Sahara je jasným synonymem nejen pro poušť, ale i písek, spalující vedro, žízeň, duny či naopak pro příjemnou oázu. Jenomže taková skutečná Sahara leží v Africe a ne každý má tu možnost se tam podívat osobně. Co byste však říkali na místní variantu, tedy tu, která je přímo u nás v České republice? Tohle místo nese pojmenování Váté písky a rozkládá se na jižní Moravě. Navštívit ho může každý, a to kdykoliv se mu zlíbí. Vydejme se tedy společně na malou návštěvu neobvyklé přírodní oblasti.

Jsou zde pěkné scenerie.
Jsou zde pěkné scenerie.

Kousek od vinařského města

Národní přírodní rezervace Váté písky leží kousek od vinařského města Bzenec, okres Hodonín, v Jihomoravském kraji. Konkrétně najdete rezervaci mezi železničními stanicemi Rohatec a Bzenec – Přívoz, a to z obou stran železniční tratě Přerov – Břeclav v pásu širokém až 60 metrů a dlouhém 5,5 kilometru. Plocha činí téměř 95 hektarů. Váté písky jsou součástí Bzenecké doubravy a jsou známy i pod lidovým označením Moravská Sahara.

Stezky i lesní porost.
Stezky i lesní porost.

Železnice hrála svou roli

Při formování současné Národní přírodní rezervace Váté písky hrála v minulosti svou nezastupitelnou roli železnice. Při stavbě Severní dráhy Ferdinandovy roku 1840 bylo nutné vytvořit bezlesý protipožární pás pro provoz parních lokomotiv. Tím byly „vytvořeny“ a zachovány Váté písky. Dnes rezervace sousedí s krásným lesním porostem Doubrava a Přírodní parkem Strážnické Pomoraví v blízkosti přírodní památky Osypané břehy. Pro toulání tedy dost možností. A můžete mít na své cestě i psího kamaráda.

Jako v divoké přírodě.
Jako v divoké přírodě.

Moravská Sahara představuje jedinečný biotop

Váté písky neboli Moravská Sahara je v současnosti místem představujícím opravdu jedinečný biotop, tedy ceněnou přírodu. Ne nadarmo jde o národní přírodní rezervaci. Najdete zde unikátní ukázku společenstva na otevřených píscích s ukázkovou skladbou rostlin a živočichů. Váté písky obývá například lelek lesní, dudek chocholatý, skřivan lesní, kudlanka nábožná nebo střevlíkovití brouci. Projít se můžete po pozůstatcích dun, které zde vznikly před mnoha tisíci lety. Kyselé písky mají mocnost až 30 metrů.

Písek jako na Sahaře.
Písek jako na Sahaře.

Poznejte samotný Bzenec

Samotný Bzenec je pak pochopitelně také zajímavý. Město leží 9 kilometrů od Veselí nad Moravou a 12 kilometrů od Kyjova. První písemná zmínka pochází z roku 1015 a jde tedy o jedno z nejstarších moravských měst. Bzenec je znám jako vinařské město, bylo by tedy škoda neokoštovat nějaké zdejší vyhlášené víno. Určitě nebudete litovat. Prohlédnout si můžete Starý Hrad či novogotický zámek, kde je dnes Zámecké vinařství. Tak mnoho skvělých zážitků přejeme, a to nejen na Moravské Sahaře.


Podobné články