Jestli někdy zavítáte do historického barokního Turína na severu Itálie, určitě byste si toto neměli nechat ujít. Málokde totiž uvidíte takovou sbírku a navíc v tak nádherných historických prostorách, že budete omámeni úžasem. Královská zbrojnice v Turíně je zkrátka něco, co jen tak někde neuvidíte. Veškeré možné druhy historické výzbroje i výstroje jaké si jen dovedete představit. A jejich nádherné zdobení, které ze zbraní a brnění dělá umělecká díla. Zbrojnice ukrývá také řadu unikátních a kuriózních exemplářů. To z Královské zbrojnice činí jednu z nejdůležitějších sbírek historické vojenské výbavy na světě. Vraťte se s námi do období rytířů, šermířů a mušketýrů. Nezapomenutelný zážitek garantován.

Královská zbrojnice je uhrančivá na první pohled.
Královská zbrojnice je uhrančivá na první pohled.

Zbrojnice poprvé otevřena veřejnosti v roce 1837

Královská zbrojnice se nachází v Královském paláci v historickém jádru Turína na náměstí Piazzetta Reale. Do zbrojnice samostatný přístup není, je totiž součástí prohlídkového okruhu celého paláce. To ale nevadí, protože vstupné by stálo za to, i kdyby platilo jen na zbrojnici. To, že je k tomu i celý palác je příjemný bonus. Královská zbrojnice, palác a přilehlé zahrady jsou zapsány od roku 1997 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Palác sloužil jako sídlo královského rodu Savojů. Celou sbírku ve zbrojnici tak dali dohromady právě Savojští. Královskou zbrojnici založil Karel Albert Sardinský. Král Sardinie zbrojnici poprvé otevřel veřejnosti v roce 1837.

Nádherně zdobená brnění i zbraně dělají z těchto artefaktů umělecká díla.
Nádherně zdobená brnění i zbraně dělají z těchto artefaktů umělecká díla.

Nespočet neocenitelných zbraní a rytíři na koních

Tisíce historických zbraní všeho druhu používaných na území Itálie. Tisíce mečů, kordů, kopí, nožů, bajonetů, dýk, palcátů a řemdihů. Stovky kuší, mušket, pušek, kulovnic, brokovnic a pistolí. Desítky kompletních rytířských zbrojí včetně i zahraničních ukázek, jako například kompletní bojová výstroj japonského samuraje. Všechny exponáty stylově vystavené a naaranžované do perfektních obrazců. Brnění nesou figuríny rytířů na koních, které jsou od živých koní téměř k nepoznání. Každou chvíli budete mít pocit, že se rytíř, nebo kůň, jenž jej nese, pohne. Výstava exponátů je v dechberoucích interiérech hodných královské úrovně. Historie tady dýchá v každém centimetru.

Královská zbrojnice má ve sbírce i rytíře na koních.
Královská zbrojnice má ve sbírce i rytíře na koních.

Raritní zbraně, některé předběhly svou dobu

Až si budete sbírku podrobně prohlížet, jistě si všimnete několika unikátních a raritních kousků. Některé dokonce z technického hlediska předběhly svou dobu. Představte si 30 cm dlouhou dýku. Dobrá bodná zbraň? To určitě, až na to, že rukojeť má malou spoušť a z rukojeti na pravé straně čepele je schovaná malá hlaveň. A co byste řekli kulovnici se šesti rotujícími hlavněmi, jeden z prvních předchůdců rotačního kulometu. Nebo třeba rotační bubínek je u pistolí, zejména revolverů, normální. Ale velký rotační buben pro pušku? Také vás může zaujmout čtyřhlavňová lovecká puška. Zbraně, ať už sečné nebo střelné tady najdete v těžko uvěřitelných velikostech několika centimetrů, ale i několika metrů. 

Nezapomeňte si povšimnout i nádherně malovaného stropu.
Nezapomeňte si povšimnout i nádherně malovaného stropu.

Slavné zbraně císařů a králů

Do sbírky patří samozřejmě i předměty, které patřily slavným historickým osobnostem. Třeba meč San Maurizio, jedna z nejvýznamnějších relikvií rodu Savoj, vyrobený ve 13. století. Dále zde můžete obdivovat smaltované koňské udidlo ze 14. století z Neapole, pistoli ze 16. století, která patřila císaři Karlu V., a vzácné brnění, jako je korsaletto (náprsník) hraběte Girolama Martinenga z doby kolem roku 1540. Mezi další unikáty patří přehlídkový štít Jindřicha II. (asi 1556–1559). Nesmíte si nechat ujít ani bohaté zbraně, jako je lovecká mušketa zdobená slonovinou nebo meč používaný Napoleonem během jeho tažení do Egypta. Velice zajímavý je i ruský model revolveru Smith & Wesson z konce 19. století.

Královská zbrojnice v Turíně je sbírkou světového významu.
Královská zbrojnice v Turíně je sbírkou světového významu.

Podobné články