Milevské maškary, říká vám to něco? Většině asi moc ne, ti další možná mají nějakou tu povědomost a patrně nejmenší skupinu budou tvořit ti, kteří ví o čem je řeč. Člověk se však má stále vzdělávat a poznávat, aby si rozšířil své obzory. Také o tom cestování je. Na Milevské maškary se tedy společně podíváme a vězte, že jde o vcelku dost zajímavou věc, a to hned z několika hledisek. Milevské maškary mohou oslovit každého bez rozdílu věku, takže tedy i děti. Nebudeme nic zdržovat a jdeme na to rukou společnou a nerozdílnou.

Masopustní průvod prochází ulicemi Milevska.
Masopustní průvod prochází ulicemi Milevska.

Milevské maškary mají tradici

Milevské maškary přímo souvisí s městem Milevsko, která leží na Písecku v Jihočeském kraji. Vydat se sem může každý a je na vás kdy tak učiníte. Vraťme se však k tradici. Historie Milevských maškar sahá do středověku a jde o oblíbené slavnosti konce masopustu, tedy masopustní průvod obcí. Jak známo, takový průvod je plný roztodivných maškar, veselí, hudby a všelijakých radovánek. V Milevsku lidé měli masopustní průvody rádi od nepaměti a proto není divu, že už od roku 1862 (jak uvádějí dobové prameny) byla účast dosti početná a počínaje rokem 1875 měl průvod předem určený ráz.

Maškary jsou jsou roztodivné.
Maškary jsou jsou roztodivné.

Největší průvod v České republice

Milevští obyvatelé nejsou žádní troškaři. Svůj masopustní průvod dotáhli takříkajíc k dokonalosti a dnes jsou Milevské maškary největším masopustem v České republice. O celou novodobou tradici se v Milevsku stará Maškarní sdružení a v roce 2009 došlo k významnému obnovení Milevských maškar. Největší úspěch byl dosažen v roce 2016, kdy byl překonán rekord v počtu 1248 masek a Milevské maškary tak byly zapsány do České knihy rekordů. Staly se tudíž největším masopustním průvodem v České republice. Průvod může vidět každý, kdo v daný čas přijede do Milevska. Jen si pohlídejte termín konání.

Muzeum milevských maškar.
Muzeum milevských maškar.

Milevské maškary – tradiční lidová kultura

Úspěchů není nikdy dost a platí to i o masopustním průvodu. Roku 2017 byly Milevské maškary zapsány na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Vyšší ocenění již není možné v ČR získat. Ono taky, jedinečnost Milevských maškar spočívá v tom, že jde o městský masopustní průvod. Pro vysvětlenou, masopustní průvody jsou obvykle vesnickou záležitostí, města něco takového moc nepořádají. Místní lidé byli vždy na svůj masopust pyšní o čemž svědčí například motto z roku 1934: Každý je rád veselý, každý se rád baví, kdo má špatnou náladu, ať starý či mladý, o maškarách v Milevsku jistě si ji spraví. Kromě zdejších obyvatel se v průvodu objevují i hosté jako maškary ze Studnice (zapsané na Seznamu UNESCO) či masopustní orchestr Taktsurfer ze Švýcarska.

Nádherná radnice v Milevsku.
Nádherná radnice v Milevsku.

Muzeum milevských maškar

Milevské maškary dávají o sobě vědět prakticky po celý rok. Je to díky Muzeu milevských maškar. Jde o jediné muzeum v ČR zaměřující se na masopustní průvody. Otevřeno bylo v roce 2017 a najdete ho v prostorách krásného secesního domu na náměstí Edvarda Beneše 6. Zároveň tady sídlí i Turistické informační centrum Milevsko. V muzeu uvidíte kolekci tradičních masek, dokumentární film, fotografie. Pro děti je zde výtvarná dílnička, kde si mohou vyrobit svou masku. Muzeum je i sídlem Českomoravské unie maškarní. A jen tak na okraj, samotné Milevsko je na hranici Jihočeského a Středočeského kraje, najdete zde nejstarší klášter jižních Čech, množství pěších a cyklistických tras a v okolí dost památek. Tak si to všechno užijte k plné spokojenosti.


Podobné články