Moser je ve světě skla pojem. Pojem dosti velký, prestižní, světový. Bodejť by taky ne, vždyť se jedná o jeden z nejslavnějších sklářských podniků nejen u nás, ale na světě vůbec. Značku Moser budovali mistři svého oboru celé generace a jejich odkaz přetrvává dodnes. Návštěvnické centrum Moser je určeno pro každého, kdo by chtěl více poznat umění sklářů a dalších fachmanů spojených s tímto odvětvím. Takže neváhejte a využijte této příležitosti hned jakmile se ocitnete v Karlových Varech. Máte se na co těšit.

Mistrovská práce sklářů.
Mistrovská práce sklářů.

Tradice sklářské výroby

To, že jsou Karlovy Vary známým lázeňským městem ví snad každý. Ne nadarmo jde o turistickou oblast Západočeské lázně. V Karlových Varech je však taky bohatá tradice sklářské výroby. Již v roce 1857 zde Ludwig Moser (v pouhých 24 letech) založil ryteckou dílnu, čímž prakticky položil první základy budoucí světoznámé sklárny Moser (sklářská huť vznikla v roce 1893). Firma má dnes své muzeum a zájemcům zde ukazuje historické i současné sklářské kousky, které doslova berou dech. Jde jak o užitkové výrobky, tak o umění, které dokáže jen málokdo.

Ludwig Moser.
Ludwig Moser.

V muzeu i v huti

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech je vlastně jen takový začátek celého poznávání. Postupně projdete jak samotné muzeum, tak i sklářskou huť, a to teprve bude zážitek pár excellence. Muzejní expozice vás seznámí s historií rodinné sklárny, tradicí výroby uměleckého skla, luxusním sklem. Zavítáte do samotné huti a uvidíte foukání a tvarování skla, sklářské suroviny, nářadí, výrobní postupy. Důležitou věc mějte na paměti, z bezpečnostních důvodů je povolen vstup pouze v uzavřené obuvi. V letním období je dobré na to myslet včas. V podnikové prodejně je vám pak k dispozici nápojové a dárkové křišťálové sklo jako například vázy, nápojové sady nebo i umělecké rytiny.

Výrobky jsou umělecká díla.
Výrobky jsou umělecká díla.

Vyberte si svou prohlídku

Návštěvníkům je umožněno si vybrat prohlídku podle svého gusta, jak se lidově říká. Jednoduše si vyberete přesně to, co vám bude nejlépe vyhovovat. Základem je samozřejmě Standardní prohlídka. Další varianty si musíte rezervovat předem a konkrétně se jedná o VIP okruh, Kreativní prohlídku a Zlatou prohlídku. Na webových stránkách Moseru se detailněji seznámíte s programem a také cenovými podmínkami. Po prohlídce ještě můžete využít služeb stylové kavárny Café Moser. Mimochodem, je odtud pěkný výhled na náměstí Ludwiga Mosera s křišťálovou fontánou a křišťálovou plastikou Lukáše Jabůrka, uměleckého ředitele sklárny Moser. Tak ať si z Moseru odnesete ty nejlepší zážitky.

Budete mít co obdivovat.
Budete mít co obdivovat.

Podobné články