Když je venku hezky, tak by měl člověk jít ven a nesedět na zaprděném gauči a koukat na televizi. Všechno to krásné je venku, stačí jen jít. I třeba na krátkou romantickou procházku bez velkých skal nebo slavných hradů po cestě. My vám nabízíme příjemnou a nenáročnou procházku po turistických trasách nádhernou přírodou národního parku Podyjí. Ideální na nedělní procházku, zvláště, když si chcete opravdu odpočinout a pořádně se nadechnout před dalším náročným pracovním týdnem. Hlavním cílem bude malý, ale zajímavý lovecký letohrádek Lusthaus. Celá trasa nemá ani 8,5 km s lehkým převýšením. Zdatnější si můžou procházku spojit třeba s výletem na rakouský hrad Hardegg.

Úchvatná a věčně zelená příroda v Podyjí.
Úchvatná a věčně zelená příroda v Podyjí.

Do klidné přírody Podyjí

Vezměte si pohodlnou obuv a nezapomeňte vzít na procházku vaše psí mazlíčky. Přijíždíme do obce Čížov a auto necháváme na parkovišti před obcí. Trasa začíná u velmi příjemné restaurace U Švestků, kde provozují i kemp. Ať už se zde občerstvíte před nebo po výletu, určitě vám vychlazené pivo v horkém dni přijde vhod. Naše trasa vede na severovýchod po modré turistické značce. Po obejití přilehlého pole dorazíme k první zastávce – Čížovský nový rybník. Ten obejdeme, pak už jen kousek k asfaltové cestě. Asi 200 metrový úsek po cestě a hned zase vybočíme do klidné přírody Podyjí. Cestička a okolí se najednou změní v příjemnou a tichou procházku daleko od civilizace.

Cestou na Lusthaus minete starý Čížovský rybník.
Cestou na Lusthaus minete starý Čížovský rybník.

Prostě jen jít a na nic nemyslet

Zkuste chvilku prostě jen jít a na nic nemyslet. Jen si užijte tu pohodu. Krok za krokem mezi stromy a keři. Za mě, je to skoro jako forma meditace. Takové malé splynutí s přírodou. Stačí se chvíli zasnít … a … kilometry vám pod nohama najednou utečou jakoby nic. Toho si nejspíš všimnete, až budete najednou míjet další Čížovský rybník a po nějaké době i rybník Pod Lesnou, kde je rozcestí. Odtud se musíme dát po žluté směrem na jihozápad. To už se dostanete na rovnou cestu přímo k zámečku. Vstupujete totiž do zaniklé Čížovské kančí obory, kde šlechta pořádala hony. Od loveckého zámečku Lusthaus vedly paprscovité cesty napříč oborou. Ty byly navíc navzájem propojeny. 

Při procházce zkuste na nic nemyslet a prostě splynout s přírodou.
Při procházce zkuste na nic nemyslet a prostě splynout s přírodou.

Lovecký zámeček z 18. století

Lovecký letohrádek Lusthaus nechal vystavět právě uprostřed kančí obory majitel vranovského panství Michal Josef Althan. Malý klasicistní lovecký zámeček byl postaven v roce 1780. V přízemí se připravovalo jídlo a zpracovávala zvěřina. V horním patře byl salonek pro šlechtu, který sloužil pro hostiny a společenské akce. Ve druhé polovině 19. století musel po požáru projít nutnou přestavbou. Zámeček získal jehlancovou střechu podepřenou dřevěnými sloupky namísto původní mansardové. O původním letohrádku dokládá svědectví veduta umístěná ve vranovském zámku. Dodnes se ve výklencích dochovala původní malba s rostlinnými úponky.

Lovecký zámeček Lusthaus uprostřed bývalé kančí obory.
Lovecký zámeček Lusthaus uprostřed bývalé kančí obory.

Dlouhá tradice využívání území

Od zámečku jdeme dále po žluté a na křížení s cyklostezkou odbočíme. Cyklostezka nás zavede až do Čížova. Cestou si ale všimněte krajiny tohoto národního parku. Podyjí nabízí malebnou přírodu danou geologickým podložím a členitostí terénu. Silně se přitom podepsala dlouhá tradice využívání území pro osídlení a zemědělství. Ještě v polovině 20. století byli lidé úzce spojeni s krajinou kolem sebe, a byli s ní v každodenním kontaktu. Krajinu, ve které trávili většinu dne, dokázali dotvářet a starat se o ni. Vážili si jí, protože museli. Kéž by si lidé i dnes tak vážili půdy, krajiny a přírody kolem sebe, tak jako tehdy. Bylo by na světě o trochu lépe.

S místní krajinou se pojí dlouholetá tradice, kdy si lidé vážili krajiny a přírody.
S místní krajinou se pojí dlouholetá tradice, kdy si lidé vážili krajiny a přírody.

Podobné články