Lákala vás někdy egyptská historie a mytologie? Určitě ano, viďte? Je na tom něco záhadného, tajemného a lákavého. Mnozí z vás možná i byli na jedné z mnoha výstav o faraonu Tutanchamonovi, které se v Česku konají už léta. O toto téma je zkrátka velký zájem. Jestli i vás zajímá egyptská historie, poklady, faraonové a bohové, pak je tento článek přesně pro vás. Tímto úvodem vás zveme do jednoho z nejvýznamnějších egyptologických muzeí na světě. Významnější už je snad jen muzeum v Káhiře. Egyptské muzeum v Turíně (Museo Egizio) s úctyhodnou sbírkou s více než 30.000 artefakty je jednoduše neuvěřitelné. Nechte se unést do časů minulých, kdy vládli faraoni a egyptští bohové.

Archeologické nálezy se staly základem muzeí
Všechno začalo v době největších archeologických výprav v 19. a 20. století. O Egypt a jeho archeologický bohaté naleziště mělo zájem několik evropských zemí. Vykopávky v zemi byly pod přísným dohledem Egyptského památkového úřadu. Největšími hráči byla Velká Británie, Itálie a samozřejmě Egypt. Úřad rozdělil archeologická území na tři různé části v rámci tzv. “systému rozdělení”. Když zahraniční expedice podnikla vykopávky, nálezy se rozdělily na dvě části. Polovina zůstala v Egyptě, druhá půlka mohla být legálně odvezena do dané země. Egypt si mohl podle svého výběru ponechat nejcennější kousky. Tímto způsobem se Itálie i Velká Británie dostaly k největším částem jejich muzejních sbírek.
Nejstarší egyptologické muzeum na světě
Egyptské muzeum v Turíně je nejstarší egyptologicky zaměřené muzeum na světě. Založeno bylo už v roce 1824! Základem muzejní sbírky se stalo asi 300 artefaktů, které od Egypta zakoupil král Karel Emanuel III. Sardinsko-Piemontský. Těsně před založením muzea se sbírka rozrostla o dalších 5268 kusů. Každý exponát byl pečlivě prozkoumán a katalogizován, což významně přispělo k rozvoji egyptologie, jakožto vědecké disciplíny. Nejdůležitější byly roky 1903-1920. Právě v tomto období proběhla italská archeologická mise vedená slavným egyptologem Ernestem Schiaparellim, který se stal později ředitelem muzea. Vykopávky probíhaly na slavných místech jako Théby či Gíza.

Nejvýznamnější sbírka, hned po té v Káhiře
Nejstarší exemplář egyptské knihy mrtvých, kuriózní satiricko-erotický papyrus, thébská hrobka Kha a jeho ženy Merit, chrám Ellesyia, socha Ramsese II. s Amonem a Hathor, nebo Turínský královský papyrus, obsahující nejúplnější a nejpřesnější seznam faraonů na světě. Mimo to mnoho sarkofágů, mumií, soch faraonů a bohů, sandále, tuniky, rituální oběti zvířat, nástěnné malby, šperky a další rituální předměty. Výběrem bychom mohli pokračovat ještě na několik odstavců. Je snad jasné, že taková kolekce je výjimečná ve všech ohledech. Mimo to se dozvíte informace o historii egyptské kultury a jak se měnila v čase. Například jak se měnily způsoby mumifikace a pohřbívání.

Víte co je Enneada či rituál úst?
V Egyptském muzeu se ponoříte do fascinující mytologie starověkého Egypta – například do příběhu tzv. Heliopolské Enneady, devíti klíčových bohů v čele s Atumem, kteří symbolizují vznik světa a postupný rodokmen nebeských i pozemských sil. Mezi vystavenými artefakty a výklady se dozvíte také o tajemném rituálu otevření úst – posvátném pohřebním obřadu, při němž kněží pomocí zvláštního nástroje symbolicky „otevírali“ mumii ústa, oči a uši, aby jí navrátili schopnost mluvit, vidět a slyšet – a umožnili jí tak věčný život v posmrtném světě. Zajímavostí je pak speciální místnost s modelem sarkofágu, na který je moderní technologií promítán videomapping v pravidelných sekvencích.

Poctěte svou návštěvou také Královský palác a zbrojnici
Egyptské muzeum v Turíně je jedno z nejnavštěvovanějších v celé Itálii. Doporučujeme zakoupit lístky online na konkrétní čas, vyhnete se tak frontám. Muzeum najdete v centru Turína mezi náměstím sv. Karla (Piazza San Carlo) a Hradním náměstím (Piazza Castello). Ulice jsou posety prodejnami, kde si vychutnáte výborné gelato nebo foccaciu. Samozřejmostí jsou kavárny s tím nejlepších espressem. Sedněte si na zahrádku a užijte si cvrkot města. A jestli vám nebude stačit ani to, pak doporučuji navštívit Královský palác a zbrojnici. Trochu více jsme se o nich rozepsali v článcích Královský palác v Turíně je zlato, co se třpytí a Královská zbrojnice v Turíně vás dostane do kolen.
