Milujete toulky krásnou panenskou přírodou? Rádi k tomu přidáte trochu té fantazie, tajemna a objevování? Pokud patříte k takovým cestovatelům, pak se vydejte do východních Čech. Najdete zde místo, které má prý na svědomí sám ďábel, ale ve skutečnosti je to přírodní ráj, a to se vším všudy. Navíc, můžete vzít i děti, protože se nejedná o nic náročného a i ony budou nadšené. Užije si celá rodina včetně možného psího kamaráda.

Objevování lesních zákoutí

Čertovy hrady, tak zní název onoho místa v Královéhradeckém kraji. Návštěvníkům nabízí toulání uprostřed skal a nádherných vzrostlých stromů, objevování různých lesních zákoutí, parádní vyhlídky i dokonalé pročištění duše. Vydáte sice trochu té fyzické námahy, ale psychicky si dokonale odpočinete. Místo je snadno dosažitelné pro každého.

Skalnatá zákoutí na každém kroku.
Skalnatá zákoutí na každém kroku.

Skalní město vítá

Přírodní památka Čertovy hrady (místo chráněné již od roku 1949) leží v okrese Trutnov, západním směrem od Dvora Králové nad Labem. Jde o mimořádně zajímavé skalní město, které tvoří zvětralé tzv. cenomanské (tedy nejstarší) pískovce z období svrchní křídy. Ve srovnání s jinými druhy pískovců je zdejší pískovec tvrdší a odolnější. Skalní město je plně k dispozici všem zájemcům.

Opravdu zde byl ďábel?

O Čertových hradech kolují dvě legendy. Podle jedné si chtěl v těchto místech ďábel postavit pevnost a nechal si přivézt materiál, tedy hromadu kamenů. Jiná legenda zase říká, že poustevníka Ivana rušili čerti při modlitbách, tak je odtud vyhnal. Zda je na té či oné pověsti něco pravda, je na vašem uvážení. Faktem zůstává, že výraz Čertovy hrady má něco do sebe a zní tajemně a lákavě.

Skoro filmové kulisy z kamene.
Skoro filmové kulisy z kamene.

Obří kusy skal a balvanů

Obří kusy skal a balvanů se rozprostírají na ploše zhruba dvou hektarů. Nachází se v nadmořské výšce od 416 do 440 metrů. Největší skály mají okolo 7 metrů na výšku, skalní hřeben je dlouhý 200 metrů a široký 20 metrů. Najdete zde množství skalních puklin a skalní mísy, ve kterých se často drží voda celoročně. Jak dlouho se v Čertových hradech zdržíte, je jen na vás. Vyplatí se nespěchat a vše si pořádně prohlédnout.

Kdysi se těžil kámen

Kámen byl odjakživa pro člověka významným stavebním prvkem. Věděli to už naši předkové, kteří žili v okolí Čertových hradů. Na severním úbočí tohoto skalního města byl svého času lom a dokonce odtud pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla. Lidem tenkrát prostě stálo za tu námahu dopravit kámen z východních Čech až do Prahy. Tak moc pro ně znamenala výstavba Národního divadla.

Možná ty kameny rozházel sám ďábel.
Možná ty kameny rozházel sám ďábel.

Romantika na každém kroku

Čertovy hrady jsou přírodní památkou zcela zaslouženě. Zdejší příroda je úchvatná a romantika na vás bude dýchat na každém kroku. Pokud si ještě navíc pustíte svou fantazii naplno, užijete si celý pobyt. Říká se, že Čertovy hrady jsou krajinou malířovy duše. Něco na tom bude. Rozhodně nezapomeňte si vzít sebou fotoaparát nebo aspoň mobil. A jedna perlička k dobru, žije zde početná populace lišek. Třeba nějakou tu zrzku spatříte.

K Čertovým hradům snadno a rychle

Čertovy hrady není třeba nijak složitě hledat. Jsou vcelku snadno dostupné, a to hned ze tří směrů. Od Dvora Králové nad Labem (4 km), od Bílé Třemešné (3 km) a od Doubravice (2,5 km). Vede sem několik pěších a cyklistických stezek. Jakou variantu zvolíte je na vás. V každém případě si nenechte Čertovy hrady ujít až budete cestovat Královéhradeckým krajem.


Podobné články