Sousední Slovensko je bezesporu zemí, kterou můžete projíždět sem a tam a pořád budete mít co obdivovat. Zkrátka a dobře, tady opravdu žádná nuda nehrozí. Znáte například Strečno? Dost možná jste o této obci už slyšeli nebo četli. Přece jen jde o docela známý pojem. Něco jiného však je, když Strečno navštívíte osobně a užijete si místních krás a zajímavostí plnými doušky. Věřte, že nebudete litovat svého času ani námahy. Tak hurá na to.

Celkový pohled na Strečno a řeku Váh.
Celkový pohled na Strečno a řeku Váh.

Strečno, perla Váhu

Strečno najdete v Žilinském kraji, a to zhruba 7 km na východ od samotné Žiliny. Obec leží na úpatí pohoří Malá Fatra, u západního konce Strečenského průsmyku. Prochází zde rozhraní Turčianské a Žilinské kotliny. Historicky jde o region Horní Pováží. Strečnem protéká řeka Váh a není tedy ani žádný div, že Strečno se označuje jako Perla Váhu. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1321.

Hrad Strečno nejde přehlédnout.
Hrad Strečno nejde přehlédnout.

Hrad Strečno, největší lákadlo

Patrně největším lákadlem Strečna je místní hrad. Má statut národní kulturní památky a veřejnosti je objekt přístupný od roku 1992 (po rozsáhlé rekonstrukci). Kromě prohlídky zde můžete zažít kulturní akce jako například Hradní dny Žofie Bosňákové, soutěž sokolníků či uměleckých kovářů. Hrad Strečno plnil kdysi strážní službu, byl znám jako Strážce Váhu. Vybudován byl na 103 m vysokém vápencovém kopci a první zmínka o něm je z roku 1316. Kdysi zde žil dokonce palatin František Vešeléni se svou manželkou Žofií Bosniakovou.

Řeka Váh a pltníci

Řeka Váh odjakživa významně ovlivňovala život zdejších obyvatel. Lidé využívali splavnosti a dopravovali tak vytěžené dřevo z horské krajiny kam potřebovali. Tohle zajišťovali tzv. pltníci na plavidlech, kterým se říká pltě. Dřevo se již sice takto neplaví, ale pltníci a pltě jsou zde stále. Vy tak máte možnost zažít skvělou plavbu po Váhu a poznat krajinu z úplně jiného pohledu. Začátek plavby je v pltisku Barierová a cíl ve Strečně. Úsek je dlouhý 7 kilometrů.

Okolí Strečna lemují kopce Malé Fatry.
Okolí Strečna lemují kopce Malé Fatry.

Výhledy do kraje

Strečno nabízí rovněž nádherné výhledy do zdejšího kraje. Rozhlednu najdete na vrchu Špičák v nadmořské výšce 620 metrů. Uvidíte hřeben Malé Fatry, část Kysucké vrchoviny, Strážovské vrchy. Rovněž se vám „ukáže“ východní část Žilinské kotliny, centrum Strečna a pochopitelně řeka Váh. Rozhledna je dřevěná, stylová a snadno dostupná i pro rodiny s dětmi. Rozhledna je navíc na trase naučné stezky, takže můžete spojit pěší výlet s pozorováním kraje.

Malá Fatra, přírodní bohatství

Navštívit Strečno a vynechat přitom Malou Fatru, by byl snad hřích. Malá Fatra je právem označována jako přírodní bohatství. Prý jde dokonce o nejúchvatnější pohoří Slovenska. Národní přírodní rezervace Malá Fatra zabírá téměř celé území Krivánské části a zasahuje i na druhý břeh Váhu do Lúčanské části. Uprostřed se pak nachází katastr obce Strečno. Pohořím vede dost značených turistických tras, takže se můžete toulat podle své chuti.

Místo zvané Nezabúdká Lúčka.
Místo zvané Nezabúdká Lúčka.

Projděte si celé Strečno

Samozřejmě si rovněž projděte celé Strečno. Za vidění stojí kostel svaté Žofie, Památník francouzských partyzánů, přírodní výtvor Skalní hřib či Asfaltový lom – naleziště přírodního asfaltu, které je nyní pod vodou a vzniklo tak krásné jezírko. Ostatně, vy si určitě dobře poradíte sami. Na cestu do Strečna vezměte klidně celou rodinu či partu kamarádů a když s vámi bude i psí společník, tak taky vše v pořádku. Užijte si prima pobyt.


Podobné články