Každý o tomto místě přinejmenším slyšel, někteří jej viděli alespoň na obrázku a někteří se sem vydali osobně, což vám určitě doporučujeme. O kterém místě, že se to bavíme? Inu pojďte se nechat inspirovat a třeba se vydáte na jih Čech také. Zamíříme do Třeboňské pánve do středozápadní části CHKO Třeboňsko. Asi už tušíte, že hlavním cílem je Třeboň. Konkrétněji ale jedna velmi zajímavá stavba ležící v parku mezi rybníkem Svět a Opatovickým rybníkem. Schwarzenberská knížecí hrobka je doslova perlou mezi rybníky. Novogotická kaple je hrobkou významného rodu Schwarzenberků. Uprostřed parku, ve stínu stromů se tyčí stavba, ze které ucítíte historický nádech.

Schwarzenberská hrobka je viditelná už z dálky.
Schwarzenberská hrobka je viditelná už z dálky.

Statisíce zlatých za novou hrobku

Rod Schwarzenberků je prastarý. Svědčí o tom i fakt, že od roku 1784 byli všichni Schwarzenberkové pohřbíváni v nedalekém hřbitovním kostelíku sv. Jiljí. V druhé polovině 19. století byla jeho kapacita však zcela vyčerpána. O stavbu nové hrobky se významně zasadil především Jan Adolf II. Schwarzenberg se svou chotí kněžnou Eleonorou. Stavba hrobky začala zhruba jeden kilometr od třeboňského zámku vybudováním hustého systému odvodnění. No a za 2,5 roku bylo hotovo. Cena se vyšplhala, na svou dobu, na vysokou cenu 251 000 zlatých. Novogotická stavba má dvě patra ve tvaru pravidelného osmiúhelníku.

Pravidelná osmiúhelníková stavba ukrývá kapli i kryptu.
Pravidelná osmiúhelníková stavba ukrývá kapli i kryptu.

Kaple skrývá oltář z Istrijského mramoru

Prostor kaple je zasvěcen Božskému Vykupiteli a najdete v něm překrásný oltář z pískovce, sádry a bílého Istrijského mramoru. Ten se používal zejména pro antické stavby a sochařství v oblasti Jaderského moře. Zvláštnost oltáře ještě podtrhuje, že je situován na jih. Kaple je zpravidla osvícena svíčkami a má sama o sobě výborné akustické vlastnosti, proto se zde často konají různé koncerty a kulturní akce. Schwarzenberská hrobka má kapacitu 26 rakví. V každé z nich je uložen významný předek rodu Schwarzenberků, každý se zajímavým životním příběhem. Těla jsou nabalzamovaná a uložena ve dvouplášťových rakvích.

Navštivte i vnitřek hrobky. Vybrat si můžete jeden ze tří prohlídkových okruhů.
Navštivte i vnitřek hrobky. Vybrat si můžete jeden ze tří prohlídkových okruhů.

Podívejte se do kaple i do krypty

Návštěvní doba je skoro každý měsíc jiná, raději se proto podívejte na webové stránky. Do hrobky se můžete podívat i osobně. Na výběr je jeden ze tří prohlídkových okruhů. Základní okruh, Schwarzenberská hrobka – kaple a hrobka, vás ve 35 minutách seznámí s architektonickými zajímavostmi stavby rodové hrobky. Druhá část okruhu vás zavede do samotné krypty, kde jsou pochováni členové významného šlechtického rodu Schwarzenberků. Druhý okruh je Schwarzenberská kaple s výkladem a trvá 20 minut. Prohlédnete si svíčkami nasvícenou kapli s jedinečným oltářem. Výklad vás seznámí s historií tohoto rodu aristokratů. Nepotřebujete-li komentář, můžete si vybrat i prohlídku kaple bez výkladu.

Schwarzenberská hrobka se nachází v překrásném anglickém parku ve stínu stromů.
Schwarzenberská hrobka se nachází v překrásném anglickém parku ve stínu stromů.

Nechtěli byste se vydat na cestu kolem Světa?

To je ale nápad viďte? Pro mnoho lidí nepředstavitelný sen, který se podaří uskutečnit jen hrstce dobrodruhů. Pokud se na takovou cestu chystáte nebo i ne, máme pro vás tip jak si cestu kolem světa zažít a stihnout vše za 2,5 hodinky poklidným tempem a bez nutnosti použít dopravní prostředek. Kolem rybníka Svět je zbudována naučná stezka. Uzavřený okruh měří kolem 12 kilometrů a na její trase najdete hned 16 zastavení. Na každé zastávce se dozvíte něco nového o vývoji Třeboňska. Cedule jsou doplněné fotkami i informacemi k základním ekologickým vztahům k přírodě, lokální flóře i fauně nebo historii rybníkářství, lázeňství a lidové architektury.

Výlet můžete spojit: Schwarzenberská hrobka a Cesta kolem Světa.
Výlet můžete spojit: Schwarzenberská hrobka a Cesta kolem Světa.

Podobné články