Někomu více vyhovují hory, jinému naopak nížiny a další to rád kombinuje. Tak už to prostě chodí, však jistě dobře víte své. Naštěstí těch míst, kde si na své přijdou pomalu všichni, je vcelku dost. A zdaleka se nemusí jednat vyloženě o horské cíle či úplnou placku. Zkrátka je to takový pohodový kompromis a navíc si užijete mnoho zajímavého a krásného. My bychom řekli, že tohle vyloženě sedí na Pavlovské vrchy v Jihomoravském kraji. No schválně, kolik z vás už si prošlo nějaký ten úsek tohohle přírodního skvostu, který je tak dobře umístěn mezi vinohrady? My to doporučujeme všemi deseti.

Na Svatém kopečku v Mikulově.
Na Svatém kopečku v Mikulově.

Vápencové pohoří u Mikulova

Pavlovské vrchy jsou pojmenovány po obci Pavlov a spadají do Mikulovské vrchoviny. Rozkládají se od ohbí řeky Dyje, okolo Mikulova, až k hranici s Rakouskem. Nejvyšším vrcholem Pavlovských vrchů je Děvín (549 m n. m.), který sám o sobě stojí za návštěvu. Od roku 1976 je součástí Pavlovských vrchů CHKO Pálava. Pavlovské vrchy můžete snadno poznávat například právě z obce Pavlov či města Mikulova. A vzhledem k tomu, že jste ve vinařském kraji, tak vaší pozornosti jistě nejdou rozsáhlé vinohrady v okolí.

Skály u Mikulova jsou zajímavé.
Skály u Mikulova jsou zajímavé.

Naučná stezka Svatý kopeček Mikulov

Naučná stezka Svatý kopeček v Mikulově je vcelku snadnou variantou jak poznat aspoň něco z Pavlovských vrchů. A přitom uvidíte na malé trase hodně krásy. Na stezku se snadno dostanete přímo z Mikulova (kousek od centra a má čtyři různé přístupy). Dlouhá je 3,5 km a převýšení činí 142 metrů. Na trase je celkem jedenáct informačních panelů – mapy, příroda, křížová cesta. Narazíte i na odpočívadla s lavičkami a naskytnou se vám úžasné výhledy na Pálavu. Spatříte jak celý Mikulov, tak třeba i bývalý lom, Děvíčky nebo Stolovou horu. Samozřejmě vystoupáte na Svatý kopeček, kde je poutní kaple Svatého Šebestiána a také Boží hrob.

Kozí hrádek je na dohled od mikulovského zámku.
Kozí hrádek je na dohled od mikulovského zámku.

Několik přírodních rezervací

Pavlovské vrchy mají několik přírodních rezervací. Například Přírodní rezervace Svatý kopeček. Mimochodem, naučná stezka Svatý kopeček volně navazuje na NS Po stopách novokřtěnců. K největším zajímavostem Pavlovských vrchů patří sedlo Soutěska, masiv Kotel, vápencové výchozy Kočičí skála a Dívčí kámen, Stolová hora, vrch Šibeničník a o Svatém kopečku jsme se již zmínili. Nenechte si ujít hradní zříceniny Děvíčky (Dívčí hrady) a Sirotčí hrádek. Celá okolní Pálava pak je součástí Biosférické rezervace Dolní Morava (o které se můžete v magazínu Toulavé Šlápoty dočíst), zapsané na seznam UNESCO. Zdejší vinohrady pak rodí hrozny, z nichž se k nám dostává lahodné víno. Vyhlášené je například Rulandské šedé nebo Veltlínské zelené.

Tady všude se můžete toulat a poznávat.
Tady všude se můžete toulat a poznávat.

Poznejte samotný Pavlov

Klidně se na chvíli zastavte i v samotném Pavlově. Pavlov je oficiálně vesnickou památkovou rezervací. Leží na úpatí vrchu Děvín. V těsném sousedství pak jsou známé Novomlýnské nádrže. V Pavlově si můžete prohlédnout Muzeum archeologie a není divu, že zde vůbec je. Samotný Pavlov je archeologickým nalezištěm. Nejbližší okolí pak dobře poznáte díky Naučné stezce Pavlovské vinice a vinné sklepy. Tohle zároveň dává jasně najevo, že jde o vinařskou vesničku, takže určitě ochutnejte, přesněji, zastavte se v některém tom vinném sklepě. Přejeme celkový příjemný pobyt nejen v Pavlovských vrších, Pavlově či Mikulově, ale vůbec na celé Pálavě. Nám se tady aspoň líbí moc.

Nádherná krajina Pálavy kolem dokola.
Nádherná krajina Pálavy kolem dokola.

Inspirujte se třeba trasou od kamarádů z Turistický gurmán.


Podobné články