestana Quinta do Arco. Musíte tak na recepci zaplatit vstupné za prohlídku. Skrz zahrady procházíte totiž mezi jednotlivými chatami ubytovacího komplexu. Kolorit botanické zahrady pokrývá všemožné exotické plodiny, palmy či kaktusy. Nejkrásnější je ale zahrada růží, která je úplně oddělená od ubytovaných a jejich příbytků. Roseiral se pyšní pestrou kolekcí růží a dalších plodin, které zde kvetou v krásném prostředí. Růže všech typů a barev. Červené, růžové, žluté, bílé a možná i všech dalších barev, které vás napadnou. Z takového množství růží přecházejí oči. Pánové, vezměte sem své drahé polovičky. Uděláte jim ohromnou radost.

Roseiral - zahrada růží, hned vedle muzea vína.
Roseiral – zahrada růží, hned vedle muzea vína.

Ponta Delgada je tichý kout ostrova

Dále na západ navštvite malebnou vesnici Ponta Delgada. Turisté sem jezdí kvůli půvabu vesnice, krásné přírodě a příjemnému klidu. Ponta Delgada má maličký přístav, odkud lze dlouhé hodiny pozorovat jak se o val rozbíjí velké vlny. Okolo se rozléhají vysoké zelené kopce a dotváří tichou atmosféru Ponta Delgada. Celá vesnice je do kopce a rozléhá se od moře až do výšky 250 m n.m. U břehu oceánu stojí důležitá duchovní a kulturní památka – kostel Igreja do Senhor Bom Jesus. Malý bílý kostelík je v interiéru bohatě zdoben, zejména detailní a velkolepou malbou na stropě. Ponta Delgada si vás získá. Procházíte se ulicemi a uvidíte maličký vinohrad či banánovníkovou plantáž. Na náměstí Praça do Romeiro si prohlédněte i pomník pradlen, jenž je věnován k uctění všech tvrdě pracujících žen, které zde na náměstí praly prádlo.

Ponta Delgada je barevné městečko obklopené horami.
Ponta Delgada je barevné městečko obklopené horami.

Vyhlídky po celém severním pobřeží

Pro severní pobřeží Madeiry jsou charakteristické vyhlídky a útesy. Ty přímo vybízejí k fotodokumentaci vašich cest. Výhledy na oceán a vlny bičující o vysoké útesy. Úchvatné scenérie jsou rozeseté po celém severním pobřeží a červený puntík na mapy.cz s označením „Vyhlídka“ je doslova na každém kousku mapy. Jedna překrásná vyhlídka je na kopci severně od Porto da Cruz. Další vyhlídka je u vesnice Faial. Kousek od Boa Ventura je restaurace Restaurante São Cristóvão, kde si můžete vychutnat některou z madeirských pochutin a u toho mít úžasný výhled na zátoku a útesy tyčící se z oceánu. Za zmínění stojí i pěkné výhledy z města Seixal. Ovšem speciální pozornost si zaslouží trojice útesů (Ilhéu da Ribeira da Janela) právě pod vesnicí Ribeira da Janela. Z pláže je na tyto kolosy opravdu čarokrásný pohled.

Madeira - krásy severního pobřeží se svými útesy. Paráda viďte?
Madeira – krásy severního pobřeží se svými útesy. Paráda viďte?

Přírodní bazénky jsou příjemné osvěžení

Zvláště sever ostrova je také pověstný „lávovými jezírky“. Tyto přírodní bazénky jsou tvořeny přirozenou lávovou činností a voda je v nich mořská. Bazénky tvoří hrazení a ochranu před vlnami, nicméně voda v nich pravidelně cirkuluje s oceánem. Můžete si tak užít bezpečné koupání v mořské vodě, které bude mnohem klidnější a bude mít i o několik stupňů vyšší teplotu. Přírodní lávové bazénky jsou atraktivní převážně pro turisty, rádi se zde schladí ale i místní. Nejznámnější jsou lávová jezírka v severozápadním cípu ostrova v Porto Moniz. Jezírka jsou zde rovnou dvoje – více přírodnější, ale na úkor pohodlí a servisu, jsou na východě. Pokud hledáte lepší zázemí a nevadí vám větší zásah člověka, pak využijte ty severněji položené. A pokud chcete bazénky opravdu lokální, zajeďte si do města Seixal, kde můžete plavat i pod malou kamennou bránou!

Přírodní bazénky jsou příjemným osvěžením v horku.
Přírodní bazénky jsou příjemným osvěžením v horku.

Seixal, klidný klenot přímořského života

Město Seixal je poklidné a malebné městečko na severozápadě Madeiry. Město se zhruba 8000 obyvateli je tvořeno hlavně promenádou na vysokém útesu a několika klikatými typickými uličkami. Kromě již zmíněných lávových jezírek se zde nachází zhruba jedna hospůdka, jeden obchod a pár kavárniček. Na promenádě je velmi příjemně pod stromy, které poskytují stín. Kostel Igreja do Seixal doplňuje duchovností klidnou a tichou atmosféru Seixalu. Co se nám ale líbilo asi nejvíce je černá pláž na východě města u přístavu. Pláž Praia do Porto do Seixal má černý písek a úžasnou scenérii. Příroda, na kterou odtud uvidíte je neskutečná. Je zde i malý vodopád, který dopadá přímo na pláž! A chcete-li se občerstvit, hned u pláže je Mini Eco Bar, kde si můžete dát koktejl a nebo poobědvat mořské plody.

Černá pláž v Seixalu, kde vodopád dopadá přímo na pláž.
Černá pláž v Seixalu, kde vodopád dopadá přímo na pláž.

Podobné články