Muzea toho mohou nabídnout mnoho a často se jedná o velmi pozoruhodné cenné věci. Některá se ovšem naprosto vymykají obvyklým standardům a taková pak návštěvníka doslova uchvátí. Mezi takové jistojistě patří Uměleckohistorické muzeum Vídeň čili Kunnsthistorisches museum, jak zní jeho název v němčině. Rakousko není daleko a Vídeň sama o sobě docela láká k výpravě, tak mezi svůj program tentokrát zařaďte i výše zmíněnou muzejní instituci. Můžete vzít jed na to, že nebudete litovat a hlavně nikam nespěchejte ať si vše pořádně užijete.

Budova muzea.
Budova muzea.

Největší muzeum v Rakousku

Uměleckohistorické muzeum Vídeň je největším muzeem v Rakousku a právem se řadí mezi nejvýznamnější muzea světa. Založeno bylo 17. října 1891, a to na popud císaře Františka Josefa I. Bylo to velmi prozíravé a moudré rozhodnutí tohoto mocnáře. Habsburkové vždy shromažďovali různé cenné artefakty z celého světa a postupem času se jejich sbírky rozrostly natolik, že by byla věčná škoda je neukázat i veřejnosti. Ať už si o rakousko – uherské monarchii myslíte cokoli, tak tohle se vážně povedlo a je třeba to císaři pánu přičíst k dobru.

Uvnitř je to výstavní.
Uvnitř je to výstavní.

Císařské a habsburské sbírky

Jak už jste možná z výše uvedeného pochopili, tak Uměleckohistorické muzeum ve Vídni obsahuje císařské a habsburské sbírky. Ty se týkají věcí od starověkého Egypta až po 18. století. Svým dílem nějak přispívali vlastně všichni členové rodu Habsburků. Uvidíte rovněž cennou obrazárnu s díly mistrů jako byli Tizian, Rubens či Rembrandt. Dále sbírky zbraní, starožitností, mincí nebo i hudebních nástrojů. Každý si přijde na své, tedy, že uvidí právě to, co jej zajímá a baví.

Koruna císaře Svaté říše římské.
Koruna císaře Svaté říše římské.

Císařská klenotnice

Císařská klenotnice jako součást Uměleckohistorického muzea ve Vídni, je opravdovou perlou. Nachází se v Hofburgu. Právě můžete na vlastní oči spatřit císařské korunovační klenoty Svaté říše římské a také unikátní habsburské doklady týkající se vystavovaných klenotů. Habsburkové vládli několik století, takže jejich historie je plná pozoruhodností a tomu pak pochopitelně odpovídají i shromážděné klenoty. Možná si zde budete připadat jako v pohádce.

Expozice kočárů.
Expozice kočárů.

Muzeum císařských kočárů

Muzeum císařských kočárů je rovněž součástí vídeňského Uměleckohistorického muzea. A je opět na co se dívat a co obdivovat. Spatříte nejzachovalejší kočárový vozový park v Evropě. Císařský dvůr se nemohl bez kočárů obejít a nebyly to „pouze“ kočáry pro běžné používání, nýbrž i kočáry určené k různým ceremoniím a tomu odpovídala jejich výzdoba a celkové uspořádání. Dnes bychom nejspíš řekli design. Užijte si návštěvu Uměleckohistorického muzea Vídeň pořádně a jak nejlépe to půjde.


Podobné články