Nedaleko Brna, mezi Náměští nad Oslavou a Ivančicemi, jsem si vyhlídl plochu zeleně jíž protéká řeka Oslava. Toto místo se nazývá Přírodní park Oslava a zdá se, že masovému turismu zatím zdárně uniká, protože jsme za celou procházku potkali možná 10 lidí. A to i přesto, že údolí Oslavy je mimořádně krásné, a po cestě může nabídnout překrásné vyhlídky a zajímavé zříceniny. Vydejme se tedy za úchvatným, tichým a osamoceným údolím Oslavy a Chvojnice. Trasa má necelých 14 kilometrů, ale je členitá (neustále z kopce, do kopce) a v jednom úseku i docela náročná. Doporučuji proto pevné boty a případně gatě, které si můžete ušpinit.
Panorama
Vyrazili jsme hned z rána z kraje vesnice Čučice. Po chvíli jsme minuli kapličku a zamířili do lesa, kde začalo mírné stoupání na nejvyšší bod naší procházky. Kousíček za ním je turistický přístřešek Panorama, kde můžete poprvé spočnout. Vyhlídka nemá své pojmenování náhodou. Otevře se vám okouzlující panorama na údolí Oslavy a okolní kopce a lesy. Pozorné oko uvidí v horizontu i malé kopečky chladících věží jaderné elektrárny Dukovany. Od přístřešku se napojíte na červenou a postupně sestoupíte úzkou pěšinkou zhruba 500 metrů. Dorazíte ke křížení na velkou lesní cestu, a zde máte na výběr pokračovat po červené a jít přímo ke zřícenině hradu Levnov nebo si trasu, jako správní dobrodruzi, zpestřit a udělat si malou okliku a projít se nad údolím jednoho z přítoků Oslavy – říčky Chvojnice. Nicméně, ať už se rozhodnete pro krátkou nebo delší trasu, tak dorazíte po červené k hrbolatému skalnatému kopečku na jehož vrcholku je zřícenina hradu Levnov (také známý jako Ketkovický hrad).
Zřícenina hradu Levnov (Ketkovický hrad)
Tato zřícenina je chráněná kulturní památka ležící na 120 metrů vysokém skalním masivu hned u řeky Oslavy. Ketkovický hrad byl údajně založen v 13.-14. století (za vlády Karla IV.) Lévou z Levnova. V 15. století připadl hrad do majetku pánům z Lipé. Hrad byl zřejmě v roce 1440 obsazen rakouskými lapky a o dva roky později jej dobyla vojska královských měst, která hrad zničila. Ze zříceniny a přihlehlé skály je další nádherný výhled na další zákrut Oslavy a můžete si prohlédnout i Velkou Skálu, na kterou se v tomto výletě také podíváme. Málokdy se můžete v jednom výletě podívat na vyhlídky, které jsou naproti sobě. Levnov je ideální místo ke spočinutí, protože sestup z hradu na rozcestí Senoradský mlýn je, nebudu lhát, náročný. Samotný prudší sestup by nevadil, ale technicky vzato sestup vede mezi skálami a balvany. Popravdě bych cestu na mapy.cz označil jako exponovanou (jen pro zdatné turisty), protože si cestu vytváříte sami. Často volením nejmenšího zla. Navíc pokud je vlhko, tak to klouže. Dbejte pozornosti a dejte na sebe při sestupu pozor. Nemůžeme ale vyzdvihnout, že to bylo zábavné a adrenalinové. Sestupivších 600 metrů jsme scházeli hodinu.
Kraví hora
Sestoupíte z Levnova, přejdete Chvojnici a dostanete se k rozcestí Senoradský mlýn. Pokračujte po červené do dalšího kopce, okolo kterého si vlastně uděláte takové kolečko. Brzy přijdete k další zřícenině, která je pojmenovaná stejně jako kopec, na kterém stojí – Kraví Hora. Tento výlet je samá vyhlídka a toto místo není výjimkou. Zřícenina Kraví Hora je podobně jako Levnov, hrad ze 14. století stojící na skalnatém srázu. S Kraví Horou kolovaly pověsti. Údajně se po rozpadu Velkomoravské říše zde ukrývali Moravané před Uhry. Nejzajímavější je zde oválná hláska, jejíž pozůstatky jsou i pět metrů vysoké. Dochoval se také hradní příkop. Po pauze se vydejte zpět po červené a přejděte Oslavu k Senoradskému mlýnu. Vydejte se ale od řeky pryč po žluté až k napojení na asfaltku, obestavěnou víkendovými chatami. Pokud budete chtít osvěžení, kousíček je hospůdka Senoradská kantýna s posezením a naproti přes cestu je zajímavá Šlapkova skála.
Velká Skála
Další část cesty vás zavede po asfaltce směrem k řece až k napojení na žlutou. Odbočte kolmo doprava na nenápadnou cestičku mezi dvěma chatami, po ještě více nenápadnějších schůdcích. Po žluté vyšlápnete většinu prudšího stoupání a na rozcestí odbočíte opět vpravo. Půjdete lesem, obejdete kopec a přejdete i malou louku, na které pěkně fouká. Na rozcestí zamiřte do kopce na poslední hlavní bod našeho výletu – vyhlídku Velká Skála. Jak název vypovídá, vyhlídka se nachází na velkém skalním masivu ve výšce 401 m n.m. a má dvě části. Jedna nabízí pohled na východní stranu údolí Oslavy. Druhá na západ, kde se můžete pozdravit se zříceninou hradu Levnov, kde jste byli před dvěma hodinama. Panoramata ze skály jsou překrásná a uklidňující. Užijte si výhled na úchvatné, tiché a osamocené údolí Oslavy. Zbývá už jen cesta zpátky, která vede lesem, kolem Ketkovického mlýnu po cyklostezce Pivovarská.