Pátý díl našeho seriálu o Madeiře bude opravdu velký. Nemyslím teď délkou textu, ale kvůli místa, které navštívíme. Zamíříme totiž do vnitrozemí, kde jsou hlavně hory. A rovnou se podíváme na dva nejznámější vrcholy na Madeiře – Pico Ruivo (1862 m n.m.) a Pico do Arieiro (1818 m n.m.). Tyto dvě hory najdete v každém průvodci, v každé přednášce a v každém povídání o Madeiře. A nejsou tam uvedené náhodou. Samozřejmě, jejich zdolání je zadostiučiněním. To ovšem není hlavní důvod, proč sem vyráží turisté z celého světa. Hlavní důvod jsou dechberoucí, čarokrásné a překrásné výhledy na okolní přírodu a krajinu, na kopce okolo, a na to, jak ostrov prostupuje v moře. Zkrátka dvě místa, která určitě musíte na Madeiře vidět. Vemte si pohodlné měkké boty a vyrážíme!

Z nejvyššího bodu Pico Ruivo jsou nádherné výhledy.
Z nejvyššího bodu Pico Ruivo jsou nádherné výhledy.
 1. Madeira: Perla Atlantiku
 2. Madeira: Funchal – hlavní město
 3. Madeira: Ponta de São Lourenço
 4. Madeira: Porto da Cruz a výroba rumu
 5. Madeira: Pico Ruivo a Pico do Arieiro
 6. Madeira: Levada do Caldeirão Verde
 7. Madeira: Krásy severního pobřeží
 8. Madeira: Fanal – vavřínový prales
 9. Madeira: Levada das 25 Fontes
 10. Madeira: Střípky západního pobřeží
 11. Madeira: Levada do Moinho a Levada Nova

Všechny cesty vedou na Pico Ruivo

Vrchol Pico Ruivo je nejvyšším bodem na Madeiře. Tyčí se kousek severovýchodně od středu ostrova a ze své výšky hlídá a pozoruje celý ostrov a všechny na něm. Je to takový tichý ochránce Madeiry. A má nádherný život, neboť má kolem sebe tak úchvatná panoramata, na která bych se i já díval celou věčnost. Pico Ruivo je celoročně prorostlý bujnou zelenou vegetací a cesty na jeho vrchol patří k nejoblíbenějším hikům na Madeiře. Na kopec vedou zhruba 4 cesty. První je ze zmíněného Pico do Arieiro. Další vede od horského sedla Achada do Teixeira. Třetí trasa vede z vesnice Ilha u města Santana. Poslední cesta vede z vnitrozemí, kde se můžete na Pico Ruivo dostat například z Údolí jeptišek nebo z kopce Pico do Jorge. Skoro by se zdálo, že všechny cesty vedou na Pico Ruivo. Tedy platí to alespoň tady na Madeiře.

Pochod na Pico Ruivo je neuvěřitelný, stejně jako jeho okolní krajina.
Pochod na Pico Ruivo je neuvěřitelný, stejně jako jeho okolní krajina.

Výstup na Pico Ruivo z Achada do Teixeira

My jsme si zkusili hned tři z uvedených tras. I když na Pico Ruivo jsme došli jen po jedné z nich. Trasa z horského sedla Achada do Teixeira je nejjednodušší a nejkratší možnost jak se dostat až na vrchol. Do Achady ve výšce 1581 m n.m. lze dojet autem, či vás sem zavezou ochotní taxikáři ze Santany. Na Ruivo je to přibližně 3 kilometry s převýšením 300 m. My jsme vyrazili hned z rána a mohli jsme vidět, jak se celý ostrov teprve probouzí do nádherného slunečného dne. Během prvních stovek metrů se otevřel výhled na severní stranu ostrova, ale například i na východ na Ponta de São Lourenço. A zanedlouho poté, se otevřel i výhled na jih, na široké údolí a hřeben s rozeznatelným bílým kulatým radarem na Pico do Arieiro. Cestou potkáte dvě odpočívadla, nebo útočiště – zastihne-li vás rychlé zhoršení počasí.

Okolí Pico Ruivo má bujnou zelenou vegetaci.
Okolí Pico Ruivo má bujnou zelenou vegetaci.

Úžasná panoramata kolem dokola

U druhého odpočívadla se k cestě napojují přicházející horalové z Ilha. Kroky odtud vedou neobyčejnou přírodou. Mi zůstal v paměti uschlý bílý strom, který by z fleku mohl být ikonickým bílým stromem v Tolkienově královském městě Minas Tirith. Brzy se k vaší cestě napojí další trasa, tentokrát ta, vedoucí z Pico do Arieiro. Brzy dorazíte pod vrcholek Pico Ruivo k turistické chatě Casa de Abrigo. Zde se můžete občerstvit či se seznámit s dalšími cestovatelskými dušemi. Na vrchol Pico Ruivo je to už opravdu kousek. A nahoře? Jsou dvě vyhlídky s úžasnými výhledy a panoramaty kolem dokola. Jedinečná 360° vyhlídka z nejvyššího bodu na ostrově. Vychutnejte si tu krásu plnými doušky. Uvidíte Údolí jeptišek (Curral das Freiras), Pico do Arieiro, jih, východ, sever i vnitrozemí na západě.

Příroda u Pico Ruivo je obdivuhodná.
Příroda u Pico Ruivo je obdivuhodná.

Autem či autobusem až na vrchol Pico do Arierio

Z nejvyšší hory skočíme na Pico do Arieiro, protože až na jeho vrcholek v podstatě snadno dojedete autem či autobusem z Funchalu. Silnice na vrchol se různě kroutí a nabízí každou chvíli zajímavé výhledy. Není proto divu, že je velmi oblíbená i mezi cyklisty. Třetí nejvyšší vrchol Madeiry je známý pro svůj veliký bílý kulatý radar sloužící k vojenským účelům. Radar je zde strategicky umístěn a je využíván k monitorování vzdušného prostoru a sledování leteckého provozu. Na Pico do Arieiro naleznete i restauraci a obchod s ikonickými suvenýry z Madeiry. V nejvyšším bodě je i vyhlídka, odkud jde vidět trasa PR1 vedoucí na Pico Ruivo. I za hezkého počasí zde může silně foukat, což konec konců platí i pro Pico Ruivo. Doporučujeme proto přibalit alespoň větrovku a místo klobouku raději čepici.

Vojenský radar a vyhlídka na Pico do Arieiro.
Vojenský radar a vyhlídka na Pico do Arieiro.

PR1: z Pico do Arieiro na Pico Ruivo

A nakonec to nejlepší. Oblíbený horský výlet, kde zvládnete oba kopce v jeden den. Nechte se vyvézt, například autobusem či taxíkem, na Pico do Arieiro. Odtud pěšky po PR1 na Pico Ruivo. Nakonec sestoupíte do Achada do Teixeira. Tady je potřeba si ideálně předem domluvit odvoz taxíkem do Santany, protože sem bohužel autobus nezajíždí. Celý tento výlet je trasa přímo pro bohy. Už cesta z Arieira je neuvěřitelná. Na PR1 je tisíc a jeden schod dolů i nahoru. A nebude trvat dlouho a odhalí se vám, ve své kráse, dramatické skalní útesy a zelená hluboká údolí. Úzká cestička bude klesat i stoupat a doprovod v exponovaných úsecích vám bude dělat zábradlí z nataženého ocelového lanka. Jedná se o jednu z nejúžasnějších cest, kterou jsme (byť ne celou) šli. Tohle jistě nemůžete na Madeiře vynechat.

Tisíc a jeden schod na trase PR1.
Tisíc a jeden schod na trase PR1.

Podobné články