Lesy, příroda, stezky a řeky vždy tak nějak dohromady lákaly lidi s toulavou duší k poznávání a pobytu. Tyto atributy prostě patřily a patří neodmyslitelně k sobě v každé době. Nic na tom nemění ani fakt, že ráz krajiny se postupně mění. Příkladem jsou Svatojánské proudy, legendární místo na Vltavě. Projděte se i vy místy, které prakticky vstoupily do dějin českého trampingu a mnoha, dnes už zaniklých, profesí lidí od vody. Nebudete litovat svého času ani námahy.

Skal je zde požehnaně.
Skal je zde požehnaně.

Naučná stezka Svatojánské proudy

Středočeský kraj nabízí všem cestovatelům, tulákům, vandrákům či trampům (na označení zase tak nezáleží) nádhernou Naučnou stezku Svatojánské proudy. Trasa je dlouhá 10,5 km s převýšením 311 metrů. Kdysi slavné Svatojánské proudy jsou dnes zatopeny Štěchovickou přehradní nádrží. Nicméně, dostanete se do míst, kde svého času bývaly a naskytnou se vám krásné výhledy na řeku Vltavu. Stezka je fyzicky trochu náročnější a není vhodná pro cyklisty.

Směrovku nepřehlédnete.
Směrovku nepřehlédnete.

Na stezce nemůžete zabloudit

Na zmíněné stezce byste neměli zabloudit. Je dobře značená. Vyráží se od autobusové zastávky Třebenice a po zelené turistické značce pokračujete pod hráz Slapské přehrady. Dále okolo přístaviště a podél řeky. Následuje Třebenická obora (Svatojánské proudy) a sestup k řece. Dorazíte k trampské osadě Ztracená naděje (Ztracenka, založené roku 1919) a následně k rozcestí Nad přehradou. Pokračujete po úseku, kde vznikla roku 1889 první oficiální turistická trasa k rozcestí Kolna a pak po modré značce zpět do Třebenic.

Fotogenická místa.
Fotogenická místa.

Kraj trampům zaslíbený

Zdejší kraj je natolik lákavý, že není divu, když kdysi učaroval prvním trampům. Vznikla zde nejen již zmíněná osada Ztracenka, ale i mnohé další. Dodnes jich zde mnoho stále existuje a současní trampové přímo či nepřímo navazují na své předchůdce. Pokud s s nimi potkáte, vězte, že jde o lidi veskrze přátelské, usměvavé a dobrosrdečné. Tramp si vždy rád podá ruku a chvíli posedí s někým, kdo má podobný vztah k přírodě a lidem.

Cesta je i pohodlná.
Cesta je i pohodlná.

Bílé skály, romantická zákoutí

Na své cestě spatříte vskutku nádherné přírodní scenérie. Bílé skály nenechají nikoho chladným, dechberoucí vyhlídky (například vyhlídka Zadka) na Vltavu (místy hluboko zakousnutá) a okolí jsou úžasným zážitkem. Zkrátka a dobře, romantické duše si přijdou na své. Naučná stezka Svatojánské proudy pak má na své trase celkem 15 zastavení s informačními tabulemi, které pojednávají o přírodě, umění vorařů, trampských osadách, řece či stavbě přehrad. Tak šťastnou cestu a nezapomeňte eventuálně vzít svého psího parťáka.


Podobné články