Máte rádi dálkové pochody? V posledních letech jsou stále více oblíbenější a ani není divu, že jich přibývá. Přinejmenším v České republice je těch variant docela požehnaně. Obvykle tak máte šanci poznat nejen danou krajinu, ale vlastně i sebe samotného. Stezka Českou Kanadou vás provede nejen krásnou částí naší vlasti, ale i velmi zajímavou lokalitou. Tuto stezku můžete jít tzv. najednou nebo po etapách, eventuálně si vybrat jen některé úseky. To už záleží na vás. V každém případě je Stezka Českou Kanadou dobrá varianta velkého vandru.

Česká Kanada je nádherná.
Česká Kanada je nádherná.

Na pomezí krajů

Stezka Českou Kanadou vede na pomezí dvou krajů, a to Jihočeského a Jihomoravského. Celá trasa měří 118 kilometrů a vede z Jindřichova Hradce do Dačic. Rozdělena je na osm etap, takže si každý zájemce může udělat svůj vlastní individuální plán. Postupně poznáte Novou Bystřici, Staré Město pod Landštejnem a Slavonice. Samozřejmě i další místa na trase či v okolí. Dálkový pochod nebude nic pro děti (aspoň ne celá stezka) a rovněž zvažte, zda sebou budete mít psího kamaráda (některá plemena jistě zvládnou).

Je zde i přírodní park.
Je zde i přírodní park.

Osm dílčích etap

Jak už bylo řečeno, Stezka Českou Kanadou má osm etap. 1. Jindřichův Hradec – Malý Ratmírov (11,6 km), 2. Malý Ratmírov – Kaproun (12,3 km), 3. Kaproun – Nová Bystřice (15 km), 4. Nová Bystřice – Staré Město pod Landštejnem (19,2 km), 5. Staré Město pod Landštejnem – Zvůle (17 km), 6. Zvůle – Český Rudolec (10,5 km), 7. Český Rudolec – Slavonice (13,4 km), 8. Slavonice – Dačice (18,2 km). Podle délky jednotlivých úseků je jasné, že se dají bez problémů zvládnout, takže nejde o žádný velký extrém.

Začátek je v Jindřichově Hradci.
Začátek je v Jindřichově Hradci.

Pár tipů na zajímavosti

Stezka Českou Kanadou nabízí nejen krásnou přírodu. Je zde i mnoho různých dalších zajímavostí. Předkládáme jen určitý výběr pro inspiraci. Jindřichův Hradec – hrad a zámek, hvězdárna a planetárium, Muzeum fotografie a moderních obrazových médií, Muzeum Jindřichohradecka. Nová Bystřice – Veteran muzeum, Regionální úzkokolejné muzeum, pivovar, zámek. Slavonice – Slavonické podzemí, Pevnostní areál Slavonice, Freskový sál. Dačice – zámek, Městské muzeum a galerie, zahradní železnice, žulový pomník kostky cukru, Letecké muzeum Viléma Götha. Je dobré si pochod zpestřit místními pozoruhodnostmi.

Končí se v Dačicích.
Končí se v Dačicích.

Opravdová nej, která si nenechte ujít

Každého zajímá něco jiného, je to pochopitelné. Nicméně si dovolíme upozornit na jisté nejlepší cíle, zkrátka svým způsobem TOPky. Hned na počátku to jsou meandry Hamerského potoka a Jindřišské údolí. Určitě zavítejte na zříceninu hradu Landštejn či na bizoní farmu v Rožnově. Krásné vyhlídky budete mít z rozhledny U Jakuba a samozřejmě nezapomeňte na velmi pověstný balvan zvaný Ďáblova prdel. Stezka Českou Kanadou vás zavede i do míst, kde kdysi působil nechvalně známý loupežník Jan Jiří Grasel. Dost možná ještě přijdete i na další „špeky“, ale to k cestování patří.


Podobné články