Nic naplat, ať si kdo chce co chce říká, tak cyklistika v posledních letech zaznamenala obrovský nárůst v oblíbenosti. Ani se není čemu divit. Jde o aktivitu, kterou si každý může přizpůsobit podle sebe, člověk je na čerstvém vzduchu (pomineme-li rušné městské ulice), sportuje a poznává. Tomuto fenoménu jdou vstříc cyklistické stezky. Cyklostezka Nové Mlýny je jedním z mnoha příkladů. Cestujte tedy na kole kolem krásných Novomlýnských nádrží.

Hladina Novomlýnských nádrží.
Hladina Novomlýnských nádrží.

Stezka vás provede kolem vodní nádrže

Cyklostezka Nové Mlýny vás spolehlivě provede kolem vodní nádrže Nové Mlýny v Jihomoravském kraji. Trasa není nijak náročná a celkově jde o zhruba 26 kilometrů. Tuto část malebné jižní Moravy můžete jako cestovatelé – cyklisté poznat na stezce mapující Strachotín – Dolní Věstonice – Brod nad Dyjí – Pasohlávky. Zda si uděláte cestou i nějakou tu zajížďku, je jen na vašem rozhodnutí. Meze se nikomu nekladou. Ba právě naopak.

Kopečky v okolí Novomlýnských nádrží.
Kopečky v okolí Novomlýnských nádrží.

Nové Mlýny – tři přehradní nádrže

Nové Mlýny ve skutečnosti představují soustavu tří přehradních nádrží pod nádhernou Pálavou, a to na řece Dyji. Jedná se o nádrže Mušovská (horní), Věstonická (střední) a Novomlýnská (dolní). Pro celý komplex se vžil název Novomlýnské nádrže. Pokud cestujete automobilem, tak máte úžasnou možnost poznat Nové Mlýny přímo z jedoucího vozu. Silnice pro automobilovou dopravu totiž vede středem rozsáhlé vodní plochy. A i tento pohled stojí za to, tomu věřte.

Každá nádrž má svůj význam

Jak už bylo výše řečeno, jde o vodní dílo rozdělené na tři oblasti. Každá má pak své priority a významy. Horní nádrž je pro závlahy a rekreaci. Střední nádrž přírodní rezervace s umělými ostrůvky pro hnízdění ptáků. Na jednom ostrůvku zůstal románsko – gotický kostel svatého Linharta jako pozůstatek zatopené vesnice. Dolní nádrž je také pro rekreaci, závlahy a výrobu elektřiny.

Na vinice narazíte téměř na každém kroku.
Na vinice narazíte téměř na každém kroku.

O zajímavosti fakt není žádná nouze

Kromě kouzelné přírody samotných Nových Mlýnů a přilehlé Pálavy, je na trase a v okolí několik různých zajímavostí. Pláž najdete u přístaviště Pasohlávky. Přírodní koupaliště Laguna Pasohlávky vás také jistě může zlákat. Atraktivní je výstup na okouzlující hrad Děvičky (5 km) či soutěska k Dívčím Hradům (8 km). A vůbec nejlepší je udělat si výlet Pálavou přes Dívčí Hrady (9 km).

Tam kde zraje vinná réva.
Tam kde zraje vinná réva.

Nezapomeňte, že jste v kraji vína

Nezapomeňte, že se nacházíte v kraji vína a vinic. Na jedné straně by byl skoro hřích neochutnat zdejší tekutou vinnou révu, na druhé straně mějte na paměti, že jedete na kole. Takže všeho s mírou, jak se lidově říká. Nic vám však nebrání si nakoupit víno do zásoby a dát si ho až večer nebo nechat až na doma. Vy si s tímhle určitě sami nejlépe poradíte. Tak ať vám to šlape a taky chutná po všech stránkách.


Podobné články