Čeladná je zhruba dvoutisícová obec v samém srdci Beskyd. Malebnou vesničku najdete kousek od vrcholu Smrk (1276 m n. m.) v údolí řeky Čeladenky. Počátky vsi sahají do 15. století, ale první zmínka pochází z konce 16. století, konkrétně z roku 1581. Ve středověku se tady těžila železná ruda a pálilo dřevěné uhlí. Název Čeladná je patrně odvozen od čeledi, která dojížděla za prací na hrad Hukvaldy.

Náměstíčko v Čeladné.
Náměstíčko v Čeladné.

Začalo to ozdravnými pobyty

Dnes je Čeladná velmi dynamicky se rozvíjející podhorská obec. Bez uzardění ji můžeme označit za místo plné sportu, zdraví a odpočinku. Přijet sem na dovolenou nebo jen na víkend se rovná takříkajíc pravé trefě do černého. Roku 1902 v místě zvaném Skalka založil MUDr. Jan May lázně a sanatorium pro horníky. Nevědomky tak dal základ zdravotním pobytům, jenž trvají do dnešních dnů. Na tuto tradici totiž v roce 2000 navázalo Beskydské rehabilitační centrum na úpatí Ondřejníku. Areál leží v lesoparku s výbornými klimatickými podmínkami. K dispozici klientům i návštěvníkům je Ferdinandův pramen, jímž se stoprocentně osvěžíte. Centrum nabízí širokou škálu balneologických kúr a léčebných cvičení, několik druhů masáží a nechybí bazén s masážními tryskami, protiproudem a umělým vodopádem. Slavným se Beskydské rehabilitační centrum stalo ovšem díky Poláriu, což je první celotělová chladová terapie v České republice.

Rehabilitační ústav.
Rehabilitační ústav.

Golf pro profíky i amatéry

Milovníci sportovního vyžití jistě uvítají například špičkový golfový areál. Ten disponuje dvěma osmnáctijamkovými hřišti v nádherné přírodní scenérii okolních kopců. Dlouhé hrací plochy lemované lesním porostem, řadou vodních a pískových překážek a zajímavý výškový profil jistě strhnou i toho, kdo golf ještě nehrál a chtěl by si to jen zkusit. Ostatně i na začátečníky je tady pamatováno. Můžete se tak dostatečně vyřádit třeba na tréninkových plochách. V areálu je půjčovna holí, ručních a motorových vozíků. Pochopitelně, že nemůže chybět dobrá restaurace. Běžně se zde konají golfové turnaje, a to i na celostátní úrovni.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje.
Kaple sv. Cyrila a Metoděje.

Pěšky i na kole

Nebyli byste uprostřed beskydských hvozdů, kdybyste své zájmy a záliby nemohli uspokojit pěší turistikou a také cyklistikou. Z Čeladné vede hned několik značených turistických tras. Konkrétně se můžete vydat přes Horní Čeladnou ke studánce Cyrilka, na Ondřejník a Solárku do Kunčič pod Ondřejníkem, do Podolánek, na Ostravici nebo na Martinák a kolem Čertova Mlýna na Pustevny. A když už byla dříve zmínka o Smrku, tak samozřejmě i ten patří k nejvyhledávanějším cílům. Cyklisté se mohou rozjet do Kunčic pod Ondřejníkem, na Pustevny, na Šance, do Starých Hamrů, na Ostravici či do Frenštátu pod Radhoštěm. Možností je opravdu celá řada a jak si svou trasu kdo naplánuje a zrealizuje, záleží jen na něm. Výběr je prostě takový, že směle pokryje i nároky rodin s dětmi.

Říčka Čeladenka.
Říčka Čeladenka.

Od sportu po rybaření

V samotné obci Čeladná jsou k dispozici tenisové kurty, hraje se squash, stolní tenis, fotbal, badminton. Mají zde jezdecký areál. Bowling a minigolf patří k nezbytnostem. Trochu adrenalinu do žil jistě dostane paintball, jízda na čtyřkolkách nebo vyhlídkový let. Prostě hodně sportu. Uklidnit se pak jde například u říčky Čeladenky nebo některého okolního potoka při rybaření. Zkrátka, není snad věc, na kterou by se zde nepamatovalo. Ne nadarmo je Čeladná vyhlášeným rekreačním střediskem, a to skutečně po celý rok. Pochopitelně, že se taková turistická obec zaměřena na cestovní ruch nemůže obejít bez řádné nabídky ubytovacích a stravovacích kapacit. K tomuto účelu slouží řada penzionů, horských chat a hotelů všech stupňů a úrovní. Množství hospůdek a restaurací snad ani nikdo nespočítá. Můžete si vybrat dle libosti.


Podobné články