Máte rádi víno? A co víc, uvítáte, když je s ním spojeno i nějaké to zajímavé poznání? Obojího se vám může dostat měrou vrchovatou na Slovácku. Stačí, když navštívíte Vinné sklepy Mařatice. Něco zažijete, něco ochutnáte a celkově vám zde bude dobře. Tento cíl není určen primárně dětem, nicméně, i dospělí si musí čas od času udělat bene a zapomenout na starosti všedního dne. Tak si do svých cestovatelských plánů zapište, že Morava je vyhlídnutým objektem vašeho zájmu.

Vinohradská ulice v Mařaticích.
Vinohradská ulice v Mařaticích.

Uherské Hradiště, srdce Slovácka

Vinné sklepy Mařatice najdete ve Zlínském kraji, a to v Uherském Hradišti, srdci Slovácka. Nenechte se zmýlit, Mařatice jsou součástí tohoto města a kromě rozsáhlých vinic se zde nachází unikátní labyrint vinných sklepů, který vznikl propojením původních měšťanských sklepů. Dnes jde o celkovou délku 250 metrů s pěti výškovými úrovněmi. To už samo o sobě zní hodně dobře. Co říkáte?

Vinné sklepy ve Vinohradské ulici

Zmíněné vinné sklepy najdete ve Vinohradské ulici. Kde také jinde, že? Sklepní labyrint má úžasnou atmosféru a zároveň s chutným vínem, si místo můžete dokonale prohlédnout. Jednotlivé sklepy jsou propojeny několika schodišti a spojovacími rampami. Můžete zde prožít tradiční koštovačku či svatbu, soukromou oslavu nebo jen prostě příjemné posezení s kamarády. Navíc, venkovní prostor se pyšní Mařatským dvorem, tedy letní terasou s výhledem na nedaleké Chřiby, na hrad Buchlov, na bájný Velehrad a pochopitelně na samotné Uherské Hradiště.

Jeden z historických sklepů.
Jeden z historických sklepů.

Bohatá historie sklepů

Historie zdejších sklepů sahá do roku 1827. Postupně sklepní vinné prostory učarovaly takovým známým lidem jako byl například spisovatel Alois Jirásek či malíř Mikoláš Aleš. Dnes je zde komfortní zázemí pro víno, posezení, oslavy a dobrou náladu. Samozřejmě, že k vínu patří i dobré jídlo, a to vám Vinné sklepy Mařatice nabídnou rovněž. Hlady zde nikdo strádat nemusí. A místní vinaři ví jak vše gastronomicky skloubit.

Není sklep jako sklep

A na co se nejvíc můžete ve vinných sklepích těšit? Sklep Synot má délku 33 m a pochází z roku 1827. Vejde se sem až 80 hostů. Sklep Jahoda je renovovaný historický sklep s vinným barem a zakončen vřetenovým schodištěm. Sklep Herman je nejlepší pro řízené degustace a soukromé akce. Rotunda Apoštolů je inspirována Poslední večeří Páně a výzdobu tak tvoří dvanáct apoštolů. Schody ctností a neřestí tvoří vstup do zmíněné rotundy a symbolizují lidský život. Sál Předků je středem labyrintu se sochou sv. Urbana, patrona vinařů. Archivní sklep pak obsahuje 36 zamřížovaných boxů, které mají kapacitu 15 tisíc lahví vína.

Ale je zde krásně.
Ale je zde krásně.

Mařatice, ráj vinohradů

Místní část Mařatice je doslova rájem vinohradů. Ty se zde rozprostírají kolem dokola. Je to zároveň místo, které hraje důležitou roli při tradičních Slováckých slavnostech vína. Kromě zmíněných sklepů si tady můžete prohlédnout kostel Nanebevzetí Panny Marie, návrší Černá hora či nedaleké poutní místo kapli svatého Rocha. A jedna rada na závěr, nezapomeňte fotografovat. Rozhodně budete mít co. Tož, ať vám šmakuje.


Podobné články