Někdo rád chodí po horách, jiný se raději plaví na lodi a někdo další ze všeho nejvíc proniká do tajů ukrytých pod hladinou. Ano, potápěči to mají s podvodním světem opravdu mnohem snadnější než všichni ostatní. Nicméně, jsou místa, která vám prostředí ryb a dalších vodních obyvatel ukážou v celé své nádheře. Podvodní pozorovatelna Lomeček je tady pro každého zájemce a vsaďte boty, že to bude pro vás kromobyčejný a vzrušující zážitek. Vydejte se k této neobvyklé pozorovatelně a zažijte naprosto jiné prostředí, než které nabízí suchá zem.

Zatopený lom Lomeček.
Zatopený lom Lomeček.

Vzhůru na Chodsko

Zmíněný Lomeček najdete kousek od Starého Klíčova, což je součást obce Mrákov v Plzeňském kraji. Místo je pouhých 8 kilometrů od Domažlic, takže vlastně navštívíte malebné Chodsko. Místní pozorovatelna je největší podvodní pozorovatelnou v České republice. Klidně se sem vydejte s celou rodinou. Pejsky tentokrát raději nechte doma, pokud nechcete, aby čekali na břehu. Vězte, že celý výlet bude stát za to a vy si odnesete opravdu skvělý prožitek.

Tudy vstupujete do pozorovatelny.
Tudy vstupujete do pozorovatelny.

Zatopený lom

Lomeček je zatopený lom, konkrétně kamenolom, který byl v provozu do roku 1998. Vodní plocha zabírá 0,8 ha a maximální hloubka má 10 metrů. Od roku 2011 je zde podvodní pozorovatelna, která slouží k pozorování ryb a vůbec celého světa pod hladinou. V Lomečku žije 25 druhů sladkovodních ryb jako např. jeseter, kapr, plotice, štika, lín, sumec nebo i rak. Co všechno spatříte jde předem jen těžko odhadovat, ale i o tom je cestování. Takže mnoho štěstí.

Pod hladinu

Pod hladinu se dostanete díky pozorovatelně (což je nad slunce jasné), která má průměr 3,5 metru a je v hloubce 8 metrů. Vstup do pozorovatelny je z mola a sestupuje se po kovovém žebříku. Výhled pod vodou zajišťuje osm oken. Nebudete zde sami, nýbrž s průvodcem, takže se můžete těšit i na nějaký ten výklad. Pozorovatelnu tady instaloval Potápěčský klub OSAC Plzeň a rovněž se stará o její provoz.

Obec Mrákov.
Obec Mrákov.

Pláže i koupaliště

Na březích Lomečku najdete travnaté i písčité pláže. V letním období slouží tento zatopený lom jako přírodní koupaliště. Je jasné, že celá výprava je vhodnou příležitostí pro fotografy, a to jak na zemi, tak pod vodní hladinou. A ještě jedna zajímavost, kterou určitě nepřehlédnete. Od roku 2004 se zde koná Mezinárodní sochařské sympozium a díky tomu nejbližší okolí zdobí vzniklé umělecké artefakty.

Prohlédněte si kostel v Mrákově.
Prohlédněte si kostel v Mrákově.

Projděte si Mrákov

Starý Klíčov je oficiálně součástí vesničky Mrákov. Projděte se i v těchto místech. První písemná zmínka o Mrákovu je z roku 1325. Najdete zde kostel svatého Vavřince nebo původní lidovou architekturu. Hezký je výšlap na kopec Mrákov. A mimochodem, Mrákov patří mezi jedenáct nejstarších chodských vesnic. Užijte si jak jen to nejlépe bude možné.


Podobné články