V naší zemi máme památek, že bychom je těžko spočítali. A co teprve za našimi hranicemi. Dnes se podíváme jen za humna, do královského a císařského města na severozápadě Rakouska. Hádáte správně – je to Vídeň. Tato metropole zdaleka není jen Prátr, Sachr, párky nebo řízek. Vídeň vás okouzlí neuvěřitelnými historickými památkami, které jsou všechny dostupné v centru nebo poblíž. Paláce, kostely, památníky či muzea. Na své si přijde každý. Ať už navštívíte Vídeň zalitou letním sluníčkem nebo se těšíte na populární vánoční trhy hrající všemi barvami, tento článek vás doufám inspiruje k důkladnému prozkoumání pamětihodností města.

Vídeňské památky všeho druhu. A všechny dostupné v centru!
Vídeňské památky všeho druhu. A všechny dostupné v centru!

Belveder

Palác Belveder je dozajista úchvatný komplex dvou paláců na jihovýchodě centra města. Horní (Oberes Belvedere) a Dolní (Unteres Belvedere) pochází z 18. století a nesou se v barokním duchu. K palácům přísluší velké a honosné zahrady ve francouzském a anglickém stylu. Belveder byl postaven pro prince Evžena Savojského, jednoho z nejvýznamnějších rakouských vůdců ve válce proti Turkům. V paláci se nachází sbírka děl rakouských umělců, zejména obrazy od Gustava Klimta, včetně jeho slavného díla „Polibek“ (The Kiss).

Palác Belveder imponuje rozsáhlými zahradami.
Palác Belveder imponuje rozsáhlými zahradami.

Památník Rudé armády

Nedaleko Belveder se na náměstí Schwarzenbergplatz nachází památník Rudé armády (Soviet War Memorial). Tento memoriál byl postaven v roce 1945 na počest padlým hrdinům sovětské armády při osvobozování Vídně během druhé světové války. Tímto chtělo Rakousko vyjádřit vděčnost Sovětskému svazu za jeho roli při osvobození města. Počet padlých se totiž zastavil na čísle 17000. V centru památníku je socha vojáka Rudé armády na vítězné trofeji s reliéfy válečného úsilí. Za sochou je v půlkruhu kolonáda sloupů z bílého mramoru.

Vídeňské památky doplňuje i památník druhé světové války.
Vídeňské památky doplňuje i památník druhé světové války.

Kostel sv. Karla Boromejského

Na Karlově náměstí se podívejte na kostel sv. Karla Boromejského (Karlskirche). Barokní kostel byl postaven za vlády Karla IV. během let 1716-1737 jako pocta italskému kardinálu a arcibiskupovi Karlu Boromejskému, který ve Vídni pomáhal během morové epidemie. Kostel má mohutnou kopuli dosahájící výšky 72 metrů a dva zdobené sloupy ve stylu starých antických chrámů. Sakrální památka kombinuje hned několik architektonických stylů. V interiéru kostela je nejvýraznějším prvkem oltářní obraz, který zobrazuje svatého Karla Boromejského v modlitbě.

Kostel sv. Karla Boromejského se jistě řadí mezi Vídeňské památky.
Kostel sv. Karla Boromejského se jistě řadí mezi významné vídeňské památky.

Vídeňská státní opera

Nedaleko Karlova náměstí je další architektonický skvost. Budova Vídeňské státní opery jenž je jednou z neznámějších světových scén. V roce 1861 začala stavba pod taktovkou dvou rakouských architektů, kteří Vídeňskou státní operu navrhli v novorenesančním stylu. O osm let později byla opera s velkou slávou poprvé otevřena. Exteriér budovy zaujme na první pohled. Reliéfy a sochy významných osobností hudby a divadla doplňuje socha Apollóna, řeckého boha umění. Interiér ovšem předčí vnějšek. Hlavní jeviště je přímo dechberoucí. Vyzdobené zlatem a freskami. 

Vídeňská státní opera se svými sochami významných osobností.
Vídeňská státní opera se svými sochami významných osobností.

Schönbrunn

Barokní palác ze 17. století je jedním z nejznámějších a nejnavštěvovanějších památek ve Vídni. Palác byl původně postaven jako lovecký zámeček, až později byl přebudován na velkou letní rezidenci, kterou obývali rakouští císaři až do roku 1918. Netřeba dodávat, že výzdoba vnější i vnitřní odpovídá císařských standardům. Obrovský palác je obklopen rozlehlými zahradami. Zahrady zahrnují fontány, sochy, labyrinty a Gloriettu, výstavný pavilon umístěný na kopci s krásným výhledem na celý komplex. Schönbrunn se zahradami jsou zařazeny na seznam UNESCO od roku 1996, a je to zkrátka jedno z míst, které při návštěvě určitě nesmíte vynechat. 

Vídeňské památky se neobejdou bez paláce Schönbrunn.
Vídeňské památky se neobejdou bez paláce Schönbrunn.

Hofburg

Velkolepý palác v centru Vídně je obdivuhodnou historickou památkou. Komplex se stavěl v průběhu od 13. do 20. století a kombinuje na pět různých stylů. Původní hrad byl později přestavěn a rozšířen na palácový komplex. Podobně jako Schönbrunn byl Hofburg sídlem rakouských králů a císařů. Hofburg byl jejich domovem mimo letní období. Od roku 1945 v Hofburgu sídlí rakouský prezident. Komplex se 16 křídly a 17 dvory je ale sídlem i několika muzeí a národní knihovny. Hofburg je také domovem pro Španělskou školu jízdy, kde se konají slavná vystoupení Lipicánů. Majestátnost Hofburgu zdobí historickou Vídeň.

Hofburg - sídlo králů, císařů a prezidentů.
Hofburg – sídlo králů, císařů a prezidentů.

Vídeňská radnice

Vídeňskou radnici (Rathaus) můžeme směle zařadit do výběru nejkrásnějších radnic v Evropě. Její neogotická architektura, zdobené detaily a výrazné věže jsou ozdobou náměstí Rathausplatz. Budova radnice je inspirovaná německou gotikou a pochází z konce 19. století. Její výstavba trvala 11 let. Na první pohled vás zaujmou vysoké věže. Nejvyšší z nich má výšku přes 100 metrů a je ozdobena sochou Rathausmanna, symbolizujícího občanskou hrdost a odpovědnost. Každý rok se před radnicí konají bohaté a populární vánoční trhy, podobně jako na blízkém Karlově náměstí.

Vídeňská radnice nejvyšší věží převyšuje vídeňské památky.
Vídeňská radnice nejvyšší věží převyšuje vídeňské památky.

Muzea na náměstí Marie Terezie

Náměstí Marie Terezie (Maria-Theresien-Platz) je ve Vídni unikátní. Stačilo by náměstí rozříznout vejpůl a dostanete dvě identické půlky. Náměstí Marie Terezie je totiž obklopeno dvěma úchvatnými budovami muzeí, které jsou jedna jako druhá. Přírodovědné muzeum (Naturhistorisches Museum) a Uměleckohistorické muzeum (Kunsthistorisches Museum) byly obě otevřeny na konci 19. století. Obě muzea, i díky své neuvěřitelné sbírce, mají doslova světový význam. Součástí Přírodovědného muzea je také planetárium. A o Uměleckohistorickém muzeu se můžete dozvědět více v našem článku.

Identická budova je hned naproti!
Identická budova je hned naproti!

Hundertwasserhaus

A nakonec taková čestná zmínka. Není to památka podobná výše zmíněným. Hundertwasserhaus je unikátní barevný bytový komplex navržený rakouským umělcem a architektem Friedensem Hundertwasserem. Fasáda budovy je křivá každým coulem v doprovodu pastelových barev. Každý byt a každé okno je jiné. Původní účel měl být k ubytování sociálně slabších, ale nakonec je toto nekonvenční stavení oblíbenou atrakcí Vídně.

Netypická památka, zaslouží ovšem čestnou zmínku.
Netypická památka, zaslouží ovšem čestnou zmínku.

Podobné články