Beskydy jsou přesně tím typem hor, které můžete navštěvovat stále zas a znova a pořád budete mít co objevovat. Prostě se vám nikdy neomrzí a vy si vlastně vytvoříte určitý osobní vztah k tomuto regionu. Bodejť by ne, vždyť se jedná o jedno z nejkrásnějších horských území celé České republiky. A jen tak namátkou, znáte Baťovu naučnou stezku? Prošli jste se zde už někdy? Třeba vás budeme inspirovat k pěknému putování po Valašsku.

Stezka začíná a končí ve Vsetíně.
Stezka začíná a končí ve Vsetíně.

Kousek od samotného Vsetína

Zmíněná Baťova naučná stezka je všem zájemcům k dispozici ve Zlínském kraji, a to kousek od samotného Vsetína. Provede vás zdejšími Kozími hřbety, které jsou součástí Vsetínských vrchů. Na tento výlet můžete sami, s partou či rodinou a případně i s vaším pejskem. Jak je vám nejlépe milé. Stezka tvoří okruh, takže pokud přijdete autem, tak se zase vrátíte zpět k němu a nemusíte se složitě přesouvat. Užijte si beskydskou horskou krajinu se všemi smysly.

Přírodní památka Louka pod Rančem.
Přírodní památka Louka pod Rančem.

Na počest Tomáše Bati

Baťova naučná stezka vznikla (a byla i pojmenována) na počest rodiny Tomáše Bati. Celková délka stezky je zhruba 20 kilometrů (u dětí zvažte, zda jsou schopny tohle zvládnout) a najdete zde dohromady osmnáct zastavení s informačními tabulemi. Z nich se dovíte něco o místních přírodních zajímavostech, takže nespěchejte ať vám neuteče něco opravdu lákavého. A jak už je pro Beskydy charakteristické, tak nebude nouze o přírodní scenérie vhodné k fotografování.

Nádherné Vsetínské vrchy.
Nádherné Vsetínské vrchy.

Stejný start i cíl

Jak už jsme zmínili, Baťova naučná stezka je okružní. Máte tedy stejný start i cíl. Na trasu se vydáte z místa Vsetín – Jasenice a dále pokračujete na místa jako údolí Červenky – Ptáčnice – Cábské jezero – opět Ptáčnice – přírodní památka Louka pod Rančem – Jasenice. Cestou se můžete podívat i na vrchol Cáb (841 m n. m.), kde je kamenná mohyla. Projdete se rovněž kolem Přírodní rezervace Kutaný a Halvovský potok. Většina stezky vede po lesích patřících rodině Baťů.

Dejte si výborný frgál.
Dejte si výborný frgál.

V přírodě to žije

Baťova naučná stezka se nachází v nádherné přírodě, o to se nedá pochybovat. Zároveň je to lesní území plné života, a to jak z hlediska fauny tak flory. Zahlédnout můžete lesní zvěř, ptáky, obojživelníky, ryby. Když budete mít štěstí tak třeba rovněž raka říčního či raka kamenáče. Celý výlet lze následně ukončit přímo ve Vsetíně. A když už budete na Valašsku, ochutnejte výborné frgály – tradiční valašské koláče.


Podobné články