Rodiště T. G. Masaryka. Město ležící na hranici se Slovenskem na břehu řeky Moravy. Bohatá historie sahající až do 11. století. Centrum regionu obklopené vinohrady a tradicemi. Samozřejmě je řeč o malebném Hodoníně. Město na jihovýchodě Moravy trvale obývá asi 24.000 obyvatel. Do Hodonína se ale sjíždí spousta turistů, kteří zde chtějí strávit šťastné chvíle a objevovat město. Nebo sem jezdí za koštováním vína. A nebo Hodonínem procházejí či projíždějí, protože město je křižovatkou dálkových tras. Navštivte s námi Hodonín a ochutnejte pivo z minipivovaru, dejte si kávičku z vlastní pražírny nebo se podívejte do místní malé, ale krásné zoo. Hodonín vás nezklame.
Z hraniční pevnosti se stalo regionální centrum
První zmínky o Hodoníně pocházejí z roku 1046. Popisují Hodonín jako hraniční pevnost mezi Moravou a Uherskem. V roce 1228 získalo městská práva, což významně přispělo k rozvoji. Ve středověku bylo oblíbeným místem moravských knížat a českých králů pro lovecké výpravy. A díky své strategické poloze na obchodních trasách prosperovalo jako vinařské a zemědělské centrum. V 19. století hrál Hodonín důležitou roli během průmyslové revoluce. Došlo k rozvoji, vznikly cukrovary a keramické továrny. Hodonín je úzce spjatý s T. G. Masarykem. Po vzniku Československa v roce 1918 získal Hodonín ještě větší význam jako regionální centrum.
Masarykovo náměstí a kostel sv. Vavřince je srdcem města
Srdce města – Masarykovo náměstí, bije pro celý Hodonín. Náměstí samozřejmě dostalo svůj název po prvním československém prezidentovi T. G. Masarykovi, který se právě v Hodoníně narodil. Mimo jiné zde byl T. G. Masaryk jmenován v roce 1918 čestným občanem. Na náměstí se pořádají kulturní a společenské události. Náměstí lemují historické budovy a na kraji stojí moc hezká fontána. Dominantní je budova městského úřadu s radniční věží, ale hlavně kostel sv. Vavřince z roku 1240. Románská sakrální památka prošla gotickými i barokními úpravami. Kostel postihlo několik požárů. Současná věž však pochází z 18. století. Na přelomu tisíciletí prošel kostel významnou rekonstrukcí.
V zámku Hodonín si prohlédněte expozici Masarykova muzea
Jižně od Masarykova náměstí se nachází zámek Hodonín. Barokní stavba ze 17. století. Trojkřídlý zámek vyhořel v roce 1764, povedlo se jej ale opravit a dále rozšířit. Dnes je areál zámku využíván pro Masarykovo muzeum a jeho knihovnu. Masarykovo muzeum je jediná stálá expozice v České republice, jenž se věnuje prvnímu československému prezidentovi. Výstava mapuje kompletní život T. G. Masaryka a tři doprovodná audiovizuální představení. Prozkoumejte cestu Masaryka od dětství a studia, přes působení ve Vídni, politickou a prezidentskou činnost. Jedinečná šance poznat Masarykův odkaz. Prohlídka je završena závěrečným filmem.
Minipivovar i milá kavárna s venkovním posezením
K návštěvě a ochutnávce vybízí Minipivovar Kunc, který najdete hned na Národní třídě. Tahákem pivovaru je Švihák 11°, ležák plzeňského typu. Pivní gurmáni ale jistě rádi ochutnají i speciální variace s příchutí zázvoru, medu, skořice či kávy. V Minipivovaru Kunc si můžete dát také oběd. Pro odpolední kávičku doporučujeme kavárnu Fabrica de café s nádhernou a malebnou zahrádkou. Vychutnáte si kávu z jejich vlastní pražírny. Můžete si tak zakoupit i nějakou kávu s sebou. Na kávu jsou tady opravdu specialisti a ani zákusky zde nehrají druhé housle. Zde si opravdu odpočinete a vychutnáte kávičku jak se patří.
Zoo Hodonín, malá zoologická s velkým srdcem
Zavítejte do nevelké zoologické zahrady v Hodoníně. Zoo vznikla na myšlenkách vzdělávání a ochrany zvířat a přírody a tyto hodnoty drží dodnes. Zahrada se musela také vypořádat s ničivým tornádem v roce 2021. Materiální škody se ale podařilo opravit a dnes si můžete v zoo prohlédnout přibližně 400 zvířecích zástupců ze 100 druhů. Uvidíte vzácné bílé lvy, ale i spoustu dalších zvířat. Každý den probíhá komentované krmení opic a kočkovitých šelem. Navštivte jezero plameňáků, velký výběh kopytníků a rovněž voliéru sov a dravců. Zástupci Zoo Hodonín aktivně vystupují pro ochranu zvířat a s hnutím Brontosaurus se starají o výchovu a vzdělávání mládeže.
Hodonín navštívíte i na dálkových trasách
Například na trase T. G. Masaryka, která spojuje významná místa jeho života na jižní Moravě a měří 60,5 km. Trasa začíná v Hustopečích, kde Masaryk studoval, a pokračuje přes obce Čejč a Čejkovice, kde prožil část svého dětství. Hodonín je na trase až ke konci. Holdujete-li cyklistice, pak můžeme doporučit Vinařskou stezku Podluží, jenž se rozkládá na 130 km. Trasa začíná v Břeclavi a pokračuje přes vinohrady a vesnice jako Lanžhot, Moravská Nová Ves nebo Mikulčice, kde mohou cyklisté obdivovat vinařskou architekturu a koštovat místní vína. Hodonín je důležitou zastávkou na trase. A to koneckonců platí i pro známou Moravskou stezku, o které jsme se rozepsali v našem článku: Moravská stezka, na kole poznáte hned tři kraje.
Okolí Hodonína vás prostě dostane
Až se nabažíte města nebojte se vyrazit do blízkého okolí. Například si udělejte procházku do lesů Hodonínské Dúbravy – národní přírodní památky. Hodonínská Dúbrava stojí na základech z písku. Specifické měkké podloží je příjemné k procházkám a skrz les vede několik desítek cest a alejí. Můžete si procházku prodloužit až k Mutěnickým rybníkům, kde hnízdí četní zástupci ptactva. Když jsme u Mutěnic, to je místo, které nemůžete vynechat, máte-li aspoň trochu rádi víno. Vinařská obec Mutěnice je obklopena vinohrady, není proto divu, že téměř v každém domě je sklípek. Zvláště v části Búdy pod kopcem s rozhlednou Vyšicko, kde jsou ty nejkrásnější západy slunce.