Červenohorské sedlo (1013 m n. m.) tvoří jedno z nejvýznamnějších turistických, rekreačních a lyžařských středisek Hrubého Jeseníku. Odděluje Pradědskou hornatinu od Keprnické hornatiny. V blízkém bývalém lomu se kdysi těžily amfibolické vápence a erlany. Již v roce 1935 Klub českých turistů postavil v sedle první turistickou chatu. Dnes se jedná o v pravém slova smyslu křižovatku jesenických tras, a to nejen pěších, ale i cyklistických a motoristických.

Sbíhají se zde turistické trasy

Důležitý silniční přechod ze Šumperku do Jeseníku a dále do Polska je právě na Červenohorském sedle. Přijet se sem dá i autobusem, na kole nebo můžete dorazit klasicky po svých. Najdete zde nejen typickou horskou chatu, ale také hotel, takže o ubytování a občerstvení není nouze. Nechybí ani sauna. Vedle již zmíněné silnice tudy vede trasa Čarodějnické cyklostezky a právě zde se dělí na šumperskou a jesenickou část. Pro pěší turisty je zajímavé, že se v této horské lokalitě sbíhají turistické značky modrá, červená a žlutá.

Červenohorské sedlo.
Červenohorské sedlo.

Můžete přímo na nejvyšší horu Praděd

I přes mírný dotek civilizace, je okolní jesenická krajina velmi nádherná. Vzhledem k nadmořské výšce můžete mít krásný rozhled na blízké i vzdálenější hřebeny a vrcholky. Prakticky se jedná o ideální místo pro rodinnou dovolenou s dětmi, a to vlastně v kteroukoliv roční dobu. Cyklisté mohou odtud vyjíždět směrem na Vrbno pod Pradědem, Videlské sedlo, na Malou Morávku, Hvězdu, do Velkých Losin nebo přímo na Praděd. Pěší turisté tady vyrážejí na Skřítek, Mravenečník, Keprník, Ovčárnu, Ramzovou, Karlovu Studánku, k přečerpávací nádrži Dlouhé Stráně, případně na Naučné stezky Bílá Opava a Velký kotel. Po červené turistické značce se po hřebeni dá dobře dojít až na nejvyšší horu Jeseníků Praděd (1492 m n. m.) a odtud eventuálně pokračovat přes Ovčárnu do lázeňského střediska Karlovy Studánky.

Nejstarší přírodní rezervace na Moravě

Pokud můžeme doporučit, projděte si Naučnou stezkou Keprník – Šerák. Začíná přímo na Červenohorském sedle, prochází Národní přírodní rezervací Šerák – Keprník a končí na Šeráku. Jedná se o nejstarší přírodní rezervaci na Moravě. Zřízena byla již v roce 1903 tehdejším majitelem zdejšího panství knížetem Janem II. z Lichtenštejna. Tato naučná stezka má statut nejvyšší ochrany, každý návštěvník by proto na to měl pamatovat. Nádherná nedotčená příroda všem ukázněným milovníkům hor za odměnu nabídne skvostné scenérie divokých horských pásem. Je dobré si na takovou procházku udělat čas a pořádně vše vnímat a vychutnat si.

Vydat se můžete třeba až na Praděd.
Vydat se můžete třeba až na Praděd.

Zdolejte některý z místních vrcholů

Z Červenohorského sedla to není daleko ani na některé okolní tisícové kopce. Jmenovitě Klínovec (1100 m n. m.), Výrovku (1188 m n. m.), Šindelnou horu (1123 m n. m.), Červenou horu (1333 m n. m.) nebo Velký Klín (1178 m n. m.). Samozřejmě, že pokud toho chcete v této části Jeseníků stihnout více, je dobré se ubytovat přímo na Červenohorském sedle a zůstat zde alespoň celý týden. Při jednorázovém víkendovém či jednodenním pobytu si musíte dobře rozmyslet, co chcete vidět a podle toho si zvolit svůj turisticko – horský program.

Další rekreační střediska nejsou daleko

Nejvýznamnější rekreační jesenická střediska nejsou odtud nijak daleko nebo jsou aspoň relativně snadno dostupná. Daleko není ani Šumperk na jihu a do Jeseníku na severu se rovněž dá lehce dojet. Jestliže přijedete na Červenohorské sedlo vlastním automobilem, máte vlastně vše jako na dlani. V opačném případě je tu autobusové spojení. Červenohorské sedlo slouží i jako hlavní základna Horské služby v Jeseníkách, takže v případě nenadálých událostí je pomoc poměrně blízko. Sedlo je vlastně ve všech ročních obdobích velmi navštěvovanou horskou lokalitou, která je navíc mezi turisty i dost oblíbená a vyhlášená.

Jeseníky jsou zde krásné.
Jeseníky jsou zde krásné.

Podobné články