Vlaky provázejí lidstvo už pěknou řádku let. Není divu, vlak má své nesporné výhody jak v oblasti cestování tak v oblasti obchodní dopravy. Železnici milují už děti a což teprve, když vyjede nějaká ta parní mašinka. Viděli jste však už někdy zahradní železnici a projeli se takovým vláčkem? Možná ani netušíte, že zahradní železnice vůbec existuje, a to přímo u nás v České republice. Tak vzhůru na cestu, a to konkrétně do Vracova.

Kromě zahradní železnice navštivte i samotný Vracov, který je nádherný.
Kromě zahradní železnice navštivte i samotný Vracov, který je nádherný.

Souprava pojme všechny

Zahradní železnice není žádný nesmysl, nýbrž zcela reálná atrakce. Vypravit se za ní musíte do Jihomoravského kraje a rozhodně vezměte děti. Ty budou přímo nadšené. Něco takového ještě neviděly a kde se hrabe pouťový vláček. Tady se totiž může reálně svézt celá rodina. Souprava pojme jak malé, tak velké návštěvníky.

Svezete se vláčkem v trochu jiném provedení. Zahradní železnice stojí za to.
Svezete se vláčkem v trochu jiném provedení. Zahradní železnice stojí za to.

Místo záhonů železnice

Záhony květů či zeleniny má na zahradě kde kdo, ale svou vlastní železnici nikdo. Tedy až na skupinku nadšenců sdružených do organizace Železnice 600, z.s. Tito lidé vybudovali na svých pozemcích ve Vracově u Kyjova plně funkční zahradní železnici a pořádají zde jízdy pro veřejnost. Využijte šance na neobvykle strávený den a projeďte se na pozoruhodné trati, kterou jinde zkrátka nenajdete.

Elektrifikovaná a úzkorozchodná trať

Jedná se o zmenšeninu skutečné železnice a vozí se jak děti, tak dospělí. Na elektrifikované úzkorozchodné trati jsou v provozu tři vlaky. Dráha vede přes několik zahradních pozemků. Budování celého areálu začalo v roce 2007 a dnes je železnice dlouhá 500 metrů. Celý vozový park je výsledkem vlastní výroby vracovských nadšenců a milovníků železnice.

Prohlédněte si rovněž zdejší křížovou cestu
Prohlédněte si rovněž zdejší křížovou cestu

Vše, co má železnice mít

Místní železnice má moderní zabezpečovací zařízení. Nechybí přejezdy, návěstidla ani výhybky. Výpravčí i strojvedoucí chodí v uniformách. Zkrátka a dobře, zahradní železnice je věrnou simulací skutečného železničního provozu. Kdo neviděl a neprojel se, skoro ani neuvěří, co všechno člověk dokáže, když má svůj cíl uložen hluboko v srdci a jde si za svým.

Vlaky jezdí v daných termínech

Jak už bylo řečeno, nastoupit do vlaku a projet celou místní trať může opravdu každý. Vlaky však jezdí jen v předem určených termínech. Sledujte proto webové stránky www.zeleznice600.cz a podle toho si naplánujte návštěvu Vracova. Areál najdete v Dubové ulici, vstupné je dobrovolné. Celý objekt si můžete rovněž projít pěšky a se vším se dokonale seznámit. K dispozici je občerstvení, dětské hřiště s kolotočem a parkoviště u areálu.

Ke koupání je místní rybník
Ke koupání je místní rybník

Samotný Vracov také stojí za prohlídku

Vracov leží v okrese Hodonín, zhruba 8 kilometrů od Kyjova. První písemná zmínka pochází již z roku 1201. Za pozornost stojí kostel sv. Vavřince ze 13. století a historické domy ze 16. a 17. století. Stará ulice z roku 1604 je pak nejstarší částí města. A protože je Vracov součástí vinařské oblasti, najdete tady i Habánské vinné sklepy včetně vyhlášeného sklepa zvaného Parlament. Nezbývá, než popřát šťastnou cestu do Vracova, příjemný zážitek na zahradní železnici a sklenku vynikajícího vína.


Podobné články