V Rakousku najdete spousty krásných hor různorodých výšek, tvarů, typů a obtížností k vylezení. Některé vyžadují speciální vybavení nebo schopnosti a jinde se zase bez horského vůdce neobejdete. No, pokud nedisponujete ani jedním a hledáte něco vskutku neobvyklého, pak je tento výlet ideální možnost. Ukážeme vám vcelku krátký výlet (6.700 m) s převýšením 540 m s výstupem na horu Kohlmais. Pointou ale je, že vylézt nahoru a slézt dolů není jen tak, protože nahoru vedou jen žebříky úzkou průrvou mezi skalami. Dolů už to nejsou ani žebříky ale jen ocelové stupačky nabouchané přímo do skály. Odměnou nahoře vám bude úchvatná podívaná do širokého okolí.

Už dole nás překvapila mlha.
Už dole nás překvapila mlha.

Výstup na Kohlmais právě začíná

Necháváme auto u pole nedaleko obce Dürnbach, kousek jihovýchodně od většího městečka Pernitz. Od cesty je to asi 400 metrů na jih, dál už severovýchodně po červené. Vyrazili jsme z rána a počasí nám vykouzlilo mysteriózní mlhu už na cestě po vrstevnici pod vrcholem. Za zhruba 1500 metrů na nás začínají vykukovat i první skaliska. Dojdeme k rozcestí s modrou a pokračujeme soutěskou mezi skalami po modré. Velmi brzy na nás čeká první dlouhý žebřík, končící ve výšce v mlze. To vám napumpuje první adrenalinovou dávku do krevního oběhu. Výstup na Kohlmais právě začíná, krůček po krůčku. Žebřík za žebříkem. Podobně jako v nedaleké dobrodružné trase soutěskou Steinwandklamm.

Začátek soustavy žebříků pod Kohlmais.
Začátek soustavy žebříků pod Kohlmais.

Sluneční paprsky krájí mlhu

Nejbližších 700 m se překonává skrze soustavu žebříků. Nastoupáte po nich pěkných 170 výškových metrů. Po zdolání tohoto prvního exponovaného úseku se trasa změní v pozvolné stoupání už klasickou lesní cestičkou. Procházka mlhou, doslova. S narůstající výškou mlha pomalu řídne a sluníčko, které se k vám dostává čím dál blíž, prostupuje a krájí mlhu svými paprsky. To vytvoří tak magickou scénu, za kterou by se nemusel stydět ani nejlepší film z žánru fantasy. V dalších metrech se dostanete až nad mlhu a viditelnost je konečně dál než na pár kroků. Nakonec, těsně před vrcholem Kohlmais se v jednu chvíli rozestoupí stromy a ukážou vám náhled toho, co vás čeká nahoře.

Sluneční paprsky krájející mlhu při výstupu na Kohlmais.
Sluneční paprsky krájející mlhu při výstupu na Kohlmais.

Moře z mraků zalilo celé údolí

Poslední kroky na vrchol. Zdolali jsme horu Kohlmais (1005 m n.m.)! Na summitu stojí Waldeggerhaus – hotel a restaurace, kde se můžete občerstvit a ubytovat celoročně. Tento horský hostinec je v rodinném vlastnictví od roku 1886. Ovšem to zdaleka není to nejzajímavější na vrcholu. Hned za hotelem se vám odkryje neuvěřitelná podívaná. Výhled na západ odhalí panorama okolních kopců a rozlehlé údolí. A pokud budete mít více štěstí, uvidíte jako my, jak je celý výhled pod přikrývkou z mraků. Vykukovalo jen několik špiček okolních kopců, jinak vše pokryto mračny. Vypadalo to jako obrovská mořská hladina z bílé vody. Mraky se navíc přes sebe přelévaly což zase připomínalo vlny. Prostě úchvatné.

Výhled z vrcholu Kohlmais.
Výhled z vrcholu Kohlmais.

Pomalý sestup po stupačkách do rokliny

Cesta zpět by se dala označit jako exponovaná na druhou. Výlet je proto spíše pro zdatnější. Jestli vás něco pobolívá, nebude to nic pro vás. Ani pro pejsky, ty nechte doma. Sestup z Kohlmais vás zavede k velké puklině ve skále a dolů se dostanete jen po ocelových stupačkách natvrdo nabouchaných do skály. Žádné vodící dráty jako na ferratách nečekejte. Musíte jít pomalu a velmi opatrně, jinak vás bude čekat dlouhý pád do rokliny. Dejte si taky velký rozestup. Dvakrát si ověřte, že stojíte a držíte se pevně a s jistotou. Nikam nespěchejte, adrenalinu budete mít v krvi stejně tolik, že vám ani mozek nedovolí spěchat, či udělat chybu. Je to silný zážitek, který ale není pro každého. 

Stupačky při sestupu, vypadá to děsivě, ale je to zvládnutelné.
Stupačky při sestupu, vypadá to děsivě, ale je to zvládnutelné.

Podobné články