Kdo by neznal legendární cestovatelskou dvojici Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Oba pánové stále jsou velkou inspirací, a to nejen v oblasti cestování. Přestože již nejsou mezi námi, zanechali nám svůj odkaz, který se promítá v různých podobách. Víte například, že si můžete prohlédnout Zikmundovu vilu, tedy dům ve kterém žil a pracoval cestovatel Miroslav Zikmund? Jestliže vás tato šance láká, tak se vypravte do Zlína.

Zikmundova vila je zajímavá už z venkovního pohledu.
Zikmundova vila je zajímavá už z venkovního pohledu.

Vila jako kulturní památka

Zikmundova vila ve Zlíně je dnes již kulturní památkou. Dům byl původně vystavěn pro prvního hejtmana okresu Zlín Josefa Januštíka. Po něm vilu vlastnil filmový režisér Elmar Klos a od roku 1953 byl objekt ve vlastnictví Miroslava Zikmunda. Ten také nechal vilu upravit tak, aby mu co nejlépe vyhovovala nejen po stránce bydlení, ale i práce. Hned v sousedství pak nějakou dobu žil jeho celoživotní kamarád Jiří Hanzelka.

Veřejnost vítána

V současné době se o Zikmundovu vilu stará nadační fond. Dům je k dispozici veřejnosti, takže i vy můžete přijít na prohlídku. Seznámíte se s historií domu, s jeho obyvateli a aktuální činností fondu. Spatříte autentický prostor, to znamená vše tak, jak to užíval za svého života Miroslav Zikmund. Prohlídka trvá 60 minut a provádí se skupinky s maximálním počtem 6 účastníků. Termín prohlídky si musíte zarezervovat online.

Cestovatel Miroslav Zikmund.
Cestovatel Miroslav Zikmund.

Komentované prohlídky

Prohlídky jsou vždy s komentářem průvodce. Postupně projdete přes vstupní halu – obývací pokoj – do patra – do pokoje pro hosty – ložnice – fotokomory – koupelny s tělocvičnou – pracovny Miroslava Zikmunda – technického zázemí vily a na terasu. Individuálně si můžete prohlédnout zahradu. Je dobré vědět, že na prohlídku se platí vstupné (je vyšší) a jestliže chcete v interiéru domu fotografovat, tak si ještě připlatíte. V zahradě se fotografuje bez poplatku a stejně tak můžete z venku fotit samotnou vilu.

Vila má své kouzlo

Nedá se upřít, že Zikmundova vila má své kouzlo, tedy genius loci. Svět Miroslava Zikmunda (a vlastně i Jiřího Hanzelky) tady na vás „promluví“ okamžitě při příchodu a vy uvidíte věci, které skutečně používal pan Zikmund. Možná i trochu zalitujete, že už není možnost se s ním osobně setkat. Knihy H + Z jsou však stále dostupné, takže aspoň touto formou si lze oba cestovatele připomínat i nadále.

Dům je obklopen velkou zahradou.
Dům je obklopen velkou zahradou.

Podobné články