Navštěvujete rádi nejrůznější obory? V České republice jich máme docela dost a často se jedná o vcelku jedinečná místa, která opravdu stojí za poznání. Nenechte se ničím a nikým odradit a pokud máte příležitost k takové výpravě, neváhejte. Jednou z možností je obora Soutok na jihu Moravy. Možná vás zaujme, že se jedná o největší oboru v České republice, takže k procházce a poznání tady toho bude víc než dost. A co si budeme povídat, uprostřed přírody je nádherně přece vždy. Tak pojďme společně na to.

Blízko dvou známých řek

Obora Soutok leží v Jihomoravském kraji, a to jižně od měst Břeclav a Lanžhot. Na severní straně pak je soutok dvou známých řek, konkrétně tedy Moravy a Dyje. Jde o lokalitu zvanou Dyjský trojúhelník. Na výpravy sem vezměte klidně celou rodinu či jděte s partou dobrých kamarádů. Připravte se na kouzelnou krajinu a hlavně nikam nespěchejte. Naplánujte si pobyt tak, ať máte opravdu dost času a vidíte vše, co obora Soutok skrývá a je připravená se o vše podělit s vnímavými návštěvníky.

Obora je prostě velká

Jak už bylo řečeno, Soutok je největší oborou v České republice. Celková rozloha činí 4 232 hektarů (z toho lesy zabírají 3 395 hektarů). Vznik obory má počátky v roce 1872, kdy knížecí rod Lichtenštejnů nechal oplotit území okolo řeky Moravy, aby jelení zvěř nemohla chodit do blízkých polí. Vedle bohatého lesního porostu je v oboře množství vodních kanálů, slepých ramen řek a tůní. Žije tady jelen lesní, daněk evropský, srnec obecný a rovněž prase divoké. Součástí obory jsou dvě národní přírodní rezervace, a to konkrétně Ranšpurk a Cahnov – Soutok.

Nechybí ani lovecké zámečky

Obora Soutok má i civilizační zajímavosti, které však celkový ráz nijak nenarušují. Nachází se zde lovecké zámečky Pohansko a Lány, historická lovecká chata Dúbravka či historický objekt zvaný Ruský dům. Spatřit můžete pozůstatky bunkrů, které tady byly vybudovány před II. světovou válkou. V jednom z těchto bunkrů je dnes Muzeum československého opevnění. Velmi zajímavý je rekonstruovaný seník u Cahnovského pralesa. A aby toho nebylo málo, tak archeologové objevili pozůstatky staroslovanského hradiště z 6. až 10. století.

Opravdu výjimečné stromy

Při toulání oborou Soutok si dobře všímejte místního lesního porostu. Některé stromy jsou totiž opravdu výjimečné. Možná si jich snadno všimnete, ale spíš buďte více pozorní. Absolutně největším stromem je tady dub letní s obvodem kmene 806 cm a výškou 27 m. Nenechte si ujít mohutný habr obecný s obvodem kmene 482 cm a výškou 15,5 m. Do třetice můžeme uvést divokou hrušeň polničku, která má obvod kmene 303 cm a vysoká je 11,5 m. Takové velikány si nepochybně i rádi vyfotografujete. A jedno praktické doporučení na závěr. Z Břeclavi vede k oboře Soutok zelená turistická stezka.


Podobné články