Vážení čtenáři a příznivci Madeiry. Osmý díl našeho letního seriálu bude o jednom jediném místě, které vás přenese do světa, který můžete znát z některého z fantastických filmů. Starobyle a mysticky působící vavřínový prales Fanal je skutečnou ikonou Madeiry, za kterou se sjíždějí návštěvníci z celého světa. Tady se zastavil čas. A je to jedno z mála míst, které chcete navštívit výhradně za škaredého počasí. Nejkrásnější a nejtajemnější je prales totiž za mlhy, která zde bývá velice často. Ve Fanalu jsou vavřínové stromy všelijak pokroucené do bizarních tvarů a vystupují z vlhké měkké půdy porostlé trávou. Celkový dojem je tak dechberoucí, že se vůbec nedivíme, že si toto místo vybrali k natáčení i producenti Star Wars. Fanal byste jistě neměli na Madeiře vynechat. Vzpomínky na něj vám totiž dlouho zůstanou v paměti.

Vavřínový prales Fanal působí mysticky.
Vavřínový prales Fanal působí mysticky.
 1. Madeira: Perla Atlantiku
 2. Madeira: Funchal – hlavní město
 3. Madeira: Ponta de São Lourenço
 4. Madeira: Porto da Cruz a výroba rumu
 5. Madeira: Pico Ruivo a Pico do Arieiro
 6. Madeira: Levada do Caldeirão Verde
 7. Madeira: Krásy severního pobřeží
 8. Madeira: Fanal – vavřínový prales
 9. Madeira: Levada das 25 Fontes
 10. Madeira: Střípky západního pobřeží
 11. Madeira: Levada do Moinho a Levada Nova

Nezapomenutelné spaní pod hvězdami

Fanal se nachází v severozápadní části ostrova u silnice Estrada Regional 209 vedoucí do Ribeira da Janela a dál do Porto Moniz. Prales se rozkládá na pomalu klesajícím hřebeni ve výšce okolo 1200 m n.m. a z výšky tak hlídá přímořské město Seixal. Vavřínový les má rozlohu asi 15 hektarů a dojet se sem dá výhradně autem či taxíkem. Autobusy sem bohužel nezajíždějí. Vede sem ale i několik turistických stezek. Navíc je u pralesa hned několik nocovišť, přístřešků a malé zázemí. Můžete to vše využít a strávit zde nezapomenutelné nocování pod hvězdami. Fanal je daleko od jakéhokoliv světelného znečištění, což nabízí ideální podmínky pro noční koukání na oblohu. Můžete tak zvolit Fanal jako dvoudenní výlet s nocováním přímo v pralese. Prales je navíc velmi tichý a půda měkká, budete mít spaní jako v bavlnce!

Představte si spaní pod hvězdami mezi takovými stromy.
Představte si spaní pod hvězdami mezi takovými stromy.

Prales je už jen zlomkem původní velikosti

Fanal je nejrozsáhlejší vavřínový prales na světě a zároveň tvoří poslední zbytky vavřínových pralesů v Evropě. Jeho kořeny sahají až 40 miliónů let do minulosti. Vavřínové stromy tvoří základ pralesa. Ty současné jsou staré až 600 let! Díky vysoké vlhkosti a mírnému podnebí jsou zde ideální podmínky pro vavřínové stromy (Laurus novocanariensis), ale i pro další bohatou a exotickou vegetaci. Daří se zejména mechům, kapradinám a různým druhům orchidejí. Fanal je domovem řady endemických druhů nejen ze světa rostlin, ale i živočichů. Vavřínové stromy mají tmavě zelené lesklé lístky a poskytují útočiště právě pro místní živočichy. Dnes se můžete projít tímto pralesem s vědomím, že už jde jen o zlomek původní rozlohy. Máte-li zájem si projít kus přírody, jenž je pro Evropu opravdu vzácný, pak jste na správném místě.

Fanal je prales se stromy starými až 600 let.
Fanal je prales se stromy starými až 600 let.

Mlžné lesy jsou fotografickým rájem

Díky vysoké vlhkosti a mlžným atmosférám, které jsou typické pro toto místo, má Fanal velmi specifický a tajemný vzhled. Mlžné lesy jsou zajímavým jevem, kde se voda kondenzuje na listech a doplňuje nedostatek srážek. Společně s tajemnými starými stromy tvoří prales ideální a vyhledávanou lokalitu pro fotografické umělce i amatéry. Díky zářivě zelené vegetaci a všudypřítomné mlze, se zde světlo láme do zajímavých světelných efektů. To je prostě tak neuvěřitelné, že až to uvidíte, budou vás úplně svrbět prsty, které budou chtít fotit mlžný les ze všech možných úhlů. Doporučujeme přijet už z rána, kdy je šance na mlhu a tajemno nejlepší. Během dne se může mlha rychle vytratit zásahem větru a sluníčka. Určitě udělejte spoustu fotek, zároveň ale buďte ohleduplní a respektujte se s dalšími fotografy navzájem.

Mlžný les - Fanal je nezapomenutelný zážitek.
Mlžný les – Fanal je nezapomenutelný zážitek.

Pěšky lesem i okolo něj

Skrze celý vavřínový prales je síť pěších stezek. Samozřejmě můžete chodit i mimo ně a dostat se ke stromům na dosah ruky. Procházet se můžete po náhorní plošině s pralesem a dostat se můžete až na hranu hřebenu. Tudy vede turistická stezka PR 1.3, která se od Fanalu vine hřebenem směrem na jih a pak dál na východ. PR 1.3 vás tak přiblíží k Levada das 25 Fontes, neboli leváda 25 pramenů – jedné z nejpopulárnějších levád na Madeiře. Od Fanalu se můžete vydat kousek po PR 1.3 na hřeben svahu k severnímu pobřeží. Budete-li mít štěstí, uvidíte kouzelný přírodní úkaz, kdy se mlha vyloženě plazí od moře směrem do kopce a převaluje se přes hřeben, na kterém právě stojíte. Procházku můžete vinout okolo kopce Pedreira (1242 m n.m.), jenž je za hezkého počasí využíván adrenalinovými nadšenci pro paragliding.

Když se vlny mlhy valí přes hřeben u pralesa Fanal.
Když se vlny mlhy valí přes hřeben u pralesa Fanal.

Prales zapsán na seznam UNESCO

Vavřínový prales Fanal je právem zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Je to jedinečná geolokalita a jedinečnost se odráží doslova na každém stromu. Co strom, to unikát. A musím smeknout, že toto přírodní dědictví není nijak znečištěno člověkem. Odpadky zde, stejně jako v jiné přírodě, nemají místo. Proto prosím buďte také, jako my, svědomití a „nebuďte prase“. Vzhledem k vzácnosti je důležité zachovat toto místo v co nejlepším stavu pro budoucí generace. Fanal je také zařazen do národního parku Madeiry, což také pomáhá přispívat dlouhodobé udržitelnosti a ochraně ekosystému. Vavřínový prales je pečlivě sledován odborníky a úřady, kteří můžou včas zasáhnout regulací navštěvnosti. Odborníci monitorují biodiverzitu lesa, čili druhové rozložení nejen rostlin, ale i živočichů.

Starobylý prales Fanal je důležité chránit.
Starobylý prales Fanal je důležité chránit.

Podobné články