Mnoho cestovatelů chce čas od času navštívit nějaké zajímavé místo, které leží tak trochu stranou obvyklého dění. Není divu, důvodů k tomu se najde celá řada. Jistou výhodou je, že podobná lokalita se nemusí nutně nacházet v dalekých a těžko přístupných končinách. Mnohdy je skoro za humny a vy nemusíte složitě cestovat. Takže, vzhůru na cestu do Žitavských hor.
K německým sousedům
Byli jste už v Německu? Velká část z vás určitě ano a tudíž víte, že je to opravdu zajímavá země. Kousek za hranicemi najdete oblast, která je velmi zajímavá po všech stránkách a na své si přijde každý. Můžete vzít i děti, pejska nevyjímaje a snadno si tomu přizpůsobíte svůj program. Ze svého domova se jen musíte vypravit na sever Čech a poté k našim německým sousedům.
Trojmezí skrývá přírodní poklad
Trojmezí, tedy území mezi Českou republikou, Polskem a Německem, skrývá doslova přírodní poklad. Pokud se tedy rádi touláte nádhernou přírodou. Zároveň zde najdete i kus civilizace, takže můžete lehce skloubit několik aktivit najednou. Oním územím jsou Žitavské hory, které kdysi patřily pod správu českého království.
Přírodní park Žitavské hory
Žitavské hory jsou přírodním parkem s velmi zachovalou a cennou přírodou. Nachází se v Horní Lužici, a to ve spolkové zemi Sasko. Na české straně sousedí Žitavské hory s Lužickými horami. Střediskem zdejšího regionu je město Žitava. Horní Lužice bývala ve středověku pod správou českých králů a i dnes mají místní lidé k nám Čechům vřelý vztah. Ostatně, sami při své návštěvě poznáte.
Skalní město ohromí každého
Součástí Žitavských hor je skalní město Jonsdorf, jenž má statut přírodní rezervace. Zaujímá rozlohu 63 hektarů. Kdysi se zde těžil pískovec na výrobu mlýnských kamenů. Do současnosti se dochovaly čtyři lomy. Oblast si můžete projít po Naučné stezce Mühlsteinbrüche. Skály jsou zde vysoké až 30 metrů a některé útvary připomínají zvířata. Nesou názvy jako Jezevčík, Bernardýn, Nosorožec a jeden vrchol se jmenuje Čajová konvička (samozřejmě po překladu do češtiny).
Žitavská úzkokolejka je romantika sama o sobě
K poznávání kraje můžete využít také Žitavské úzkokolejky. Jízda vláčkem je nezapomenutelnou romantikou. Trasa je dlouhá pouhých 16 kilometrů, ale stojí za poznání. Navíc, v okolí je celá řada zajímavostí. U jezera Olbesdorf je řada cyklostezek. Na nádraží Bertsdorf můžete vidět zdvojený výjezd parních lokomotiv v pravidelném provozu. Nedaleko je hrad a klášter Oybín a v obci Jondorf se nacházejí klimatické lázně.
Žitava je centrem všeho
Žitava (Zittau) je centrem všeho dění v regionu Žitavských hor. Už ve středověku měla Žitava přídomek bohatá, neboť se zdejším obchodníkům slušně dařilo. Protéká zde říčka Mandava, která se vlévá do Lužické Nisy. Město leží na úpatí zmíněných Žitavských hor. Na české straně je odtud nedaleko např. Hrádek nad Nisou či Chrastava. Rozhodně si projděte historické centrum města. Najdete zde rovněž velké množství kostelů nebo zoologickou zahradu. Za shlédnutí stojí Velké žitavské postní plátno (vyobrazení biblických scén) s úctyhodným rozměrem 8,20 m x 6,80 m a Malé žitavské postní plátno s rozměry 3,40 m x 4,15 m.
Zůstaňte celou dovolenou
Jak vidíte, Žitava a Žitavské hory toho nabízejí vskutku hodně. Byl by škoda toho nevyužít. Za jeden či dva dny se to stihnout nedá. Klidně si zde tedy naplánujte celou svou dovolenou a užijte si plnými doušky pohostinnosti Německa v Horní Lužici. Je jen na vás jak si svůj cestovatelský čas rozvrhnete. Nudit se nebudete.