Lidé se rádi zdobí od nepaměti. Zdobíme se my Evropané, zdobí se národy v Africe či za polárním kruhem, prostě všude na světě. Nějaký ten šperk zkrátka k lidskému pokolení neodmyslitelně patří. My Češi ovšem máme jedno takové typicky naše specifikum a tím je český granát. Dost možná ho máte doma i vy a třeba jste ho zdědili po předcích. Muzeum českého granátu Třebenice vás více seznámí s touto nádherou, a to po všech stránkách. Takže hurá do Českého středohoří.

Jede se na sever

Pojedeme až na sever. Je to řečeno s jistou nadsázkou, nicméně, Třebenice leží v Ústeckém kraji, okres Litoměřice. Muzeum českého granátu se tady dá stručně charakterizovat jako přehled těžby a zpracování českého granátu. Granáty si nejen prohlédnete, ale také si nějaké kousky můžete nasbírat přímo před muzejní budovou (vždy je navezen nový písek s granáty z Podsedic). Návštěvy nebudete litovat a klidně si udělejte nějaké své fotky, ať máte hezkou vzpomínku.

Kolekce šperků

Na všechny příchozí návštěvníky čeká v muzeu kolekce šperků z českého granátu či sada šperků baronky Ulriky von Levetson vyrobených v první polovině 19. století. Již v 16. století bylo naleziště českého granátu v okolí Třebenic, Podsedic a Třebívic. Kdo má zájem, může si na místě zakoupit certifikované granátové šperky. Základem muzejní expozice se ovšem stala soukromá sbírka lékaře Václava Paříka.

V bývalém kostele

Patrně vás překvapí samotná muzejní budova. Muzeum českého granátu totiž sídlí v bývalém německém luteránském kostele (postaven roku 1902, vysvěcen 1909). Kostel měl původně tři zvony, ale během 1. světové války byly zrekvírovány. Samotné muzeum tady je od roku 1959. V sakristii najdete rovněž expozici pojednávající o hradech Českého středohoří. Ve věži kostele se nachází čtvrťový mechanický hodinový stroj se třemi ciferníky. Vyroben byl na přelomu 19. a 20. století.

Projděte si Třebenice

Vesnička Třebenice je zhruba 6 kilometrů od Lovosic. Nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1227. Teče zde potok Modla. Navštívit můžete zříceninu hradu Košťálova či hrad Hazmburk. K dispozici je rovněž železniční trať, a to Švestková dráha vedoucí z Lovosic do Mostu. Užijte si tedy pobyt co nejlépe a jak to vyhovuje právě vám.


Podobné články