Patříte mezi milovníky hor a rádi zkoumáte kdejakou stezku či vystoupáte na ten či onen vrchol? Inu, proč by taky ne, vždyť je to krásná záliba a v České republice máme takových příležitostí docela dost. A znáte opravdu dobře naše hory? Někde je lidí až moc, jinde skoro nikdo nebo jen minimum. Pokud si chcete dopřát svého klidu a zároveň máte v plánu objevovat nepoznané, vydejte se do Rychlebských hor. Čeká zde na vás divoká příroda, zatopené bývalé lomy a všudypřítomný klid, protože sem ještě cestovatelský boom nedorazil.

Vyloženě hraniční hory

Rychlebské hory jsou na území Olomouckého kraje a bez nadsázky se o nich dá říct, že se jedná o vyloženě hraniční hory. Tohle pohoří je na česko – polské hranici a zároveň na historické hranici mezi Slezskem a Kladskem. Dokonce se zde sbíhá trojmezí SlezskoMorava – Kladsko. Rychlebské hory leží severozápadně od města Jeseník, a to v Javornickém výběžku. Nejvyšším vrcholem je Smrk (1 127 m n. m.). Délka hor je 30 kilometrů a rozloha činí 460 kilometrů čtverečních. V těsné blízkosti jsou Jeseníky a Králický Sněžník.

Přírodní zajímavosti i památky

Celé Rychlebské hory skutečně oplývají mimořádně krásnými přírodními scenériemi a je vlastně jedno kam se konkrétně vydáte. Připravte se, že rozhodně bude co fotografovat. Přírodní zajímavosti pak skvěle doplňují různé památky. Z typů na vaše cíle můžeme jmenovat určitě Nýznerovské vodopády, Venušiny misky, rulové skály Čertovy kazatelny, zříceninu hradu Rychleby, rozhlednu na Borůvkové hoře, zámek Jánský vrch v Javorníku, jeskyně Na Pomezí a Na Špičáku. Lákavá je hřebenovka Rychlebských hor či síť cyklostezek Rychlebské stezky.

Ojedinělý bar či lázně

V lůně zdejší přírody, nad obcí Horní Lipová, pak naleznete ojedinělý lesní bar. Ten si už dávno získal na oblibě všech cestovatelů. Lesní bar nemá žádnou obsluhu ani inkasistu. Je dobře zásoben pitím i jídlem, je zde ohniště a posezení. Sami přijdete, sami si vezmete co chcete a poté do kasičky dáte náležitý peněžní obnos. Vše je založeno na důvěře a funguje to již řadu let. Za poznání pak určitě stojí městečko Lipová – lázně, kde můžete využít lázeňské nabídky nebo obce jako Staré Město, Branná, Vápenná, Velká Kraš, Vidnava a město Javorník.

Lomy skrývají divočinu

Rychlebské hory jsou pověstné svými zatopenými bývalými lomy. Najdete jich zde hned několik. – Arcibiskupský, Karolínka, Rampa, Rokliny, Štachlovice, Transgranit, Vaněk, Vycpálek, Žulový vrch. Průzračná voda doslova láká (v teplých měsících) ke koupání, okolí tvoří nespoutanou divočinu a vy si můžete jen a jen užívat. Zároveň poznáte kus Rychlebských hor bude vám připadat, že je stále co objevovat. Zkrátka a dobře, se sem musíte zase někdy vrátit. Nejlépe opakovaně. Do Rychleb vezměte bez obav i děti či psího člena rodiny. Hlavně vnímejte krásu lesa a hor. Přejeme příjemný pobyt.


Podobné články