Když je venku hezky, tak by měl člověk jít ven a nesedět na zaprděném gauči a koukat na televizi. Všechno to krásné je venku, stačí jen jít. I třeba na krátkou romantickou procházku bez velkých skal nebo slavných hradů po cestě. My vám nabízíme příjemnou a nenáročnou procházku po turistických trasách nádhernou přírodou národního parku Podyjí. Ideální na nedělní procházku, zvláště, když si chcete opravdu odpočinout a pořádně se nadechnout před dalším náročným pracovním týdnem. Hlavním cílem bude malý, ale zajímavý lovecký letohrádek Lusthaus. Celá trasa nemá ani 8,5 km s lehkým převýšením. Zdatnější si můžou procházku spojit třeba s výletem na rakouský hrad Hardegg.
Do klidné přírody Podyjí
Vezměte si pohodlnou obuv a nezapomeňte vzít na procházku vaše psí mazlíčky. Přijíždíme do obce Čížov a auto necháváme na parkovišti před obcí. Trasa začíná u velmi příjemné restaurace U Švestků, kde provozují i kemp. Ať už se zde občerstvíte před nebo po výletu, určitě vám vychlazené pivo v horkém dni přijde vhod. Naše trasa vede na severovýchod po modré turistické značce. Po obejití přilehlého pole dorazíme k první zastávce – Čížovský nový rybník. Ten obejdeme, pak už jen kousek k asfaltové cestě. Asi 200 metrový úsek po cestě a hned zase vybočíme do klidné přírody Podyjí. Cestička a okolí se najednou změní v příjemnou a tichou procházku daleko od civilizace.
Prostě jen jít a na nic nemyslet
Zkuste chvilku prostě jen jít a na nic nemyslet. Jen si užijte tu pohodu. Krok za krokem mezi stromy a keři. Za mě, je to skoro jako forma meditace. Takové malé splynutí s přírodou. Stačí se chvíli zasnít … a … kilometry vám pod nohama najednou utečou jakoby nic. Toho si nejspíš všimnete, až budete najednou míjet další Čížovský rybník a po nějaké době i rybník Pod Lesnou, kde je rozcestí. Odtud se musíme dát po žluté směrem na jihozápad. To už se dostanete na rovnou cestu přímo k zámečku. Vstupujete totiž do zaniklé Čížovské kančí obory, kde šlechta pořádala hony. Od loveckého zámečku Lusthaus vedly paprscovité cesty napříč oborou. Ty byly navíc navzájem propojeny.
Lovecký zámeček z 18. století
Lovecký letohrádek Lusthaus nechal vystavět právě uprostřed kančí obory majitel vranovského panství Michal Josef Althan. Malý klasicistní lovecký zámeček byl postaven v roce 1780. V přízemí se připravovalo jídlo a zpracovávala zvěřina. V horním patře byl salonek pro šlechtu, který sloužil pro hostiny a společenské akce. Ve druhé polovině 19. století musel po požáru projít nutnou přestavbou. Zámeček získal jehlancovou střechu podepřenou dřevěnými sloupky namísto původní mansardové. O původním letohrádku dokládá svědectví veduta umístěná ve vranovském zámku. Dodnes se ve výklencích dochovala původní malba s rostlinnými úponky.
Dlouhá tradice využívání území
Od zámečku jdeme dále po žluté a na křížení s cyklostezkou odbočíme. Cyklostezka nás zavede až do Čížova. Cestou si ale všimněte krajiny tohoto národního parku. Podyjí nabízí malebnou přírodu danou geologickým podložím a členitostí terénu. Silně se přitom podepsala dlouhá tradice využívání území pro osídlení a zemědělství. Ještě v polovině 20. století byli lidé úzce spojeni s krajinou kolem sebe, a byli s ní v každodenním kontaktu. Krajinu, ve které trávili většinu dne, dokázali dotvářet a starat se o ni. Vážili si jí, protože museli. Kéž by si lidé i dnes tak vážili půdy, krajiny a přírody kolem sebe, tak jako tehdy. Bylo by na světě o trochu lépe.