Cestu znám a neměním směr. Dojdu k řece plný ryb až tam na sever. Takhle to zpívá skupina Kabát ve svém hitu Na sever. Stejný směr nabereme v tomto článku. Podíváme se na zámek v bráně Krkonoš. Bílý renesanční zámek v centru Vrchlabí obklopuje rozsáhlý park. Zámek, jenž nahradil původní vodní tvrz ze 16. století, dnes využívá městský úřad. Pro centrum Vrchlabí je tato historická památka neodmyslitelnou ikonou a rozhodně stojí za návštěvu. Navštivte s námi kousek podkrkonošské historie. Pokud třeba jen projíždíte a jedete až do Špindlerova Mlýna, udělejte si krátkou zastávku na klidnou procházku zámeckým parkem.
Před zámkem zde stával hrad
Všechno začalo už ve 14. století, kdy na místě zámku byl postaven hrad, který sloužil hlavně k obranným účelům a střežil hlavní obchodní cestu přes Krkonoše. Renesanční zámek z roku 1546, jenž byl sídlem mocného Kryštofa Gendorfa z Gendorfu, stojí na nedaleko původního umístění tvrze. V období baroka vzniklo nové předzámčí. Rok 1830 se nesl ve znamení úprav. Vodní příkop byl zasypán a interiéry přebudovány pro bydlení. Zámek je chráněn jako kulturní památka od roku 1964. Vrchlabský zámek je významnou architektonickou památkou a jednou z nejstarších renesančních staveb u nás. Čtyři nárožní věže s cibulovitými báněmi jsou dominantou zámku.
Prohlédněte si vstupní halu s obrazy
Od roku 2013 probíhaly rozsáhlé udržovací práce za účelem obnovení jeho původní podoby. Dnes je zámek významnou historickou památkou a turistickou atrakcí v širokém regionu. Můžete využít i možnost posezení v historickém prostředí zámecké restaurace s tradiční českou kuchyní. Vstup do interiérů zámku je možný pouze do vstupní haly. Ovšem v červenci a srpnu probíhají prohlídky s průvodcem. Vstup je zdobený nádhernými dveřmi vytvořené skládáním a lepením dýh různých barev a struktur. Halu zdobí i obrazy posledních ulovených krkonošských medvědů. Největší vzácností jsou 3,5 metru vysoká majoliková kachlová kamna v bývalém rytířském sále.
Zámecký park nabídne příjemnou procházku
Okolo zámku byl původně 12 metrů široký vodní příkop, přes který se do budovy šlo dostat přes tři padací mosty. Příkop už je pryč a s výstavbou zámku byl založen také krásný park, kde můžete strávit příjemné chvíle. Přírodní park v romantickém stylu přímo vybízí k odpočinku. V zámeckém parku uvidíte řadu keřů a stromů a také jezírko. Cestičky se vinou okolo rybníku uprostřed, který je na místě původního hradu. Odtud se dá paprsčitě procházet, tento přírodně krajinářský park, křížem krážem. Stromy a keře otevřou z každé cestičky jiný pohled na zámek. Jedním z nejhezčích pohledů je pak odraz zámku na hladině jezírka.
V blízkém klášteru je návštěvnické centrum
Od zámku se zajděte podívat i na blízký Klášter obutých augustiniánů z roku 1705, kam byli pozváni právě řeholníci augustiniánského řádu. V klášteře se zřídila lékárna a knihovna. Následně na konci 19. století klášter vyhořel po nepozornosti klempířských učňů, kteří opravovali střechu. Opravy klášterního komplexu trvaly do roku 1904. Augustiniáni to pak už ale měli těžké, protože je pod záminkou Krkonošského muzea vyhnali z prostor nacisti, a pak i komunisti. Nakonec klášter v rámci církevních restitucí připadl zpět řádu v roce 1991. Řád jej ale téměř ihned prodal správě KRNAP, který je jeho vlastníkem dodnes. V klášteru pak opět bylo muzeum, které se přestavělo na návštěvnické centrum.