Krásy přírody můžeme všichni obdivovat na mnoha místech celé naší České republiky. Byla by věčná škoda se o takováto potěšení připravovat, obzvláště pak, když máte rádi přírodu jako takovou. Jedním ze skvostů jsou jistojistě vodopády Bučacího potoka v Beskydech, tedy v jedněch z našich nejkrásnějších hor. Vydejte se k nim a udělejte si tak parádní výlet. Na své zážitky budete pak ještě dlouho vzpomínat.

Masiv vrcholu Smrk kousek od Bučacího potoka.
Masiv vrcholu Smrk kousek od Bučacího potoka.

V horském masivu vrcholu Smrk

Samotný Bučací potok je kousek od obce Ostravice, okres Frýdek-Místek, v Moravskoslezském kraji. Jeho pramen se nachází v horském masivu vrcholu Smrk (1 276 m n. m.), což je druhá nejvyšší hora Beskyd, tedy po známé Lysé hoře (1 323 m n. m.). Bučací potok je vskutku skvostným a čarokrásným dílem beskydské přírody. Není divu, že je zde Přírodní rezervace Bučací potok. Ostatně, však to sami jistě nejlépe posoudíte na místě.

Dva hlavní vodopády

Bučací potok má několik kaskád a na nich se nalézají dva hlavní a největší vodopády. Ten vyšší má 6,4 metru a ten nižší 3,6 metru. Najdete je v nadmořské výšce 800 metrů. K těmto vodopádům nevede stezka přímo, ale jsou dobře vidět z lesní cesty pod vodopády. Zdejší kaskády vznikly díky vrstvám tvrdých pískovců a vedle oněch dvou vodopádů uvidíte i spoustu maličkých. Je jasné, že bude mnoho příležitostí pro fotografování.

Vodopády Bučacího potoka.
Vodopády Bučacího potoka.

Začněte nejlépe v Ostravici

K vodopádům Bučacího potoka je nejvhodnější vyrazit z Ostravice, a to po červené turistické značce směrem na Smrk. Zhruba po dvou kilometrech odbočíte na osadu Na Skalce, poté vstoupíte do lesa a za dvousetmetrovým úsekem zahnete vpravo. Po jednom kilometru je už vidět první vodopád. Po červené značce pak můžete pokračovat případně až na samotný vrchol Smrku. To už je na vás.

Přírodní rezervace Bučací potok

Už jsme krátce zmínili, že vodopády jsou součástí Přírodní rezervace Bučací potok. Tato rezervace se rozkládá na přibližně 35 hektarech a je ve výšce od 600 do 1 080 metrů nad mořem. Tvořena je hlavně starým bukovým a javorovým lesním porostem. Najdete tady rovněž jedle a jilmy. Na procházku klidně vezměte celou rodinu, včetně psího kámoše. Budete mít všichni neobyčejný pobyt v horské divočině.

Ostravice v Beskydech.
Ostravice v Beskydech.

Výhledy ze Smrku

Pokud se rozhodnete jít až na vrchol Smrku, také nebudete litovat. Smrk leží mezi obcemi Ostravice a Čeladná. Postupně, s přibývajícím stoupáním, se vám naskytnou úchvatné vyhlídky na údolí Čeladné, Kunčice pod Ondřejníkem, Frýdlantu nad Ostravicí nebo na Lysou horu, Kněhyni, Pustevny či Radhošť. Užijte si příjemný pobyt v Beskydech.


Podobné články