Rádi poznáváte doby minulé a zvláště pak ty, které jsou opravdu hodně vzdálené současnosti? Stroj času sice existuje pouze ve fantazii, knihách a filmech, ale přeci jen nějaké možnosti na výpravu do minulosti jsou. Stačí prostě navštívit konkrétní muzejní (obvykle tedy) zařízení a rázem se můžete dostat do jiného světa. Archeoskanzen Březno je jedním takovým příkladem a věřte, že má co nabídnout. Tak balit, plánovat a vyrazit na cestu.

Tak nějak žili naši předkové.
Tak nějak žili naši předkové.

Kousek od řeky Ohře

Archeoskanzen leží u vesničky Březno u Loun v Ústeckém kraji. Hned v sousedství teče řeka Ohře a již zmíněné Louny jsou vzdálené pouze 4 kilometry. Oblast je známá jako Dolní Poohří. Březno je pak oficiálně částí blízkých Postoloprt. Archeoskanzen jako takový provozuje Oblastní muzeum Louny a jde tedy vlastně o takovou odloučenou pobočku onoho muzea. Výlet je vhodný pro celou rodinu, tedy i děti.

Chýše z přírodních materiálů.
Chýše z přírodních materiálů.

Na místě archeologických nálezů

Muzeum v přírodě, i tak by se dal charakterizovat Archeoskanzen Březno. Jde o historickou a přírodovědnou expozici. Archeoskanzen byl vybudován v místech, kde probíhal od 50. do 70. let 20. století rozsáhlý archeologický výzkum. Daná lokalita toho o minulosti našich předků vydala hodně a není tedy divu, že se přikročilo k tomu, aby se s poznatky mohli seznámit i běžní lidé a ne pouze odborníci. Archeoskanzen vám umožní nahlédnout do dávných věků minulých.

Pravěk a raný středověk

Archeoskanzen Březno má ve své stálé expozici rekonstruované pravěká a raně středověká obydlí, hospodářské stavby ze 4. tisíciletí před naším letopočtem a ze 6. až 9. století našeho letopočtu. Seznámíte se se způsobem života slovanského sídliště, spatříte ukázky pravěkých technologií. Nepochybně zaujme dlouhá stavba – kopie pravěkého domu, která byla postavena v roce 2018.

Nahlédněte i dovnitř.
Nahlédněte i dovnitř.

Konají se různé akce

Vyplatí se sledovat webové stránky Archeoskanzenu Březno a podle aktuálních informací si sem naplánovat cestu. Tohle zařízení, na okraji Žatecké pánve, totiž pořádá během roku různé akce, můžete mít i komentovanou prohlídku, vidět řemeslné dílny nebo si třeba zastřílet z luku. Zda tedy chcete zažít něco víc, než „pouhou“ prohlídku, tak sem dorazte právě na určitou doprovodnou akci. Zážitek bude o to pestřejší.

Minulost na každém kroku.
Minulost na každém kroku.

Březno i Postoloprty

Spěch není dobrý přítel. Raději si udělejte víc času na poznávání. Projděte si samotné Březno a zavítejte třeba k nedalekému opuštěnému lomu, který tvoří Přírodní památku Březno u Postoloprt. Městečko Postoloprty pak leží u řeky Ohře, a to 7 km od Loun. Najdete tady zámek, kostel Nanebevzetí Panny Marie či vodní mlýn. Jak vidíte, nějaké cestovatelské možnosti tady jsou a je jen na vás, jak jich využijete.


Podobné články