Své muzeum může mít i zdánlivě obyčejná věc jako je kostka cukru. Nevěříte, zdá se vám to podivné? Vězte tedy, že tomu tak skutečně je. Dnes bereme kostku cukru jako něco běžného, ale ne vždy tomu tak bylo. Městské muzeum a galerie Dačice vám seznámí se všemi podrobnostmi a nejen to. Stačí prostě zavítat do jižních Čech, zastavit se v Dačicích, které jsou coby kamenem dohodil od Jindřichova Hradce a pořádně si prohlédnout zmíněné muzeum. Klidně mu můžete říkat muzeum kostky cukru. Zdejší občany tím jistě potěšíte.

Kostka cukru spatřila světlo světa v Dačicích

Ještě v první půli 19. století se cukr běžně prodával ve tvaru homole. Pro hospodyňky v domácnostech to nebylo zrovna moc praktické. Manželka ředitele cukrovaru v Dačicích Juliana Radová se jednoho dne zranila, když chtěla z homole oddělit kousek cukru. Navrhla proto svému muži, aby vymyslel snadnější a bezpečnější variantu. Jakub Kryštof Rad vskutku nelenil a vymyslel kostku cukru. První kostky měly hrany 1,2 cm a 1,5 cm. V roce 1843 si Jakub Kryštof Rad nechal dokonce patentovat privilegium na výrobu kostkového cukru. Ryze český vynález se brzy mezi lidmi ujal a homolím nadobro odzvonilo.

Krásné historické město Dačice.
Krásné historické město Dačice.

Expozice výroby cukru je na prvním místě

Městské muzeum a galerie Dačice sídlí v prostorách místního zámku a není divu, že právě expozice výroby cukru zde hraje prim. Prohlédnout si můžete model cukrovaru, modely původních forem na homole cukru, vyobrazení původního lisu na výrobu kostek, tehdejší balení kostek cukru či sbírku cukru různého druhu. Nezapomnělo se ani na ukázku toho jak manželé Radovi bydleli nebo jak vypadala dobová cukrárna. Zájemci zde mohou získat rovněž recepty na chutné sladkosti.

Cukrem to v muzeu začíná, ale nekončí

Dačické muzeum se nespecializuje „jen“ na ten cukr. Návštěvníkům toho nabízí víc. Seznámit se tak můžete s historií a národopisnou tradicí Dačicka, s tvorbou malířů Maxe Švabinského, Františka Bílkovského a Michaela Floriana nebo s písničkami Vladimíra Fuky. Za prohlídku pak jistě stojí zámecká kaple Nanebevzetí Panny Marie a své vědomosti si můžete rozšířit v odborné knihovně se studovnou.

Pomník kostce cukru.
Pomník kostce cukru.

Exponáty, které si nenechte ujít

Při procházce dačickým muzeem si nenechte ujít velmi zajímavé exponáty. Jedná se o nejstarší vyobrazení Dačic, které zachycuje město v roce 1690. Dále pak se zaměřte na Dačický graduál – liturgickou knihu obsahující zpěvy před a po žalmech, bohatě zdobený soudní kříž městského magistrátu, dřevěnou plastiku Madona v oblacích či cechovní truhlice.

Prohlédněte si Dačice jako takové

Samozřejmě, že by bylo škoda, kdybyste si neprohlédli Dačice jako takové. Město je na nejjižnějším cípu Českomoravské vrchoviny. Na jihozápadní Moravu je odtud pouhý kousíček. V Dačicích najdete kostel svatého Vavřince z 18. století, renesanční věž z 16. století (vysoká 51 metrů), klášter řádu bosých karmelitek či přírodní památky Toužinské stráně a Dubovou stráň. Před farním kostelem je pak pomník kostky cukru jako připomínka toho, že tento vynález se do světa dostal právě z Dačic.

Dačický zámek.
Dačický zámek.

Podobné články