Naši zemi odjakživa chránila naše velká pohoří kopírující hranice země. Této strategické přírodní hradby jsme využili k ještě většímu posílení naší obrany a to vybudováním několika obranných linií jenž tvořily malé i velké pěchotní sruby, bunkry či velké rozsáhlé pevnosti. A jednu takovou právě v tomto článku navštívíme. Tvrz Hanička se nachází v obranné linii severní hranice v Orlických horách. Máme štěstí, že tento objekt nepodlehl lidské a časové zkáze a tak si jej můžeme dnes prohlédnout v překrásném stavu.
Z pevnosti protiatomový kryt
Tvrz Hanička je jedním z projektovaných 17 objektů obranné linie. Pevnost pro 428 mužů byla zbudována před druhou světovou válkou v reakci na eskalaci napětí a hrozící konflikt. Do roku 1938 bylo vybetonováno s Haničkou dalších pět pevností. Pohraniční opevnění nakonec stejně padla do rukou Němců bez boje v rámci Mnichovské dohody. Po válce nechali komunisté tvrz přestavět na protiatomový kryt a práce trvaly až do roku 1993. O dva roky později byla Hanička zpřístupněna návštěvníkům.
Památník plukovníka pěchoty, velitele Haničky
Dnes je Hanička muzeum s prohlídkovou trasou a trvalou výstavou poválečné vojenské techniky. U muzea najdete také prodej drobných suvenýrů, občerstvení a venkovní posezení pro turisty. Blízko tvrze je památník plukovníka pěchoty Jaroslava Mikuláše Nováka jenž byl velitelem právě na Haničce. Za války se podílel na odboji na západě a středním východě. Po válce byl komunisty zbaven hodnosti a uvězněn. Blízko Haničky je také množství srubů. Například u parkoviště pro návštěvníky Haničky se nachází pěchotní srub R-S 74 „Na Holém“.
Dvě prohlídkové trasy podzemím pevnosti
Muzeum je otevřeno od května do října a nabízí dvě průvodcovské trasy. Základní trasa má asi 50 minut a vede do podzemí, strojovny a do muničního skladiště. Prohlédnete si dělostřelecký srub včetně jeho podzemí a také kasárna. Prodloužená trasa je o půl hodiny delší. Půjdete navíc z podzemí dál pod otočnou věž S 78 a pak dál pod pěchotní srub S 76. Trasa pokračuje s výkladem před S 76, S 78 a končí před S 79. Venku si prohlédnete vojenskou techniku: malý nákladní vůz T 805 – komando, Praga V3S, houfnice vz. 18/47 či tank T 34/85 a další.
Hřebenovka, Jiráskova cesta nebo Stezka Českem
Hanička je záchytným místem turistů. Hlavně těch pěších neboť se tvrz nachází na trase hned tří turistických tras. Hřebenovka Orlických hor, dále pak 161 km dlouhá Jiráskova cesta vedoucí z Broumova do Litomyšle a nakonec nejdelší verze – severní trasa Stezky Českem měřící 1000 km. Mimo turistické trasy je Tvrz Hanička také součástí Naučné stezky Opevnění Rokytnicka. Celkem 14 informačních panelů mezi Panským polem a Anenským vrchem vás seznámí s historií vojenských objektů opevnění.