Tak schválně, co si jako první vybavíte, když se řekne Dolní Věstonice? Mnozí z vás určitě onu ikonickou pravěkou sošku a není se čemu divit. O Věstonické Venuši se učí už děti na základní škole. Vězte však, že Dolní Věstonice zdaleka nejsou pouze o tomhle. Zažít se tady toho dá mnohem více a můžete si být jisti, že nebudete litovat dne ani hodiny svého pobytu zde. Vypravte se do tohoto malebného a zajímavého koutu Moravy a užijte si báječným způsobem svůj volný čas. Hurá do toho.

Dolní Věstonice leží přímo u Novomlýnských nádrží.
Dolní Věstonice leží přímo u Novomlýnských nádrží.

Na břehu Novomlýnských nádrží

Jihomoravská vesnička Dolní Věstonice leží severně od Pavlovských vrchů, a to na jižním břehu Novomlýnských nádrží a na břehu řeky Dyje. Jde o okres Břeclav. Dolní Věstonice spadají do Mikulovské vinařské podoblasti a jak už z toho určitě tušíte, jde o vinařskou obec. Na zdejší pobyt můžete vyrazit bez obav s celou rodinou, tedy i s dětmi a ani váš pes nemusí být výjimka. Jak se nakonec rozhodnete je jen na vás.

Věstonickou Venuši zná patrně každý.
Věstonickou Venuši zná patrně každý.

Území osídleno od pravěku

Celé zdejší území bylo lidmi osídleno už od pravěku o čemž svědčí archeologické nálezy. Nejvýznamnějším nálezem je již zmíněná soška zvaná Věstonická Venuše (objevena v roce 1925 a originál lze spatřit v Národním muzeu v Praze). Dnes je lokalita celého dolnověstonického naleziště chráněna jako národní kulturní památka. V budově bývalé radnice si můžete prohlédnout archeologickou expozici. Místo známé jako Vysoká zahrada má zbytky valů velkomoravského hradiště a půdorys svatyně.

Obec má krásná místa.
Obec má krásná místa.

Dejte si dobré víno

Navštívit vinařskou obec a neochutnat zdejší víno, by byl snad vyloženě hřích. V Dolních Věstonicích mají Sklepní ulici s původními i nově vybudovanými vinnými sklepy. Zajít lze na na vyhlášené Habánské náměstí (slovo habán znamená novokřtěnec) zvaná jako Husí plácek. Tady vinné sklepy tvoří celé náměstíčko. Dolní Věstonice jsou rovněž vyhlášené svými krojovanými hody a otevřenými sklepy. Využijte všeho, co se nabízí.

Pozůstatky dávného hradiště.
Pozůstatky dávného hradiště.

Ještě není všemu konec

Zajímavostem v Dolních Věstonicích a blízkém okolí ještě není konec, tak vydržte. Můžete si zají prohlédnout vodní mlýn či významnou geologickou lokalitu Kalendář věků, která má statut národní přírodní památky. Nevynechejte gotický kostel svatého Michaela archanděla z roku 1389. Na obcí je ikonická zřícenina hradu Děvíčky a samozřejmě nejvyšší vrch Pavlovských vrchů Děvín (550 m n. m.). Na krásnou procházku si zajděte do národní přírodní rezervace Děvín – Kotel – Soutěska. A pochopitelně, vodní aktivity jsou jasné u oblíbených Novomlýnských nádrží.


Podobné články