Cyklistická projížďka může být příjemná nejen v době největšího dovolenkového cestovního ruchu, ale také třeba v podzimních měsících nebo hned z jara, kdy sotva roztaje sníh. Jsou lidé, kteří na cesty už ani nevyrážejí jinak než na kole. Pro ně a nejen pro ně je určen dnešní cyklistický tip, který všechny zájemce zavede do podhůří jesenických hor. Projeďte údolí Černé Opavy.

Řeka Černá Opava
Řeka Černá Opava

Začínáte ve Vrbně pod Pradědem

Cykloturistická trasa vede údolím řeky Černá Opava až k největšímu moravskému rašeliništi na Rejvízu. Do sedel kol usednete v podhorském městečku Vrbno pod Pradědem. Historie Vrbna se začala psát v roce 1611, kdy bylo město založeno na místě někdejší hornické osady Gesenek. Před cestou stojí za to navštívit i některé místní památky. Jedná se například o kostel svatého Michala z první poloviny 19. století, který má nezvykle umístěný oltář, a to na západní straně. Barokní zámeček ze 17. století s menším přírodně – krajinářským parkem zase upoutá každého milovníka dějin. A kdo by měl hlad nebo jen chuť, může si ve zdejší rybářské baště ulovit pstruha, kterého mu tady chutně připraví.

Hřbitov ruských zajatců.
Hřbitov ruských zajatců.

Nevynechejte mechová jezírka

Ale nyní už je nejvyšší čas vyjet na stezku. Z Vrbna pod Pradědem pokračujete směrem na obec Vidly, kde stojí dřevěná kaple svaté Hedviky, kolem níž by bylo škoda jen tak projet. Nejbližší vhodnou zastávkou je tentokrát oblast zvaná Darkov, kde uprostřed lesního porostu je postaveno příjemné turistické odpočívadlo. Střetávají se tu jak cyklistické, tak turistické trasy. Po dostatečném odpočinku se vydáte kolem místa zvaného Pod Kobrštejnem (kousek odtud je zřícenina hradu Kobrštejn) k osadě Rejvíz, jež spadá pod nedaleké Zlaté Hory. K rašeliništi je to už opravdu jen kousek. Naučná stezka Rejvíz je však určena jen pro pěší, proto by bylo vhodné kola vést vedle sebe. Po stezce postavené z hatí se dostanete až k Velkému mechovému jezírku.

Velké mechové jezírko
Velké mechové jezírko

Osvěžení nabídne železitý pramen

Z Rejvízu pokračujete proti proudu Černé Opavy kolem unikátního lesního hřbitova ruských zajatců z II. světové války až k lovecké Opavské chatě. Máte před sebou stoupání k pásmu Orlíka. To však vynahradí následné klesání podél Bílého potoka až do stejnojmenné osady. Zde se můžete osvěžit železitým pramenem, jež tu vyvěrá a chodí si pro něj turisté ze širokého okolí. Od Bílého potoka to je zpět do Vrbna pod Pradědem už jen coby kamenem dohodil. Celkově se jedná o náročnou cykloturistickou trasu v délce okolo 55 kilometrů. Je dobře značená a vede po lesních cyklostezkách a silnicích II. a III. třídy.

Nádherná krajina kolem.
Nádherná krajina kolem.

Řeky se slévají v jednu

Řeku Černou Opavu při této cyklistické vyjížďce sledujete prakticky skoro až k jejímu prameni. Kousek za Vrbnem pod Pradědem se vlévá do řek Bílá Opava a Střední Opava a společně dohromady pak tvoří řeku Opavu, která teče přes města Krnov a Opava až k Ostravě, kde ústí do řeky Odry. V jarních a letních měsících je možné se na trase v Černé Opavě pochopitelně svlažit. Takže, až nebudete vědět kam se se svým kolem vypravit, máte o čem přemýšlet. Pokud si vyberete právě tento tip, určitě nebudete litovat. Jeseníky jsou nádherné i ze sedel kol a vlastně v jakékoliv územní části. Tak šťastnou cestu a mnoho příjemných zážitků.


Podobné články