Cestu znám a neměním směr. Dojdu k řece plný ryb až tam na sever. Takhle to zpívá skupina Kabát ve svém hitu Na sever. Stejný směr nabereme v tomto článku. Podíváme se na zámek v bráně Krkonoš. Bílý renesanční zámek v centru Vrchlabí obklopuje rozsáhlý park. Zámek ze 16. století dnes využívá hlavně městský úřad a Správa Krkonošského národního parku. Pro centrum Vrchlabí je tato historická památka neodmyslitelnou ikonou a rozhodně stojí za návštěvu a procházku parkem. Navštivte s námi kousek podkrkonošské historie. Pokud třeba jen projíždíte a jedete až do Špindlerova Mlýna, udělejte si krátkou zastávku na klidnou procházku zámeckým parkem.

Zámek Vrchlabí je nedílnou součástí historického jádra.
Zámek Vrchlabí je nedílnou součástí historického jádra.

Před zámkem zde stával hrad

Všechno začalo už ve 14. století, kdy na místě zámku byl postaven hrad, který sloužil hlavně k obranným účelům a střežil hlavní obchodní cestu přes Krkonoše. O dvě století později byla pevnost přestavěna na renesanční zámek, ve kterém sídlila šlechta. Zámek Vrchlabí získal v roce 1654 rod Harrachů, který hrál významnou roli v přestavbě zámku, jenž se rozšířil o arkádové nádvoří a zahrady. V dalších stoletích dostal zámek štukové výzdoby, fresky a bohatě zdobené interiéry v barokním slohu. Kolem 19. století přišla další přestavba, tentokrát v novogotickém stylu. Během druhé světové války byl zámek využíván nacisty, a po válce jej komunisti využívali k nejrůznějším účelům. Zámek sloužil jako ubikace, škola či sklad.

Zámek Vrchlabí je obklopen přírodním parkem.
Zámek Vrchlabí je obklopen přírodním parkem.

Prohlédněte si vstupní halu s obrazy

Od roku 2013 probíhaly rozsáhlé udržovací práce za účelem obnovení jeho původní podoby. Dnes je zámek významnou historickou památkou a turistickou atrakcí v širokém regionu. Můžete využít i možnost posezení v historickém prostředí zámecké restaurace s tradiční českou kuchyní. V zámku Vrchlabí se také otevírají expozice a výstavní prostory. Vstup do interiérů zámku je možný pouze do vstupní haly. Vstup je zdobený nádhernými dveřmi vytvořené skládáním a lepením dýh různých barev a struktur. Halu zdobí i obrazy posledních ulovených krkonošských medvědů. Největší vzácností jsou renesanční kachlová kamna v bývalém rytířském sále.

Zámek Vrchlabí prošel několika přestavbami.
Zámek Vrchlabí prošel několika přestavbami.

Zámecká zahrada nabídne příjemnou procházku

Okolo zámku byl původně vodní příkop, přes který se do budovy šlo dostat přes tři padací mosty. Příkop už je pryč a zámek má krásnou zahradu, kde můžete strávit příjemné chvíle. Zámecká zahrada je navržena ve stylu anglického parku a přímo vybízí k odpočinku. V zámecké zahradě uvidíte řadu květinových záhonů, keřů a stromů. Cestičky se vinou okolo rybníku uprostřed, který je na místě původního hradu. Odtud se dá paprsčitě procházet, tento přírodně krajinářský park, křížem krážem. Stromy a keře otevřou z každé cestičky jiný pohled na zámek. Jedním z nejhezčích pohledů je pak odraz zámku na hladině rybníka.

Projděte si rozsáhlý zámecký park.
Projděte si rozsáhlý zámecký park.

V blízkém klášteru je návštěvnické centrum

Od zámku se zajděte podívat i na blízký Klášter obutých augustiniánů z roku 1705, kam byli pozváni právě řeholníci augustiniánského řádu. V klášteře se zřídila lékárna a knihovna. Následně na konci 19. století klášter vyhořel po nepozornosti klempířských učňů, kteří opravovali střechu. Opravy klášterního komplexu trvaly do roku 1904. Augustiniáni to pak už ale měli těžké, protože je pod záminkou Krkonošského muzea vyhnali z prostor nacisti, a pak i komunisti. Nakonec klášter v rámci církevních restitucí připadl zpět řádu v roce 1991. Řád jej ale téměř ihned prodal správě KRNAP, který je jeho vlastníkem dodnes. V klášteru pak opět bylo muzeum, které se přestavělo na návštěvnické centrum.

Součástí kláštera jsou i zahrady.
Součástí kláštera jsou i zahrady.

Podobné články