Naučné stezky mají jaksi „v popisu práce“ ukázat nejen krásnou přírodu, ale i návštěvníky seznámit s něčím zajímavým, nevšedním či poučným. Ostatně, na informačních tabulích se o tom vždy můžete přesvědčit. Možná i proto, jsou naučné stezky docela oblíbeným cílem výletů. Naučná stezka Po stopách formanů je koncipována v podobném duchu. Tady se skloubilo hned několik indicií pohromadě a ve výsledku jde o parádní lokalitu, která má co říct každému turistovi, a to bez ohledu na věk. Pro začátek se stačí vydat na Plzeňsko.

Stezka začíná a končí v Dešenicích.
Stezka začíná a končí v Dešenicích.

Okružní naučná stezka

Naučná stezka Po stopách formanů (uvádí se také Po stopách starých formanů) je v Plzeňském kraji, a to u městyse Dešenice, okres Klatovy. Tady se projdete malebným úsekem šumavské přírody a nebudete litovat svého času, ani námahy. Stezka je dlouhá 13 kilometrů a je koncipována jako okružní. Pokud tedy přijedete autem, můžete ho nechat v místě startu a pak se k němu zase vrátíte. Stejně dobře si lze naplánovat další vaše cesty, když přijedete hromadnou dopravou. Okruhy mají zkrátka své výhody.

Nikde nebudete bloudit

Na zmíněnou naučnou stezku se vydáte z městyse Dešenice. Start je před zdejší tvrzí u vlakového nádraží. Dále pokračujete následovně: kaple sv. Jana – kaple Panny Marie Matějovice – kostel sv. Isidora Děpoltice – podél úbočí Želivského vrchu – Žiznětice – Hořákův rybník – Dešenice. Stezka Po stopách formanů je opatřena sedmi zastaveními, uvidíte několik pozoruhodných kapliček a především okouzlující přírodu Šumavy. Nebojte se vzít sem celou rodinu a klidně i se psím kamarádem.

Dešenická tvrz.
Dešenická tvrz.

Historie obchodních cest

Naučná stezka Po stopách formanů navazuje na zdejší historii místních obchodních cest, zvláště pak na tzv. Světelskou stezku, která vedla z Zwieselu v Bavorsku do Klatov. Dalšími zajímavostmi se může pochlubit samotný městys Dešenice. Jedná se o tvrz Dešenice a Muzeum šumavského pivovarnictví. První písemná zmínka o Dešenici pochází z roku 1272, takže i celková prohlídka stojí za malou procházku. Navíc, se zde rozkládá chráněné území Datelovská strž.

Vnímejte vše kolem vás

Šumava samo o sobě je čarokrásné území, a to ať se vydáte do jakékoliv její části. Stezka Po stopách formanů vám ukáže „jen“ malou část, nicméně pozoruhodnou, fotogenickou, inspirativní. Pokud budete mít navíc štěstí na slunečné počasí, tak si vše užijete ještě lépe. Jednoduše řečeno, vnímejte vše kolem vás a budete odjíždět plni nové osobní energie a se skvělou náladou. Přejeme vám výtečný pobyt na Plzeňsku.

Datelovská strž.
Datelovská strž.

Podobné články