Cestovat a poznávat ten či onen kraj se dá mnoha různými způsoby. Někdy se však nabízejí opravdu neobvyklé příležitosti, které jinde hned tak nenajdete. Věřili byste, že jednou z forem poznávání je jídlo? Gastronomie má obecně něco do sebe a i na cestách se jíst musí. Výjimečný zážitek můžete zažít v Železných horách, tedy v lokalitě, která je snadno dostupná pro všechny.

Pro mlsný jazýček

Gurmánská stezka, tak se jmenuje trasa po níž můžete putovat Železnými horami a poznávat nejen zdejší krásy, nýbrž i místní speciality. Prakticky pro každý mlsný jazýček se zde něco najde a vy spojíte gastronomické potěšení s objevováním přitažlivé části České republiky. Konec konců, nemusí se jednat jen o krátkou návštěvu, ale lze to vše pojmout jako celou dovolenou. I se psím kamarádem.

S Gurmánskou stezkou poznáte Železné hory.
S Gurmánskou stezkou poznáte Železné hory.

Východní Čechy jídlu zaslíbené

Gurmánskou stezku najdete v Železných horách v okrese Chrudim Pardubického kraje. Nejlépe je začít v obci Kraskov a odtud postupně pokračovat na trase Třemošnice, úbočí Železných hor, Žlebovské Chvalovice a Choltice. Stezka kopíruje zdejší turistické a cyklistické stezky a má celkem osm gastronomických zastávek. Tady jsou východní Čechy jídlu přímo zaslíbené.

Jedna specialita vedle druhé

Jak už sám název Gurmánská stezka napovídá, hlavní roli hraje jídlo, a to ne ledajaké. Ochutnat můžete jednu specialitu vedle druhé. Všude najdete něco. Vyhlášenou místní specialitou je Hoješínská placka nebo Železnohorský ležák. Dejte si místní med, koláče, štrůdl, zabíjačkové speciality nebo nezapomenutelná medová žebra. Putovat budete vlastně po železnohorských farmách a restauracích.

Putování začnete v obci Kraskov.
Putování začnete v obci Kraskov.

Nevynechejte žádnou z osmi zastávek

Jak už bylo řečeno, Gurmánská stezka má osm zastávek. Každá má něco do sebe. A které to jsou? Hostinec Pod Drnem, Farma a kovářství Navrátil, hrad Lichnice, Kutílkova palírna a pivovar, Včelařství Vašíček Licoměřice, Hostinec ve Starém mlýně, Jídlo s příběhem Josef Rada, Restaurace a zámek Choltice. Jde o pěkný okruh, kde se nejen jí, ale i objevuje část Pardubického kraje.

Zajímavosti osloví každého návštěvníka

A abyste nezůstali pouze u prostřeného stolu, je zde řada zajímavostí určených k návštěvě. Jistě si vyberete to své. V Kraskově si například můžete prohlédnout černou kovárnu, v Třemošnicích technickou památku Berlova vápenka a hrad Lichnice a Žlebovské Chvalovice disponují minipivovarem. Choltice se mohou pochlubit oborou a zámkem a právě v této obci dostanete vyhlášené choltické koláče.

Vítejte v okrese Chrudim.
Vítejte v okrese Chrudim.

V sousedství chráněné oblasti

Gurmánská stezka vede v těsném sousedství Chráněné krajinné oblasti Železné hory. Což samo o sobě přímo vybízí k návštěvě této části východních Čech. Projděte si aspoň část této CHKO a jistojistě nebudete litovat úchvatného výletu. Železné hory celkově zaujímají plochu okolo 762 kilometrů čtverečních, nejvyšší bod U oběšeného má 737 m n. m. Po pěším či cyklistickém putování opět vyhládne a návrat na Gurmánskou stezku se přímo nabízí.

Podívejte se na zámek v Cholticích.
Podívejte se na zámek v Cholticích.

Podobné články