Města obvykle nemají nějak extra moc nezastavěných ploch věnovaných pouze přírodě. Dnes vás ale zavedeme na dvě místa, kde se přírodě daří a leží přímo v Brně. Přírodní památka Bílá hora a lesopark Akátky. Obě místa jsou mezi Brňáky poměrně známá. Z jednoho místa je krásný výhled na celé Brno. Druhé jmenované místo je ideální pro poklidnou procházku. Tam i nazpátek pár zastávek šalinou z centra. Udělejte si s námi výlet prostě jen tak pro radost.

Bílá hora je otevřená pláň ve svahu a kombinuje skály a travnaté plochy.
Bílá hora je otevřená pláň ve svahu a kombinuje skály a travnaté plochy.

Obě místa spojíme do jednoho výletu

Bílou horu a Akátky najdete na východě Brna. Přírodní památka Bílá hora je v Juliánově, lesopark Akátky pak zase mezi Židenicemi a Vinohrady. Celou procházku lze udělat tak, že obě místa spojíme v jeden výlet. Jsou od sebe totiž vzdálena méně než 2,5 km. Celkem má procházka asi 5.600 metrů a není nijak moc náročná. Výlet je určitě ideální na procházku s vaším psím parťapkou. Doporučujeme hezčí počasí, ať z toho výhledu na panorama Brna aspoň něco máte.

Přírodní památka Bílá hora je krásná procházka.
Přírodní památka Bílá hora je krásná procházka.

Bílá hora je domovem pro ohrožené rostliny i živočichy

Přírodní památka Bílá hora má rozlohu pouhého 1,7 hektaru. Jižní svah kopce se skládá z převážně otevřených travnatých a skalnatých ploch. Rostou zde hlavně teplomilné rostliny s výskytem i zvláště ohrožených druhů. Na jaře zde kvete například hadí mord šedý, koniklec velkokvětý a kukuřička svazčitá. Ze zvířat je Bílá hora domovem kudlanky nábožné a ještěrky obecné. Z ptáků je zde doma strakapoud, ťuhýk, lejsek či krutihlav.

Výhled z Bílé hory je doslova na celé Brno.
Výhled z Bílé hory je doslova na celé Brno.

Panorama Brna jako na dlani

Těsně vedle, mimo přírodní památku je na vrcholu Bílé hory památník dělnického hnutí. Na těchto místech se v roce 1869 scházel Brněnský proletariát vedený Josefem Hybešem, aby bojoval za svá práva. Od památníku je jeden z nejkrásnějších výhledů na Brno. Celé město budete mít jak na dlani a uvidíte do velké dálky. Toho během druhé světové války využívala i německá armáda k pozorování spojeneckých náletů na průmyslovou část Brna.

Proletáři všech zemí, spojte se!

Citace z památníku dělnického hnutí
Lesopark Akátky je ideální k rekreačním procházkám.
Lesopark Akátky je ideální k rekreačním procházkám.

Mravenec Lesík vám ukáže Akátky

Lesopark Akátky je zalesněné území protkané zpevněnými cestičkami. Ideální místo k trávení volného času a procházek s kočárkem nebo pro projížďku na bruslích. Lesopark je tvořen smíšenou listnatou a jehličnatou vegetací. V lesoparku je vytyčená i kruhová naučná stezka. Na deseti zastaveních vás průvodce, mravenec Lesík, seznámí se základy lesnictví a hospodaření lesa. Procházku si můžete zpestřit například pivem v restauraci Sherwood ležící přímo u lesoparku.

Lesopark Akátky kombinuje listnaté i jehličnaté stromy.
Lesopark Akátky kombinuje listnaté i jehličnaté stromy.

Podobné články